Yol çalışması yapan operatör dev yılanı kaydetti

2 metreden büyük olduğu düşünülen beyaz bantlı dağ engereği yılanı yol çalışması yapan kepçe operatörü tarafından kaybedildi, Dev yılan çalışanları korkuttu

Kahramanmaraş'ta yol çalışması yapan bir iş makinesi operatörü kırıcı tığına sarılan bir yılan fark etti. Yılana zarar vermemek ve yılanın da kendisine zarar vermemesini sağlamak için çalışmayı bırakarak iş makinesinin kırıcı tığını havaya kaldıran iş makinesi operatörü o anları cep telefonu kamerası ile kayıt altına aldı. 

Videoyu inceleyen uzmanlar yılanın endemik ve soyu tükenmekte olan bir tür olan Beyaz Bantlı Dağ Engereği olduğunu tespit etti.

Yılanı gören iş makinesi operatörünün bilgi vermesi üzerine olay yerine gelen Kahramanmaraş Doğal Hayatı Koruma yetkilileri soyu tükenme riski olan yılanı koruma altına aldı.

Beyaz Bantlı Dağ Engereği Hakkında Bilgi

Yayılma Alanı : (Küresel) Ortadoğu,
Yayılma Alanı : (Türkiye) Batı Akdeniz, İç Anadolu,
Besinleri : Laboratuvarda terraryum ortamında fare ile beslenebilmektedir ancak doğadaki beslenmesiyle ilgili bilgi mevcut değildir.
Habitat : Taşlık, kayalık alanlar,
Rakım : 1500-2000 m
Toplam vücut uzunluğu : 60-130 cm
Aktivasyon Zamanı (Kış uykusundan uyanma) : Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül,
Endemik : Sivas (Kulmaç Dağları), Kahramanmaraş
Açıklama : Dağ engerekleri olarak Montivipera cinsi altında toplanan ve yüksek dağ ekosistemine adapte olmalarıyla bilinen gruba dahil ülkemize endemik türlerimizden biridir. Vipera xanthina kompleksi (Yakın ve Orta Doğu’nun dağ engerekleri) olarak bilinen bu kompleks xanthina ve raddei tür-grubu olmak üzere iki gruba ayrılır. Montivipera albizona’nın da dahil olduğu xanthina tür grubu, raddei grubundan supraocular plakla göz arasında pul bulunmamasıyla ayrılır, yani göz etrafındaki pul halkası tam değildir (başka farklılıklar da vardır ancak en belirgin ve önemli farkı budur).

M. albizona'ya doğada nadir rastlanır. Başı üçgen şeklinde ve nispeten büyük, boynu incedir. Başın üstü küçük karinalı pullar ile örtülüdür. Supraocular büyüktür ve gözle geniş bir şekilde temas halindedir. Göz ve supralabialler arasında 2 sıra pul bulunur. 7-10 supralabial, 10-13 sublabial bulunur. Dorsal sıra pul sayısı 23’tür (vücut ortası) ve pullar karinalıdır.

Başın üstünde koyu renkte iki oblik bant deseni bulunur. Baş yanlarında da yine koyu renkte şerit vardır. Sırt zemin rengi grimsidir. Sırt deseni ortası kahverengi, sınırları ise siyah yuvarlağımsı lekelerden oluşur. Lekelerin arasında ise beyaz bölgeler bulunur (“beyaz bölgeli” manasına gelen tür epiteti bu özelliği nedeniyle verilmiştir). Yer yer lekeler siyah sınırları boyunca birbiriyle birleşebilirler. Karın rengi pembemsi gridir ve koyu noktalar mevcuttur.

Ekolojileri ve biyolojileri hakkında fazla bilgi yoktur.

Tür ilk olarak tanımlandıktan sonra, bazı yazarlar bu türün Montivipera xanthina’nın farklılaşmış bir popülasyonu olduğunu öne sürmüşlerdir ancak daha sonra yapılan serolojik çalışmalar farklı bir tür olduğunu teyit eder nitelikte sonuç vermiştir.

Koruma statüsü: Tehlike altında
Popülasyon eğilimi: Azalmakta