Urfa'nın Tarihi Bıçakçı Pazarında Hareketli Günler Yaşanıyor

Mübarek Kurban Bayramı yaklaştıkça çarşılarda ve hayvan pazarlarında hareketli günler yaşanıyor. Özellikle Hayvan pazarlarında kıran kırana süren pazarlıklar bir taraftan da çarşı pazar bayram hazırlıkları devam ederken önemli bir hareketlilikte bıçakçı pazarında yaşanıyor. Zira kurban bayramına hazırlanan vatandaşlar kimi yeni bıçak alma kimi var olan bıçağını bilemek için bıçakçı pazarının yolunu tutuyor.

Urfa'nın Tarihi Bıçakçı Pazarında Hareketli Günler Yaşanıyor
Urfa'nın Tarihi Bıçakçı Pazarında Hareketli Günler Yaşanıyor

Mübarek Kurban Bayramı yaklaştıkça çarşılarda ve hayvan pazarlarında hareketli günler yaşanıyor.

Özellikle Hayvan pazarlarında kıran kırana süren pazarlıklar bir taraftan da çarşı pazar bayram hazırlıkları devam ederken önemli bir hareketlilikte bıçakçı pazarında yaşanıyor.

Zira kurban bayramına hazırlanan vatandaşlar kimi yeni bıçak alma kimi var olan bıçağını bilemek için bıçakçı pazarının yolunu tutuyor.

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala bıçaklarını bilemeye getiren vatandaşlar demirciler çarşısına canlılık kazandırdı. 

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde kurban kesecek vatandaşlar, bıçak, satır ve baltalarını bilemek için demirciler çarşısında bulunan bıçak bileme ustalarının yolunu tuttu.

Bayrama yaklaşık bir hafta kala demircilerde oluşan yoğunluk, çarşıya canlılık kazandırdı. 

Dededen kalma demircilik mesleğini ağabeyi Sabri Bandan ile birlikte devam ettiren Enver Bandan, “Bu yıl vatandaşlar bıçaklarını bilemek için erken davrandı, her yıl bayrama 2-3 gün kala getirirken, bu yıl erkenden getirmeleri hem bizim açımızdan hem de vatandaşlar açışından iyi oluyor.

 

Bıçakları ve Satırları Bileme Fiyatları Geçen Yılın Fiyatları ile Yapılıyor

Bıçağı 2 buçuk, satırı 5 liradan biliyoruz, tabi bu fiyatlar ateşe koyduğumuz ve demirde dövdüğümüzde değişiyor ama normal bileme bu fiyatlardadır” dedi 

60 yıllık demirci ustası Sabri Bandan da, “Mesleğim boyunca bu yıl bıçak bilemeye gösterilen yoğunluğu hiçbir zaman görmedim, eskiden kurbanı yalnızca zenginler keserdi, şimdi çok şükür herkesin durumu iyi, zengin fakir herkes kurban kesiyor” diye konuştu 

Bandan yoğunluktan çok memnun kaldıklarını belirterek, vatandaşlara teşekkür etti.