Turizme 23 Haziran Ayarı / Rezervasyonların Yüzde 95'i İptal Edildi

İstanbul seçimlerinin iptal edilmesi ve 23 Haziran'da tekrar sandık başına gidilmesi kararı alındıktan sonra kafalarda ki en büyük soru işareti tatilcilerin tepkisi olmuştu. Turizmcilerden alınan bilgiye göre 23 Haziran günü için yapılan rezervasyonların yüzde 95'i şimdiden iptal edildi.

Turizme 23 Haziran Ayarı / Rezervasyonların Yüzde 95'i İptal Edildi

İstanbul seçimlerinin iptal edilmesi ve 23 Haziran'da tekrar sandık başına gidilmesi kararı alındıktan sonra kafalarda ki en büyük soru işareti tatilcilerin tepkisi olmuştu.

Turizmcilerden alınan bilgiye göre 23 Haziran günü için yapılan rezervasyonların yüzde 95'i şimdiden iptal edildi.

 

Seçime Denk Gelen Turumuzu Erkene Aldık

Ejder Turizm Kurucusu Uğur Kurt, 15 yıllık geçmiş tecrübeleriyle bugüne kadar hiçbir yolcuyu mağdur etmediklerini belirterek, "23 Haziran seçimleri sebebiyle seçime denk gelen turumuzun tarihini erkene alarak güncelledik." ifadesini kullandı.

Ejder Turizm'den yapılan açıklamada, ekonomik krizlerden, seçimlerden, döviz dalgalanmalarından, terörden, hatta kar yağışından bile en hızlı etkilenen sektörlerden olan turizmin, yenilenecek İstanbul yerel seçimlerinden etkilenmediği bildirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Ejder Turizm Kurucusu Uğur Kurt, turizmin yerel seçimlerden etkilenmediğini belirterek, sektörde yüzlerin güldüğünü kaydetti. 15 yıllık geçmiş tecrübeleri sayesinde her türlü koşulda tüm turlarını iptalsiz kaldırdıklarını aktaran Kurt, hiçbir yolcuyu mağdur etmediklerini vurguladı.

Kurt, "23 Haziran seçimleri sebebiyle seçime denk gelen turumuzun tarihini erkene alarak güncelledik.

Ejder turizm, tecrübeli ve güler yüzlü çalışanları, güçlü rehber kadrosu ve yüzde 100 müşteri memnuniyeti politikasıyla hizmet vermeye devam edecektir.

Kesin hareketli turlarımızla değerli misafirlerimize eksiksiz hizmet vermek en büyük hedefimizdir." değerlendirmelerinde bulundu.

Ejder Turizm Satış Müdiresi Elif Yollu ise, şirket olarak bir yıl önceden planladıkları bayram turlarının çok uzun süre önce satışa kapandığını belirterek, ek yerler ve seferler açarak gezi tutkunlarının isteklerine kayıtsız kalmadıkları bildirdi.

Yollu, uygun fiyatlar, kur avantajı ve taksit fırsatlarıyla misafirlerine kaliteli hizmet vermeye devam edeceklerini kaydetti.

 

THY 20 - 26 Haziran Arası Biletlerinizi Ücretsiz Değiştirebilirsiniz

THY 20 - 26 Haziran tarihleri için önceden alınmış biletlerin değiştirilmesine ilişkin açıklama yaptı.

YSK'nin İstanbul seçimlerinin yenilenmesi kararının ardından Türk Hava Yolları 20 - 26 Haziran tarihleri için önceden alınmış biletlerin ücretsiz şekilde değiştirilebileceğini açıkladı.

İstanbul seçimleri 23 Haziran Pazar günü gerçekleşecek.

THY'nin kararını Basın Müşaviri Yahya Üstün sosyal medya adresinden duyurdu.

Üstün şu ifadeleri kullandı;"Türk Hava Yolları Basın Müşaviri Yahya Üstün: 6 Mayıs tarihi ve öncesinde satın aldığınız, 20-26 Haziran 2019 tarihleri arasında gerçekleştireceğiniz İstanbul kalkışlı ve varışlı seyahatlerinizi, 15 Mayıs tarihine kadar masrafsız şekilde değiştirebilirsiniz." Kaynak: THY'den bilet değiştirmeye seçim ayarı 

 

Tatil ve Konaklama İle İlgili Mevzuat Ne Diyor?

Erken rezervasyon indirimlerinden yararlanan yüz binlerce İstanbullu, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) kararıyla 23 Haziran'da seçimin tekrarlanması nedeniyle oy kullanmak isterlerse paket turlarını, otel konaklamalarını ya da uçak, otobüs, tren biletleri ödemelerini geri alabilecekler mi?

Mevzuata göre bu soruların her birinin yanıtı farklı.

Mevzuata göre paket turlarda, seyahat tarihine 1 ay kalaya kadar vergi, resim, harç ödenmesi koşuluyla para iadesi mümkün oluyor.

Ancak yurt içindeki otelden satın alınan erken rezervasyon fırsatının ücreti sadece sözleşmede varsa veya sigorta yapılmışsa iade ediliyor.

Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, "İstanbullu müsterih olsun yurtiçi ya da yurtdışı turlarımızda isteyene para iadesi yapacağız. THY ve Pegasus'la da konuştuk" dedi.

 

Tüketici Kanunu Bu Konuda Nasıl Görüş Belirtiyor

Ticaret Bakanlığı yetkilileri, paket tur ve konaklama sözleşmelerinin mevzuata göre birbirinden ayrı iki tür olduğuna dikkat çektiler.

Paket turun ulaşım ve konaklamayı içeren yurt içi ve yurt dışı tur sözleşmesi olduğunu belirten yetkililer, "Örneğin aileniz, arkadaşlarınızla 23 Haziran'ı kapsayan bir hafta süreyle İtalya turu aldınız.

6502 sayılı Tüketici Kanunu Yönetmeliğinin 16. maddesine göre tur tarihine 1 ay kalıncaya kadar sözleşmeden cayma hakkınız var.

Ancak vergi, resim ve harç hariç tur bedelini iade alabilirsiniz" dediler.

 

Yurt İçi Oteller ve Tatil Köylerinde Durum Farklı Olabilir

Yetkililer, Ege ya da Akdeniz otellerinde erken rezervasyon yaptırıp sadece konaklama hizmeti satın alanların durumunun ise farklı olduğuna dikkat çektiler.

Kanunda hizmet sözleşmelerine ilişkin bir hüküm olmadığını belirten yetkililer, "Eğer otelle ya da acentayla yaptığınız sözleşmede belli süreye kadar cayma hakkına ilişkin hüküm varsa paranızı iade alabilirsiniz.

Yani sözleşmenizde hüküm yoksa para iadesi alamazsınız.

Ama büyük acentelerle yaptığınız sözleşmelerde cayma hakkı, sürelere bağlı olarak size tanınıyor" dediler.

 

İstanbul'lu Müsterih Olsun Oyunu Kullanmak İsteyene Yardımcı Olacağız

Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, yurt içi ve yurtdışı turların, erken otel rezervasyonlarının yüzde 40'ını İstanbulluların oluşturduğunu belirterek, "İstanbullu müsterih olsun, oyunu kullanmak isteyenlere yardımcı olacağız.

Tur şirketleri ve acenteler olarak THY ve Pegasus'la da iletişim kurduk.

Hem turları hem uçak biletleri cezasız iade edeceğiz" dedi.

Onaran, 23 Haziran'a 1 aydan uzun bir süre olduğu için yurt içi ve yurt dışı paket tur ücretlerini, vergi, resim ve harç kesintisi bile yapmadan cezasız olarak iade edeceklerini söyledi.

Onaran, sözlerini şöyle sürdürdü: "İsterlerse kendilerine uygun yeni bir tarihle değiştirebilecekler.

Sözleşmesinde cayma hakkı olmayan bazı promosyonlu turlarda bile vatandaşlık görevini yerine getirmek isteyen misafirlerimize de ücretlerinin tamamını iade edeceğiz.

Jolly Yurtdışı Turlar Müdürü Tolga Tekin ise, "Eğer 1 aydan az bir süre kala iptal ya da değişiklik için başvuran olursa orada çeşitli yaptırımlar uygulanabiliyor.

Bu yüzden tüketicinin başvurusunu bir an önce yapmasında yarar var" dedi.

Öte yandan Alaçatı Turizm Derneği de sosyal medyadan İstanbullulara 23 Haziran'da Çeşme'ye gelmemeleri çağrısı yaptı.

 

Sahil Beldelerinden İstanbul'lulara Gelmeyin Çağrısında Bulundu

Yüksek Seçim Kurulunun İstanbul seçimlerini iptal ederek 23 Haziran 2019 tarihinde seçimlerin yenilenmesine karar vermesi Türkiye'yi yeni bir seçim sürecine soktu. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu grup toplantısında yaptığı konuşmada Türkiye'deki tüm demokratları İstanbul için göreve çağırırken CHP'li belediyeler de 23 Haziran'da seçmenlerin sandığa gitmelerini teşvik etmek için sosyal medya üzerinden bu yaz 'tatile gelmeyin' kampanyası başlattı.

31 Mart seçimlerinde Millet İttifakı'nın adayı Zeydan Karalar'ın kazandığı Adana Büyükşehir Belediyesi, resmi twitter hesabından yayınladığı görselde "23 Haziran'da Adana 150 derece" mesajını paylaştı.

Bodrum Belediyesi de sosyal medya hesabından paylaştığı "Bodrum'a kar yağacak diyorlar. Değerli İstanbullular, aldığımızı bilgilere göre 23 Haziran günü Bodrum'da şiddetli kar yağışı beklendiğinden, tüm sahillerimiz kapalıdır" mesajıyla mizahi bir dille İstanbul'daki seçmenlerin Haziran'ın son haftası Bodrum'a gelmemeleri tavsiyesinde bulundu.

Sosyal medyada hızla yayılan kampanyaya katılan Çeşme Belediyesi de "İstanbul'dan gelen bir fırtına nedeniyle sahillerimizden 23 Haziran günü denize girmek hatta ilçemize gelmek tehlikeli ve yasaktır" mesajını paylaştı.