Sendikalar ile Diyanet Arasında Açlık Sınırı Çelişkisi

Geçtiğimiz Haftalarda bir çok sendika ve kurum açlık sınırı ile ilgili değişik rakamlar açıkladı 4 kişilik bir ailenin baz alındığı araştırma sonuçları ile Türkiye Diyanet Kurumunun açıkladığı fitre miktarı çelişkili bir durumu ortaya çıkardı

Sendikalar ile Diyanet Arasında Açlık Sınırı Çelişkisi

Geçtiğimiz Haftalarda bir çok sendika ve kurum açlık sınırı ile ilgili değişik rakamlar açıkladı 4 kişilik bir ailenin baz alındığı araştırma sonuçları ile Türkiye Diyanet Kurumunun açıkladığı fitre miktarı çelişkili bir durumu ortaya çıkardı. Ramazan ayında verilen fitre miktarıda açlık sınırı hesap edilerek belirlenir.

Diyanet Türkiye'de Açlık Sınırını Belirledi


Diyanet işleri başkanlığının 2019 yılı ramazan ayında Fitre'nin ne kadar olacağı hakkında bir açıklama yaparak miktar belirtti, Diyanet işleri başkanının yaptığı açıklama'da bu yılki miktarı 23 tl olarak belirlediğini Diyanet işleri başkanı açıkladı. Kişi başı 23 tl fitre olunca 4 kişilik bir ailenin Ramazan ayındaki günlük fitre gideri 92 tl olarak belirtildi. Buda 4 kişinin minumum günlük geçimi 92 tl olduğuna işaret ediyor.

Fitre Neye Göre Hesaplanır?


Ramazan ayındaki fitre hesaplaması açlık sınırı hesap edilerekten miktarı ortaya çıkarır, Bir kişinin günlük yiyeceği içeceği dahil sadece karnını doyurmak için harcadığı masraf hesaplanır. 2019 yılında açlık sınırını hesaplayan Diyanet bu yıl kişi başı fitrenin maliyeti 23 tl olarak belirledi. 

 

Sendikaların Açlık Sınırı İle İlgili Açıklamaları 

Türk-İş Nisan ayı açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı. Buna göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2 bin 106,89 TL oldu.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu

Dört kişilik bir ailenin gıda yoksulluğu sınırının Mart ayında 2 bin 550,8 liraya yükseldiği belirtilirken, Bunlardan belirleyici olanlarının et, taze meyve, patates, yağ, şeker, süt-yoğurt gibi gıda kalemlerinde yaşanan artışlar olduğu vurgulandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Açlık Sınırı

Diyanet İşleri Başkanlığı, bugün yaptığı açıklamada "Fitre Miktarı" nı 23 TL olarak belirledi.  Bilindiği üzere Fitre bir kişinin 3 öğün yemek gideri hesaplanarak belirlen bir sadaka türüdür. 

Buna göre bir hesap yapılacak olursa 4 kişilik bir ailenin dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapılacak masraf tablo olarak verilirse.

1 Kişi Bir Gün 23 TL
1 Kişi Bir Ay 690 TL
4 Kişilik Aile Bir Ay 2.790 TL

 

Bu hesaplamaya göre 4 Kişilik bir aile 2.790 TL ile sadece karnını doyururken işçinin haklarını korumak için her ay maaşlardan kesinti yapan sendikalar ise 2.106 TL ile 2.550 TL arasında bir rakam belirtiyor. 

Bu ramalar arasındaki çelişkide akıllara gelen soru şu oluyor; "Diyanet neye göre fitre yani bir kişinin 3 öğün yiyecek içecek masrafı" miktarını belirliyor? Sendikalar yani görevi sadece işçi ve işverenlerin arasında köprü görevi görmek olan ve bunun için düzenli aidat alan kurumlar neye göre söz konusu geçim masrafı miktarını belirliyor? 

Burada akıllara ister istemez şöyle bir olgu gelir! Sendika da olsa iktidara yakın olan sendilar bu rakamı belirlerken mevcut iktidarın ve sermaye sahiplerinin izin verdiği rakamları mı paylaşıyor? Yoksa gerçekten bu hesaplamaları yapıyorda farklı yerlerden fiyat mı alınıyor? Zira gıda dahi olsa gölgesel olarak fiyat farkı oldukça yüksek. Örneğin Anadolu'nun ücra bir köşesinde kurulan semt pazarı ile İstanbul, Ankara ve İzmir gibi metropollerin zengin kesiminin oturdu semtlerdeki manavlarda fiyat farkı nereyse üç hatta dört katı fark olabiliyor. 

Neresinden bakarsanız bakın bu araştırmalar halk arasında yapılan ufak tefek araştırmalar olmaktan oldukça farklı, kitlesel ve ülke ekonomisi ile işçi ile işveren arasındaki ücret belirleme konularında en önemli kriterler olarak biliniyor.