Türkiye Güvenli bölgeyi Tek Başımıza Oluştururuz / ABD Heyet Gönderiyor

ABD Suriye özel temsilcisi James Jeffrey'nin Türk Dışişleri ile yaptığı toplantılardan sonuç alınmaması ve ABD'nin terör örgütü PKK/PYD'yi destekleyen açıklamaları sonrası Türk Dışişleri sözcüsünden açıklama geldi. Sözcü Hami Aksoy, "ABD ile anlaşma yoluna gideceğiz anlaşma olmaması halinde güvenli bölge konusunda tek başımıza hareket edeceğiz" şeklide açıklama yaptı.

Türkiye Güvenli bölgeyi Tek Başımıza Oluştururuz / ABD Heyet Gönderiyor
Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy

ABD Suriye özel temsilcisi James  Jeffrey'nin Türk Dışişleri ile yaptığı toplantılardan sonuç alınmaması ve ABD'nin terör örgütü PKK/PYD'yi destekleyen açıklamaları sonrası Türk Dışişleri sözcüsünden açıklama geldi. Sözcü Hami Aksoy, "ABD ile anlaşma yoluna gideceğiz anlaşma olmaması halinde güvenli bölge konusunda tek başımıza hareket edeceğiz" şeklide açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "ABD ile ortak bir noktada buluşulamaması halinde (Suriye sınırında) güvenli bölgeyi tek başımıza oluşturmak zorunda kalacağız." dedi.

 

Haftalık Bilgiledirme Toplantısında Tüm Ayrıntılar Ele Alındığı Belirtildi

Aksoy, ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'nin Türkiye ziyaretinde çeşitli toplantıların yapıldığını belirterek, güvenli bölge ve Suriye ihtilafının tüm yönlerinin ayrıntılı ele alındığını kaydetti.

Söz konusu toplantılarda, Türkiye'nin ABD tarafına temel beklentilerini yeniden aktardığını ifade eden Aksoy, bu beklentilerin, bölgenin derinliğinin 32 kilometre olması, bölgenin kontrolünün Türkiye'de bulunması ve terör örgütü PYD/YPG'nin bu bölgeden çıkarılması olduğunu kaydetti.

Aksoy, "ABD ile ortak bir noktada buluşulamaması halinde (Suriye sınırında) güvenli bölgeyi tek başımıza oluşturmak zorunda kalacağız. Bunu her düzeyde ABD'li muhataplarımıza iletiyoruz." diye konuştu.

 

Aksoy; Sürecin Oyalamaya Dönüşmesine İzin Vermeyeceğiz

Suriye'de güvenli bölge oluşturulmasına ilişkin ise Aksoy, "Bu sürecin oyalamaya dönüşmesine izin vermeyeceğiz. Beklentilerimizin karşılanmaması halinde, ulusal güvenliğimizi sağlamak üzere her türlü önlemi alabilecek kabiliyete ve yeteneğe sahibiz." ifadesini kullandı.
Aksoy, bölgenin tüm terör unsurlarından temizlenmesini ve barış koridoru kurulmasını arzu ettiklerini vurgulayarak, "5 Ağustos haftası ülkemize gelecek olan ABD askeri heyetiyle görüşmeler devam edecek." dedi.

 

Arabistan Sınırında Bekletilen TIR'lar İçin Girişimlerimiz Devam Ediyor

Bir gazetecinin, Suudi Arabistan'da Türk tırlarının bekletilmesiyle ilgili sorusuna Aksoy, Suudi Arabistan'a son dönemde giden tırlarda ve konteynırlarda artan şekilde bazı problemler yaşandığını belirterek, konuya ilişkin gerekli girişimlerde bulunduklarını ifade etti.

Sözcü Aksoy yaptığı açıklamada "Gümrükte bekleyen 300 tırın 100 tanesi yaş sebze, meyve taşıyanlar, bunlar kademeli şekilde serbest bırakıldı. Konuyu takip etmeye devam ediyoruz. Vatandaşlarımızın, ihracatçılarımızın mağduriyetlerinin giderilmesini bekliyoruz. Bir de tabii bu uygulamanın sadece Türkiye'ye yönelik olmadığı ümidini de taşıyoruz." dedi.