Trump'ın Telefonu Sonrası FETÖ'cülükle Suçlanan NASA Çalışanı Serbest Bırakıldı

Bugün görülen Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) hava kuvvetleri yapılanması sonrası 31 kişi tahliye edildi. Tahliyesine karar verilenler arasında ABD vatandaşı ve NASA çalışanı Serkan Gölge'de vardı!... Gölge'nin duruşmadan önce gerçekleşen ABD Başkanı Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan telefon görüşmesi akıllarda soru işaretleri bıraktı.

Trump'ın Telefonu Sonrası FETÖ'cülükle Suçlanan NASA Çalışanı Serbest Bırakıldı

Bugün görülen Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) hava kuvvetleri yapılanması sonrası 31 kişi tahliye edildi. Tahliyesine karar verilenler arasında ABD vatandaşı ve NASA çalışanı Serkan Gölge'de vardı!...
Gölge'nin duruşmadan önce gerçekleşen ABD Başkanı Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan telefon görüşmesi akıllarda soru işaretleri bıraktı.

Gölge, Ağustos 2016'da tutuklanmıştı. Hatay 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 8 Şubat 2018'de görülen karar duruşmada Gölge'ye "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası verilmişti. İtiraz üzerine suçlama "terör örgütüne yardım etmek" olarak değiştirilmiş ve ceza 5 yıla düşürülmüştü.

Reuters'ta yer alan habere göre Gölge'nin serbest bırakılmasının ardından ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan da açıklama geldi. Açıklamada, ABD'nin Gölge'nin bırakılmasını "memnuniyetle karşıladığı" belirtildi. ABD'de geçen ay, Gölge'nin serbest bırakılmaması halinde Türkiye'ye yaptırım çağrısı yapan bir yasa tasarısı hazırlanmıştı. Tasarıda, Türkiye'de ABD vatandaşlarının ve Amerikan konsoloslukları çalışanlarının tutuklanmasından sorumlu olan yetkililere yaptırım çağrısı yapılıyordu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus Basın Açıklamasında Karardan Duydukları Memnuniyeti Dile Getirdi

Sonunda, bir tane daha, burada bazı son dakika haberleri. Serkan Golge'nin bugün hapishaneden salıverildiği haberi memnuniyetle karşılıyoruz. Misyon Türkiye’de kendi yerel olarak çalışan personelimizi içerenlerle birlikte Golge’nin davasını yakından takip etmeye devam edeceğiz. ABD vatandaşlarının yurtdışında tutuklanmasına yardım etme yükümlülüğümüzü üstleniyoruz ve mümkün olan en kısa sürede eve dönebilmesini sağlamak da dahil olmak üzere tüm uygun konsolosluk hizmetlerini Bay Golge'ye vermeye devam edeceğiz. Aileye saygı duyduğumuz için, paylaşacak ek ayrıntımız yok.
Türkiye’de "FETÖ üyeliği" suçlamasıyla tutuklu bulunan ABD vatandaşlığı da bulunan NASA çalışanı Serkan Gölge’nin serbest bırakıldı. Kararın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump'ın yaptığı telefon görüşmesinden kısa süre sonraya gelmesi dikkat çekti.