Trump'ın Kim için talep listesi 

Trump'ın Kim için talep listesi 

Sürpriz belge, iki liderin görüşmelerinin neden birden bire başarısız olduğunu açıklamaya yardımcı olabilir. 


ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'a geçtiğimiz ay Hanoi'deki görüşmelerinde ABD'ye nükleer silah ve bomba yakıtı verilmesi çağrısını içeren taleplerin bir listesini verdi.

Haber ajansına göre Trump, Kim'e ABD şubatında Hanoi'nin Metropole Oteli'ndeki toplantısında 28 Şubat'taki yerini belirten bir kağıt verdi. Bu, Trump'ın açıkça nükleer dengeleme ile ne demek istediğini doğrudan tanımladığı ilk kez oldu, Reuters, tartışmalara aşina tanımlanamayan bir kişiye atıfta bulundu. Reuters , belgenin zirvenin neden tam bir hesap olmadan çökmediğini açıklamaya yardımcı olabileceğini söyledi. 

Cumhurbaşkanı, Kuzey Kore liderinin ülkenin ana nükleer tesisinin sökülmesi karşılığında tüm ABD yaptırımlarının kaldırılmasını istediğini söylediğini söyledikten sonra Trump, Kim ile ikinci zirvesine aniden son verdi. 

Her iki taraf da diğerini suçladı, ABD, Kuzey Kore'nin çok fazla yaptırım yardımı talep ettiğini ve Pyongyang'ın nükleer programını azaltma sözlerini reddettiği için Washington'a feshedilmesini talep ettiğini söyledi. 

Trump, Cuma günü gazetecilere Kim ile iyi bir ilişkisi olduğunu ve Kuzey Kore ile ilgili ek yaptırımlara ihtiyaç duyulmadığını düşündüğünü söyledi. “Onları daha sonra giymeyeceğim anlamına gelmiyor, şu anda ek yaptırımların gerekli olduğunu düşünmedim” dedi. “Çok acı çekiyorlar.”

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, Kuzey Kore nükleer görüşmelerini yeniden başlatmak için 11 Nisan'da Beyaz Saray'da Trump ile buluşacak.

Moon, Kuzey Kore liderinin silahsızlanma vaatlerini kabul ettiği için muhalefetten evde ateş altına girdi. Ayrıca, yarımada genelinde baskı altında kalırken, Kim rejimi personeli geçen hafta yeni bir ortak irtibat bürosundan geri çekip güneyi, ABD'nin yaptırımların hafifletilmesine karşı tutumunu destekledikleri için "korkakça" olarak eleştirdi.

Güney Koreli Chosun Ilbo, Trump’ın buluştuktan sonra Kuzey Kore’nin lideri ile bir dördüncü zirveye ulaşacağını bildirdi.

Ayrı ayrı, Güney Kore Ulusal İstihbarat Teşkilatı, casus ajansı şefi tarafından brifing verilen Güney Koreli milletvekillerine göre, Kim ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında olası bir zirveyi izliyor.