UEFA, video yardımcı hakem (VAR) Sistemi Eğitimlerini Hızlandırdı

UEFA'nın video yardımcı hakem (VAR) eğitim programı, sistemin önümüzdeki dönemde genişlemesi göz önüne alındığında, UEFA maçlarda mevcut olan VAR sayısını artırmayı hedefliyor.

UEFA, video yardımcı hakem (VAR) Sistemi Eğitimlerini Hızlandırdı
UEFA, video yardımcı hakem (VAR) Sistemi Eğitimleri
UEFA, video yardımcı hakem (VAR) Sistemi Eğitimlerini Hızlandırdı
UEFA, video yardımcı hakem (VAR) Sistemi Eğitimlerini Hızlandırdı
UEFA, video yardımcı hakem (VAR) Sistemi Eğitimlerini Hızlandırdı
UEFA, video yardımcı hakem (VAR) Sistemi Eğitimlerini Hızlandırdı

UEFA, video asistanı hakemlerine (VAR) yönelik yoğun eğitim kurslarına devam ediyor.

Bir başka Avrupa maç görevlisi grubu da Nyon'da üç günlük bir çalışma üstlendi - UEFA bu yaza kadar daha fazla VAR almaya hazır olmayı hedefliyor.

UEFA Hakem Komitesi Başkanı Roberto Rosetti


UEFA Hakem Komitesi Başkanı Roberto RosettiGeçen sonbaharda başlayan bir serideki en son kurs, 22 FIFA birinci ve ikinci kategori hakemini içeriyordu - her ikisi de VAR sisteminin zaten faaliyette olduğu ülkelerden. UEFA Hakemler Komitesi başkanı Roberto Rosetti, başkan yardımcısı Hugh Dallas ve UEFA hakemlik görevlisi Vlado Sajn ve Marc Batta'nın liderlik ettiği teorik ve pratik oturumlarda uzman rehberliği aldılar ve kendilerine değerli geri bildirimler sundular.

Geçen yıl Oyun Yasalarına dahil edilen VAR sistemi, bir video yardımcı hakemin hakem tarafından bazı önemli maç koşullarında video çekimi ve iletişim için kulaklık kullanımıyla verdiği kararları görüyor.

Sistem, Şubat ayında UEFA Şampiyonlar Ligi nakavt aşamasının başlaması için UEFA tarafından tanıtıldı.

Bir VAR ekibi - bir video yardımcı hakem, bir yardımcı video yardımcı hakem ve iki video operatörü - hakemleri desteklemek ve maç görevlisinin doğru kararları almasına yardımcı olmak için her stadyuma yerleştirildi.

Takım sürekli olarak aşağıdaki dört eşleşme durumuyla ilgili açık ve net hataları kontrol eder: Hedefler, ceza kararları, doğrudan kırmızı kart olayları ve hatalı kimlik.

UEFA Şampiyonlar Ligi'ne ek olarak VAR, gelecek ay Bakü'de UEFA Avrupa Ligi finalinde, Haziran ayında Portekiz'de UEFA Uluslar Ligi Finalleri'nde ve aynı ay İtalya'da UEFA Avrupa Şampiyonası 21 Yaş Altı final turnuvasında dağıtılacak.

 


Vlado Sajn VAR durumları hakkında tavsiyede bulunduDaha sonra 2019 UEFA Süper Kupasında konuşlandırılacak ve UEFA daha sonra VAR kullanımını UEFA EURO 2020 final turnuvasına ve ayrıca 2020/21 UEFA Avrupa Ligi'nde grup aşamasından itibaren genişletmeyi planlıyor.

“Kursun asıl amacı,” dedi Rosetti, “UEFA yarışmaları için mevcut olan VAR sayısını artırmaktı. Bu sezon UEFA Şampiyonlar Ligi nakavt aşaması ile başladık - ama gelecek sezon, örneğin Şampiyonlar Ligi playoff aşamasından başlayıp grup aşaması ve nakavt aşaması boyunca devam edeceğiz. Bu yüzden kesinlikle daha fazla sayıda VAR'a ihtiyacımız var. ”

Nyon kursu UEFA'ya yaklaşmakta olan UEFA 21 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası finalleri için VAR'ları test etmek için ideal bir fırsat verdi. Rosetti, “Bu kurs için burada hakemlerin hepsi FIFA hakemleridir” dedi. “Sistemin uygulandığı ülkelerde VAR proje liderleriyle sürekli iletişim halindeyiz ve ülkelerindeki en iyi VAR'ları öneriyoruz.”

Rosetti, “Bizim için 21 yaş altı finalleri çok önemlidir” dedi. “Zaten VAR projemizde olan dokuz seçilmiş hakemi kullanacağız ve aynı zamanda projenin de faaliyette olduğu ülkelerden bir VAR havuzu kullanacağız. Bu kurstan en iyi VAR turnuvaya hemen atanacak. ”


UEFA, VAR Eğitimi

 

Rosetti, VAR sisteminin karar vermelerinde hakemlere çok önemli yardımlar sağladığını vurguladı. “Futbol için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz” dedi. “Açık ve net [yönlendirme] hatalarını önleyerek.”