Tüketiciler Artık Son Çıkan Pahalı Telefonlara Rağbet Etmiyor

15 ila 22 Nisan tarihleri ​​arasında yapılan bir ankette, Apple iPhone veya Samsung Galaxy gibi akıllı telefon için yalnızca küçük bir kesimin 1.500 ABD Doları veya daha fazla para ödemeye razı olduğu ortaya çıktı

Tüketiciler Artık Son Çıkan Pahalı Telefonlara Rağbet Etmiyor

2007'de ilk iPhone'un piyasaya sürülmesinden bu yana, en son akıllı telefonlar neredeyse rahatsız edici bir hızla geliyor.

Diğer tüketici elektroniği kategorilerinin aksine, özellikle de fiyatların sürekli düştüğü TV'lerin aksine, fiyatları genellikle her yeni ürünle birlikte artmıştır.

Yıllar boyunca, tüketiciler en yenilerini ve en iyisini elde etmeye yönlendirildi.

Belki de ufuktaki yeni bir durgunluk endişesi ya da sadece yeni cihazların geliştirilmiş ziller ve ıslıklar sunma konusunda büyük ölçüde başarısız olmaları nedeniyle, tüketiciler üreticilerin istediği şeyleri alma konusunda isteksizlik göstermeye başlamışlardır.

Dahası, en yeni telefona ilk sahip olmak için oluşan uzun kuyruklar da tarihe karıştı.

Anket Bulguları

ECT News anketine katılanların altıda birinden daha azı en son modeli isteyeceklerini söyledi, ancak bu kişiler bile bu yeni parlak telefon için 1.000 $ 'dan fazla para ödemekte isteksizdi.

Beşte biri, biraz daha eski bir modeli 500 ila 750 $ 'a satın almaktan memnun olacağını söyledi.

Yanıt verenlerin çoğunluğu, yaklaşık üçte biri bir iPhone veya Galaxy cihazından vazgeçmekten mutlu oldular ve 350 dolardan veya daha düşük bir fiyata iyi bir el cihazının yeterli olacağını söylediler.

Beşte birinden fazlası, telefon fiyatlarının gülünç olduğunu ve 100 dolardan fazla para vermeyeceklerini söyledi.

Katılımcıların yaklaşık onda biri akıllı telefon istemediklerini belirtti.

 

Yeni bir akıllı telefon için ne kadar para ödemeye hazırsınız?


En son iPhone veya Galaxy amiral gemisi telefon için 1,500 Dolar veya daha fazla ödeyeceğim. (% 2)
En son modeli istiyorum, ancak bir telefon için 1 bin dolardan fazla ödeme yapacağımı zannetmiyorum. (% 14)
500 - 750 $ aralığında biraz daha eski bir model almaktan memnunum. (% 19)
Bir iPhone veya Galaxy'ye ihtiyacım yok. 350 $ veya daha düşük bir fiyata gerçekten iyi bir telefon bulabilirim. (% 33)
Telefon fiyatları çok saçma. 100 dolardan fazla ödemem. (% 23)
Akıllı telefonum yok veya istemiyorum. (% 9)

Akıllı telefonlar ABD'de bir doyma noktasına ulaşmış olabilir.

NewZoo'nun yakın tarihli bir araştırmasına göre, ABD, dünyadaki toplam akıllı telefon kullanıcısı sayısı - Çin ve Hindistan'ın arkasındaki - üçüncü sırada yer alıyor, ancak kullanıcı nüfusunun en yüksek olduğu yer.

Araştırma firması, 2018 itibariyle, Amerikalıların yüzde 77'sinin bir akıllı telefona sahip olduğunu, bir yıl önceki yılda yüzde 67,3 akıllı telefona sahip olduğunu belirtti.

Telefonların fiyatı

2008-09 Büyük Durgunluğundan sonra, akıllı telefon fiyatları sabit kaldı ve daha düşük fiyatlı iPhone modellerinin piyasaya sürülmesi ve rakiplerin Android işletim sistemi alanına girmesi sayesinde, akıllı telefonların genel fiyatı diğer tüketicilerin seyrini izledi bir süre.

Ardından, 2016'da başlayarak, telefon fiyatları yeniden arttı ve o zamandan beri daha yüksek fiyatlara olan eğilim ivme kazandı.

2018 yılının başında, akıllı telefon fiyatları yüzde 10'luk şaşırtıcı bir artış gösterdi.

"Parks Associates tüketici anketi verileri 2014 ve 2018, onların en yakın zamanda satın alınan akıllı telefon üzerinde ABD genişbant hane tarafından ödenen ortalama tutar arasında $ 258 için $ 528 bir ortalamasından iki kat olduğunu buldu" Kristen Hanich, kıdemli analisti kaydetti Parks Associates .

Araştırma firması Statista'ya göre, 2013 yılında Kuzey Amerika'daki bir akıllı telefonun ortalama fiyatı 531 dolardı ve bu ortalama 2017'de 567 dolara yükseldi. Bugün yeni bir iPhone X, 1000 $ civarında bir fiyat etiketine sahip ve bu da ürün kategorisi için tüm ortalamayı artırdı.

Bu ortalamanın artması bekleniyor; Sprint şu anda yaklaşık 1.250 dolarlık bir Samsung Galaxy Note9 sunuyor ve Galaxy Fold telefon 2.000 $ civarında bir fiyatla satışa sunulabiliyor. Samsung'un "daha ucuz" akıllı telefon modellerinde bile 750 dolar civarında bir fiyat etiketi verilecek.

Bu nedenle telefonların fiyatları bir akıllı telefon için beklenen 32 aydan daha uzun bir kullanım ömrüne sahip cihazlar, TV ve kişisel bilgisayarları aştı.

Fiyat karşılaştırması web sitesi Flipsy aslında bir akıllı telefonu düzenli olarak değiştirmenin maliyetini düşürdü. 32 aylık bir yükseltme döngüsüyle birlikte ortalama 567 dolarlık bir fiyata dayanarak, kullanıcıların ilk telefonlarını 18 yaşında almaları ve 78 yaşına kadar her 32 ayda bir değiştirmeleri durumunda, 22 akıllı telefon satın alımına ve toplam maliyete neden olacağını tespit etti. 12, 474 dolar.

Bu numara aylık servis veya uygulamaların maliyetini içermez. Sadece hizmet planları ile, Flipsy bir ömür boyu bir akıllı telefonun ortalama 75.000 dolar civarında bir tüketiciye mal olacağını belirtti.

Yaşam Döngüsünü Artırma
Akıllı telefonların artan maliyeti, tüketicilerin cihazları daha uzun süre tutmasına neden oldu - üreticilerin daha yeni özelliklere sahip, ancak çok fazla başarılı olmayan cihazlar sunarak ele almaya çalıştıkları bir şey.

Parks Associates 'Hanich, uzatma, akıllı telefon pazarındaki iki büyük değişimin yanında gerçekleştiğini belirtti.

TechNewsWorld'e “Birincisi, akıllı telefon ödeme modellerinin mobil taşıyıcı sübvansiyonlarından uzağa ve tüketicinin taşıdığı ödeme planlarına doğru hareketi” dedi.

İkinci vardiya amiral gemisi akıllı telefonların yükselen fiyatı olmuştur.

Hanich, "Piyasada on yıldan fazla bir süredir yer alan akıllı telefonlar ve daha az ve daha ileri düzeyde yenilikçi donanım özellikleriyle akıllı telefon pazarı hızla metalaşıyor" dedi.

“Bu, tipik olarak daha az farklılaşma ve marjları düşürme yeteneği ile daha fazla rekabet anlamına geliyor” dedi. "Yeni, düşük maliyetli markalar, cazip fiyat noktalarında güçlü akıllı telefonlar sunarak, pazardaki pazar liderlerini yenilemek veya maliyetleri düşürmek için zorlayarak pazar payı kazanma fırsatını kullanıyor."

Akıllı Telefon Alımında Fiyat baskısı

Yüksek fiyatların bazı müşterileri kapatmamasının bir nedeni, çoğu kişinin aslında tam etiket fiyatını ödememesidir - en azından önden değil. En yüksek kalitede telefonlar bile taşıyıcılar tarafından desteklenmeye devam ediyor.

Recon Analytics'in baş analisti Roger Entner, yaptığı açıklamada, "İnsanlar etiket fiyatını nadiren ödüyor, ancak cihazı finanse ediyorlar" dedi .

"Aylık maliyet genellikle 30 ile 35 dolar arasındadır, bu nedenle cihaz daha pahalı hale geldikçe, finansman süresi uzar."

Entner, “Cep harçlığı maliyeti aynı, yani insanlar telefonlarını daha uzun süre tutuyor” dedi. “Bu eski şaka gibi: arabaya sadece 10 dolar koyduğum için ne kadar benzin maliyeti umrumda değil.”

Bununla birlikte, sübvansiyonlarla bile, Apple ve Samsung, en hevesli erken evlat edinenlerin bile en sonunda "yeterince" dediği bir noktaya varabilir - özellikle telefonun ayda 30 ila 35 dolardan fazlaya mal olması durumunda.

Telekomünikasyon endüstrisi analisti Jeff Kagan, yaptığı açıklamada, “Müşterilerin yeni telefonlar için iştahı iki nedenden dolayı soğuyor” dedi .

“Birincisi, fiyatlar hiç olmadığı kadar yüksek ve ikicisi de bu değeri kayda değer kılan çok az yenilik var” dedi.

 

Akıllı Telefonlar Diğer Elektroniklerin Aksine Sürekli Fiyat Artışı Eğiliminde 


Akıllı telefonlar, TV'lerin aksine fiyat artış eğilimindedir, ancak yaygın tüketici kabulü nedeniyle TV fiyatları kısmen düşmüştür.

Herkesin yeni bir düz panel HDTV'si olması durumunda, başka bir tane satın almak için çok az neden vardı.

TV üreticileri, 3D veya daha yakın zamanda UHD / 4K gibi yeni ürünler sunmak zorunda kaldılar ve bu, insanların normal yaşam döngüsünün sonuna gelmeden bir ürünü değiştirmelerini sağlamak için çok önemliydi. Akıllı telefonlar da benzer bir yol izledi, ancak son yıllarda yükselmek için gittikçe daha az neden oldu.

Basitçe söylemek gerekirse, çan ve ıslık orada değil.

Kagan, "Apple iPhone, Google Android ve Samsung Galaxy, fiyatları düşük tutmaya ve yeniliği yüksek tutmaya odaklanırsa, on yıl önce gördüğümüz gibi, akıllı telefon pazarı hala çok güçlü olacak" dedi.

İnovasyonun yavaşlama hızı tek faktör değil.

Kagan, "Akıllı telefon pazarının zayıflamış durumu, akıllı telefon üreticilerinin pazarın değil kendilerinin yaptıklarının bir sonucudur" dedi.

Tellus Ventures Associates'in baş analisti Steve Blum, “Küresel pazar doygunluğa yaklaşıyor.

Teknolojik Sıçrama Yok… Henüz
Diğer bir faktör ise, en yeni telefonların gerçekten en azından henüz öne çıkan bir sıçrama değil.

Blum, TechNewsWorld'e yaptığı açıklamada, "Yeni uygulamaların ve daha güçlü ve daha hızlı donanımın marjinal cazibesi azalmaktadır." Dedi.

Sonra yeni bir şafağın ufukta olduğu gerçeği de vardı.

Blum, "Şuna bir bakış açısıyla bak. 5G şebekeleri, 5G özellikli akıllı telefonlara ve önümüzdeki beş yıl içinde yükseltme ve yeni telefon satışlarının ana sürücüsü olacak" dedi.

Olumlu telefon alıcıları 2019’da 5G segmentinde önemli bir şey görmeyi beklememelidir.

Blum, “Kanama kenarı, tekno segmenti 2020'de önemli olacak” dedi.

Ancak, bu telefonlar göründüğünde bile aşılması gereken sorunlar olabilir - ve muhtemelen en büyük batarya ömrü olacaktır.

Blum, "5G servisi, daha hızlı bit hızlarında olduğu gibi enerjiyi yakan daha yoğun işlem gerektiriyor" şeklinde uyardı.

“Piyasadaki ilk birimler henüz optimize edilmeyecek, bu yüzden üreticiler ve taşıyıcıların güç bütçelerini gerçekten anlamalarından en az bir yıl önce olacak” dedi. "Ancak bu noktada, 5G akıllı telefonlar 4G telefonlardan daha hızlı pillerle yanacak gibi görünüyor ve bu henüz çözülmemiş bir sorun."

Maliyet ve İnovasyon
Yeni el cihazlarının yeterince yenilikçi olmasının yanı sıra, üreticilerin pazarladıkları şekilde yenilik yapmadıkları da bir sorun.

5G gelene kadar ve ilk sorunlarının bir kısmı çözülünceye kadar, en son telefona büyük dolarlar yatırmak için birkaç neden olacak.

Kagan, "Bu uyarı bayrağı son birkaç yıldır el salladı, ancak yine de telefon üreticileri bu zayıf büyüme yoluna devam ediyorlar" dedi.

 

Bu sadece müşteri yorgunluğu meselesi değil.

Kagan, "Daha düşük inovasyona karşı daha yüksek maliyetlidir" dedi.

"Müşteriler, daha yüksek fiyatlı modellerle teknik olarak gelişmiş bir telefona sahipler, ancak çoğu [tüketici] bu tür bir yenilikle ilgilenmiyor" dedi.

“Sonuçta, ortalama bir müşteri üç kameradan memnun ve altıya ihtiyaç duymuyor - özellikle de onlara daha fazla mal olursa,” dedi Kagan, daha fazla özelliğin yeniliğe eşit olmadığını belirtti.

Yeni özellikler, pek çok akıllı telefon sahibinin sahip olduğu marka sadakatini yenmek için yeterli değil, sadık bir şekilde, daha fazla ödeme yapmak için derhal tüketici istekliliğine dönüşmüyor.

Kagan, "Kullanıcılar markalarına aşık oluyorlar" dedi. "Birdenbire uygunsuz hale gelirse, mevcut cihazlarına daha uzun süre sadık kalır veya önceden sahip olunan cihazları bile satın alırlar."