YPG'den Barış Pınarı Harekatına Yanıt Gecikmedi : Ceylanpınar'da Eve Roket Saldırısı

Pınar Barışı Harekatı bugün başlamasının ardından önce İHA'ların görüş alanını kapatmak için lastikler yakmaya başladılar akabinde yaptıkları roket saldırısı Ceylanpınar'da bir eve denk geldi.

YPG'den Barış Pınarı Harekatına Yanıt Gecikmedi : Ceylanpınar'da Eve Roket Saldırısı

Pınar Barışı Harekatı bugün başlamasının ardından önce İHA'ların görüş alanını kapatmak için lastikler yakmaya başladılar akabinde yaptıkları roket saldırısı Ceylanpınar'da bir eve denk geldi. 

Türkiye’nin Suriye'nin kuzeyine yönelik başlattığı operasyon sonrası YPG/PYD kuvvetleri, İHA ve uçakların görüş mesafesini kapatmak için önceden biriktirdikleri lastikleri yakmaya başladı. Bu sırada Resulayn bölgesinde atılan roketli saldırı Ceylanpınar'da bir eve isabet etti.

TSK tarafından başlatılan Pınar Barış Hareketı ile birlikte Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinin hemen karşısında yer alan Suriye’nin Resulayn kenti bombardıman altına alındı. YPG/PYD mevzileri, obüs,tank ve savaş uçakları tarafından bombalanırken, teröristlerin bölgeden araçlarla kaçışları görüntülere yansıdı.

Bir süre sonra sınırın hemen yanında bulunan mevziler ve sığınaklarda bulunan lastikleri yakmaya başlayan terör örgütleri, uçak ve İHA’ların görüntü almasına engel olmak istedi. Sınırın hemen yanı başını kara bulutlar kaplarken, belediye hoparlöründen Ceylanpınar halkına uyarılarda bulunularak sokağa çıkılmaması konusunda uyarılar geldi.

Bu sırada terör örgütü Ceylanpınar’ın da yerleşim bölgesine roket atışı gerçekleştirdi. 2 roketin düştüğü Ceylanpınar'da ki evde hasar oluştu. Kimsenin yaralanmadığı olayda vatandaşlar büyük paniğe kapıldı. Polis ve özel hareket ekipleri çevre güvenliği alırken, vatandaşların evlerinden çıkmamaları konusunda tekrar tekrar uyarılar geldi.

Bir çok vatandaşta operasyonun başlaması ile birlikte Ceylanpınar’ı sınır hattına yakın olanlar ilçeyi terk etmeye başladılar.

 

1.Barış Pınarı Harekatı : Mevzilerin Vurulma Anı

Barış Pınarı Harekatı kapsamında YPG/PYD mevzileri uzaktan tank atışları ve jetlerle vuruldu. YPG/PYD'li askerleri operasyon öncesi Tel Abyad'tan ayrılmışlardı.

2. Akçakale'de Vatandaşlar Suriye'ye Giden Askerleri Uğurladı ► 
Suriye'ye yapılacak olan operasyon nedeniyle bugün itibariyle 50 araçlık askeri konvoyların yanı sıra çok sayıda askeri birlik ve mühimmat sevkıyatı yapıldı. Akçakale halkı askeri konvoyları ve zırhlı araçları uğurladı.
3. Türkiye Suriye Girdi mi ? Dünya Suriye Harekatı Konusunda Ne Düşünüyor ? ►
Hatay'ın Kırıkhan ilçesine 50 Araçlık bir konvoy geldi. Akabinde Suriye sınır hattına doğru ilerledi. Bugün olması beklenen Operasyon, öğlen saatlerinde yapılması tahmin ediliyor. İran , Rusya , ABD bu harekat hakkında ne dedi gelin inceleyelim.
4. Türkiye Kuzey Suriye'ye Ne Zaman Harekat Başlatacak ►
Türkiye, kuzey Suriye'de kontrolü elinde tutan ve ABD'nin binlerce TIR silah ve mühimmat verdiği YPG'nin kontrol ettiği Fırat'ın doğusuna operasyona hazırlanıyor. Güvenli Bölge konusunda köprüleri atan ABD ve Türkiye söz konusu çalışma için anlaşamadı.
5. Akçakale Sınırında ABD'ye Ait Uçaklar Uçtu ► 
Şanlıurfa’nın Suriye sınırındaki Telabyad ilçesinin karşısında bulunan Akçakale ilçesine zırhlı araç sevkiyatı yapıldı.
6. Suruç Sınırında Hareketli Saatler / Namlular Kobani'ye Çevrildi ► 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı sonrası Şanlıurfa'nın sınır ilçesi Suruç yakınlarında konuşlu askeri birliklerde hareketlilik başladı. Erdoğan Fırat'ın doğusuna yapılacak olası bir operasyon için başlama sinyali vermiş Milli Savunma Bakanı Akar bu işin şakası yok demişti.
7. Suriyeli Muhalif Komutanlar Şanlıurfa'da Toplantı Yaptı ►
Arap Baharı adı altında başlayan ve kısa sürede Arap Yarımadasını etkisi altına alarak isyanların başlamasına sebep olmasının ardından olayların Suriye'ye sıçradığı 2012 yılından sonra şiddetin tırmanması ve rejim güçlerinin sivil katliamına başlamasının ardından Türkiye destekli kurulan Özgür Suriye Ordusu iki kolu birleşmek için Şanlıurfa'da toplandı.
8. Güvenli Bölge'de ABD Türkiye Ortak kara Devriyeleri Devam Ediyor ►
Türkiye ile ABD ordusu tarafından kurulan ve sık sık hava ve kara devriyeleri atılan Suriye'nin kuzey bölgesinde bugün 3. kez kara devriyesi gerçekleşti. Suriye'nin iç bölgelerinden gelen ABD zırhlıları ile sınırda bekleyen Türk zırhlıları sınıra yakın bölgede devriye görevi yürüttü.
9. Şanlıurfa'da Özgür Suriye Ordusunun Uzantısı Kuruluyor ! ► 

Özgür Suriye Ordusu komutanları tarafından Milli Ordu/Ceyşül Vatani ordusu ile birleştiklerini ve bu kurulacak olan ordu, Şanlıurfa'da kurulacak.Milli Ordu, Fırat'ın doğusuna yapılacak olan operasyonlara destek vereceğini açıkladı. 

10. Ceylanpınar'daki Evler Boşaltılıyor mu ? Kaymakamlık Açıkladı ! ► 
Ceylanpınar Kaymakamlığı 7 ekim günü yaptığı açıklamada yapılacak sınır ötesi operasyon kapsamıyla evlerin boşaltılıp boşaltılmayacağı yönünde duyuruların böyle bir durum olması durumda Ceylanpınar Kaymakamlığı veya Şanlıurfa Valiliği'nden yapılacağını bildirdi.