Sri Lankada 6 Patlamadan Sonra 153 Kişi Hayatını Kaybetti 420 Yaralı Var

Sri Lanka'da paskalya bayramının pazar gününde çeşitli bölgelerde üst üste gelen patlamalar sonucunda 153 kişi hayatını kaybetti 420 kişi yaralandı. 

Sri Lankada 6 Patlamadan Sonra 153 Kişi Hayatını Kaybetti 420 Yaralı Var
Sri Lanka Sonrası Patlama

Paskalya Pazar günü, Sri Lanka'daki Colombo, Negombo ve Batticaloa kentlerinde yaklaşık eşzamanlı altı patlama meydana geldi.

* Polis, turistler tarafından tercih edilen üç Colombo otelinin Shangri-La, Cinnamon Grand ve Kingsbury'nin vurulduğunu bildirdi.

• Patlamalardan biri, Kolombo'nun kuzeyindeki bir kasaba olan Kochchikade'deki St. Anthony Tapınağında meydana geldi. İkinci kilise olan St. Sebastian's Kilisesi de Negombo kasabasındaki başkentin kuzeyinde yer almaktadır. Her ikisi de patlama sırasında Paskalya Kütlesini tutuyordu.

• Üçüncü kilise, Zion Kilisesi, Sri Lanka'nın doğu kıyısında yer alan Batticaloa'da yer almaktadır.

• 100'den fazla zayiat doğrulandı. 500'den fazla kişi yaralandı. 

Devlet Televizyonu Ölü ve Yaralıların Sayısını Onayladı 

03:02 EDT: Sri Lanka'nın devlet medyası 153 kişinin ölümünü onayladı. Göre Associated Press, 420 den fazla kişi Pazar günkü bombalama yaralandı. 

2:55 EDT : "Bugün halkımıza korkakça saldırıları şiddetle kınıyorum. Bu trajik dönemde bütün Sri Lanka'ları birleşik ve güçlü olmaya davet ediyorum. Lütfen doğrulanmamış raporları ve spekülasyonları yaymaktan kaçının. Hükümet içermek için acil adımlar atıyor. Bu durum, "Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremesinghe Twitter'da yayınlanan bir bildiriyle dedi. 

02:35 EDT: Sri Lankalı Havayolları, Colombo'daki Bandaranaike Uluslararası Havalimanı'na gitmeyi planlayan tüm yolcuların, saldırıların ardından uygulanan güvenlik önlemleri nedeniyle uçuş sürelerinden en az dört saat önce gelmelerini tavsiye ediyor. 


Sri Lanka'nın Ekonomik Reform Bakanı Harsha de Silva, yabancıların saldırılardaki zayiatlar arasında olduğunu tweetledi ve sakinleri içeride kalmaya ve güvende kalmaya çağırdı.

"Savunma ve Ben Kochchikade kilisesindeyim. Ayrıca Shangri-La n Kingsbury'deydim. Başbakan Bentota'dan geliyor. Acil durum toplantısı birkaç dakika içinde çağrıldı. Kurtarma operasyonları devam ediyor. Lütfen sakin ve içeride kalın. Yabancılar da dahil olmak üzere birçok zayiat, " tweetledi .

Saldırı mağdurlarını tedavi etmeye çalışan hastaneler, bireyleri sosyal medyaya gönderiler yoluyla kan bağışı yapmaya çağırıyor.

02:22 EDT : Sri Lanka'daki tüm devlet okulları 22 ve 23 Nisan'da kapanacak, Sri Lanka Eğitim Bakanı Akila Viraj açıklandı.

Kolombo’daki üç patlama sonucunda 40 kişinin öldüğünü belirten en son rakamlarla, saldırı bölgelerinde ölüm oranları artmaya devam ediyor. Negombo'da, Batticaloa'da 93 kişi öldü ve 27 kişi öldü.

Raporlar ayrıca 295 kişinin Kolombo'daki Ulusal Hastaneye tedavi için kabul edildiğini ve 73 kişinin Batticaloa'daki bir hastanede tedavi edildiğini gösteriyor. Diğer bombalama sahalarındaki yaralanma toplamı şu anda bilinmiyor. 


1:52 EDT: Ülkeye yaptığı açıklamada, Sri Lanka Devlet Başkanı Maithripala Sirisena, "meydana gelen durumdan dolayı şok ve üzüldüm." Komplomanın ne olduğunu anlamak için soruşturmalar başlatıldı. Bu korkunç eylemlerin ardında. Lütfen sakin olun ve söylentilere kanmayın. ”

Şimdiye kadar hiç kimse bombalamaların sorumluluğunu üstlenmedi.

Associated Press raporlar gizli kalmak koşuluyla konuşan soruşturmadan katılan resmi yetkililer bombalama en az iki intihar eylemcisi tarafından yapılmıştır inanıyoruz söyledi.

1:24 EDT: Polis, Kolombo'daki Ulusal Hastanede 24 ölüm, Negombo'daki kilisede 50 ölüm ve Batticaloa'da 25 ölüm olduğunu doğruladı.

Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremesinghe, saldırılara cevap olarak acil durum toplantısı çağrısında bulundu.

Polis sözcüsü Ruwan Gunasekera yerel basına, patlamaların yerel saat 8.45'te meydana geldiğini söyledi. Associated Press raporlarında 283 kişi yaralandı.

1:13 EDT: Tamil Guardian, Batticaloa'daki Zion Kilisesi'nde 10 kişinin öldüğünü doğruladı. Çok sayıda patlamanın yaşandığı yer olan Colombo'da başkentteki hastanelere kabul edilen en az 150 kişi ile 25 kişinin öldüğü doğrulandı.  

Sri Lanka'nın başkenti Colombo'daki üç kilisenin, ibadetçilerin Paskalya Pazar günkü hizmetlerine katıldıkları patlamalardan etkilendiği bildirildi. 

Patlamaların nedeni hakkında şu anda çok az şey biliniyor, ancak Associated Press'in kısa özeti zayiatların olduğunu gösteriyor. Ancak Sri Lankalı haber hizmetleri, 150 kişinin yerel hastanelere götürüldüğünü ancak ölümlerin doğrulanmadığını bildirdi.