Yapıcıer'den Evren Sanayi Sitesinin Adını Değiştirin Çağrısı

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Bağımsız adaylarından Ömer Faruk Yapıcıer sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada Evren Sanayi Sitesi'nin adının değiştirilmesi çağrısını bulundu. 1980'lerde Kenan Evren döneminde yapılmış olan ve siteye ismini veren darbeci komutanın adı Şanlıurfa'da hala kullanılması dikkat çekici.

Yapıcıer'den Evren Sanayi Sitesinin Adını Değiştirin Çağrısı

Evren Sanayi Sitesinin İsmi Nasıl Verilmişti ?

12 Eylül 1980 yılında darbe yapan Kenan Evren döneminde inşaatına başlanan Evren Sanayi sitesi ismini o dönemde darbeci komutan Kenan Evren'in soy isminden alındı.

12 Eylül darbesinde binlerce kişinin ölümüne sebep olmuş olan komutanlardan Kenan Evren canice insanlara katliam yapmıştı.

Son olarak hasta yatağında yargılanan Kenan Evren ,  askeri rütbelerin de sökülmesine karar verildi.

Ardından "ağırlaştırılmış müebbet" hapis cezasına çarptırılmıştı.

O günden bugüne tam 39 yıl geçmiş olmasına rağmen "Evren" ismi ile Şanlıurfa'da hala bu isimle anılıyor.  Şanlıurfa Büyükşehir Bağımsız Belediye Başkan adayı olan Ömer Faruk Yapıcıer ismi değiştirilsin çağrısında bulundu. 

Geçtiğimiz yerel seçimlerde bağımsız aday olarak Şanlıurfa'nın karşısına çıkan ve hatırı sayılır bir oy alan bağımsız aday Ömer Faruk Yapıcıer sosyal medya hesabında "Evren sanayi sitesinin ismini değiştirelim. Darbecş olduğu kanıtlanmış birinin soyismi ile anılmasını istemiyoruz" dedi