Üniversite Adaylarının Dört Gözle Beklediği YKS Sınav Sonuçları Açıklandı

Yaklaşık 2 Milyon öğrencinin katıldığı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları açıkladı. Milyonlarca öğrencinin gözü kulağı yapılacak açıklamadaydı, ÖSYM başkanı Prof. Dr. Halis Aygün sosyal medya hesabında sınav sonuçlarının açıklandığını duyurdu.

Üniversite Adaylarının Dört Gözle Beklediği YKS Sınav Sonuçları Açıklandı
Üniversite Adaylarının Dört Gözle Beklediği YKS Sınav Sonuçları Açıklandı

Yaklaşık 2 Milyon öğrencinin katıldığı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları açıkladı. Milyonlarca öğrencinin gözü kulağı yapılacak açıklamadaydı,  ÖSYM başkanı Prof. Dr. Halis Aygün sosyal medya hesabında sınav sonuçlarının açıklandığını duyurdu.

 

ÖSYM Başkanı Halis Aygün Twitter'dan Açıkladı

Aygün, Twitter hesabından 15-16 Haziran'da uygulanan 2019-YKS'ye yönelik paylaşımda bulundu.

ÖSYM Başkanı Aygün, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

"12 Şubat günü başvuruların alınmasıyla başlayan YKS-2019 süreci, 15-16 Haziran'da sınavların uygulanmasının ardından şu an itibarıyla sonuç açıklanması ile devam ediyor. Adaylarımız sonuçlarını 'https://sonuc.osym.gov.tr' sayfamızdan öğrenebilirler. Sonuçların tüm adaylarımıza ve ailelerine hayırlı olmasını temenni ederim."
ÖSYM tarafından 2019-YKS'ye yönelik değerlendirme işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte adaylar, sınav sonuçlarına söz konusu adresten TC kimlik numaraları ve şifreleri ile erişebilecek.

 

Tercihler 23-29 Temmuz Tarihleri Arasında Yapılabilecek

YKS tercih süresi, 23-29 Temmuz 2019 tarihleri arasında yapılacak. ÖSYM tarafından tercih kılavuzu yayınlandı. Fakat yapılan açıklama ile yayınlanan kılavuzun ön bilgilendirme amaçlı olduğu, güncellenmiş tercih kılavuzunun ileriki günlerde yeniden yayınlanacağı açıklandı.

 

YKS Tercih Yaparken Nelere Dikkat Etmeli? İşte Uzmanından YKS Tüyoları...

Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz, “Her ne kadar tüm sınavlara başvuru yapılması konusunda ÖSYM'nin bir tavsiyesi olsa da bu konuda adayların hedefe yönelik tercih yapmaları daha doğru olacaktır”...

Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz, “Her ne kadar tüm sınavlara başvuru yapılması konusunda ÖSYM'nin bir tavsiyesi olsa da bu konuda adayların hedefe yönelik tercih yapmaları daha doğru olacaktır” Lisans, yani 4 yıllık üniversite eğitimi almak isteyen ve TYT sonucunda en az bir puan türünde 180 ve üstü puan almayı başlamış olan adayların asıl hedefi olan YKS için başvurular Mart 2018 günü itibarı ile başladı.

Mart'da sona erecek olan başvurular için ayrılan sürenin uzatılmayacağı ÖSYM'nin duyurusunda net bir dille ifade edilmiş. Son yıllarda ÖSYM, uzatılmayacağını söylediği başvuru sürelerinde uzatma yapmadı. Bu sebeple adayların kendilerine ayrılan sürede başvuru yapmak konusunda özen göstermeleri onlar için iyi olacaktır.

Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz, “Her ne kadar tüm sınavlara başvuru yapılması konusunda ÖSYM'nin bir tavsiyesi olsa da bu konuda adayların hedefe yönelik tercih yapmaları daha doğru olacaktır. Alt türleri hariç tutarsak LYS sonucunda oluşabilecek 4 tane puan türü var:

1. MF (Matematik - Fen Bilimleri)
2. TM (Türkçe - Matematik)
3. TS (Türkçe - Sosyal)
4. DİL (Yabancı Dil)

Mühendislik, Mimarlık, Tıp, Diş Hekimliği ve benzeri sayısal programlara yerleşmek isteyen adaylar MF puanlarının hesaplanmasına esas olan YKS sınavlarına girmek zorunda. Hukuk Fakültesi, Psikoloji, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık ya da İktisadi ve İdari Bilimler programlarına yerleşmek isteyen adaylar ise YKS sınavlarında başarı göstererek yeterli TM puanını almalı. YKS sınavlarındaki neleri ile TS puanı oluşacak adaylar, İletişim Bilimleri programları ile Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih ve Coğrafya Öğretmenliği programlarını tercih etme hakkı kazanacak. Son olarak YKS ile hesaplanan DİL puan türü kullanılarak Mütercim-Tercümanlık, İngilizce Öğretmenliği ya da İspanyol Dili ve Edebiyatı gibi yabancı dil programlarına öğrenci alınacak.

Adayların dikkat etmesi gereken ilk nokta, hedefledikleri programın puan türüne katkısı olmayan sınavlardan kaçınmak olmalıdır. Örneğin, MF-4 puan türündeki Makine Mühendisliği programına yerleşmek isteyen bir adaya yalnızca YKS puan katkısı sağlayacak. Bu aday, YKS sınavına girip 80 soruya da doğru cevap verse bile MF-4 puan türüne katkısı sıfır olan bu sınavdan fayda sağlayamayacaktır. Bu adayın YKS'ye girmek için TM puan türlerinden birisi ile öğrenci alacak bir başka programı daha hedeflemek gibi geçerli bir sebebi olması gerekir.

İşin psikolojik ve nörolojik kısmı daha da fazla önem taşımaktadır. Kimi adaylar, sadece "şansını denemek" için hedefi dışındaki bir sınava da girmek isteyebilir. Örneğin, YKS sınavlarına girerek ile TS-2 puanı ile Türk Dili ve Edebiyatı programına yerleşmeyi hedefleyen bir aday "belki şansım yaver gider ve iyi net yaparsam Hukuk Fakültesi tercih ederim" düşüncesi ile YKS (matematik ve geometri) sınavına da girmek isteyebilir. Bu konuda hiçbir hazırlık yapmamış bir adayın sıfırın altında net elde etmesi hiç şaşırtıcı olmayacaktır. Ancak, ona asıl zarar verecek olan, kazanma ihtimali yok denecek kadar düşük olan bir kumar oynamak suretiyle zihnini ve bedenini yormuş olması olacaktır.

Beynimiz, hiçbir bilgiyi yok saymaz. Hiç çalışmadığı bir sınava gireceğini bilmek bile öğrencinin hazırlandığı sınavla ilgili bilgilerin de bu karmaşadan olumsuz etkilenmesine sebep olacaktır. Bazı adaylar ise ilerleyen yıllarda fikir değişikliği yaşayarak üniversitede okuduğu bölümü değiştirme ihtimalini düşünerek hazırlandıkları sınavların dışındaki sınavlara da girmeyi düşünmektedir. Örneğin, TM-1 puan türü ile öğrenci alan İşletme bölümünü hedefleyen bir öğrenci, çocukluk hayali olan mimarlık programına yatay geçiş yapabilme ihtimali için YKS (fizik, kimya ve biyoloji) sınavına da girmek zorundadır. YÖK'ün yatay geçiş ile ilgili belirlediği kurala göre bir adayın kayıtlı olduğu yükseköğretim programından başka bir programa yatay geçiş yapması için, ÖSYM'ce yerleştirildiği sene yapılan sınavda, geçmek istediği programın en düşük puanla öğrenci almış olan emsalini kazanacak kadar puan almış olması gerekir. Başka bir deyişle, Mimarlık Fakültesine yatay geçiş yapmak isteyen bir aday, üniversiteye yerleştiği sene Türkiye'deki en düşük puanlı mimarlık programını kazanmasına yetecek kadar MF-4 puanı elde etmiş olmalıdır. MF-4 puan türü de YKS sınavlarındaki başarı ile hesaplandığı için başka bir programa yerleşip de sonradan Mimarlık Fakültesine geçmek isteyen aday, bu iki sınava da girmiş ve yeterince yüksek bir başarı elde etmiş olmalıdır. Aksi takdirde, MF-4 puanı hesaplanmaz.