Savaş Uçağı ABD-Türkiye İlişkilerinde Ayrılığa Sebep Olabilir

ABD Türkiye’ye bir ültimatom verdi: Rusya’dan silah alırsan Abd-Türkiye ortaklığını kaybedersin diyerek tehditte bulundu. Abd ve Türkiye arasında tırmanan gerilim.

Savaş Uçağı ABD-Türkiye İlişkilerinde Ayrılığa Sebep Olabilir
Türkiye, F-35 savaş uçağının ilk F-35 savaş uçağını 21 Haziran 2019'de Teksas Fort Fort'daki Lockheed Martin'de düzenlenen törenle teslim alacak

 

Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye arasındaki yıpranmış ittifakı onarmak için gereken en son şey bir trilyon dolarlık yeni nesil savaş uçağı üzerinde inatçı çatışma oldu.

Ancak tam olarak iki ülkenin kendilerini bulduğu yer! 

Geçtiğimiz haftalarda, iki tarafın da yakın müttefikler arasında neyin olması gerektiği konusundaki anlaşmazlığa karşı hiçbir tarafın geri çekilmeye istekli olmadığı ortaya çıktı.

Ortaya çıkan soğukluk, her iki ulus için de önemli olan bir ulusal güvenlik ve ekonomik sorun taslağını zorlaştırabilir .

Ankara, ABD yetkilileriyle sistemlerini satın alma konusundaki uzun yıllar süren görüşmelerin ardından bile, milyarlarca dolarlık üst düzey S-400 Rus hava savunma sisteminin alımında ilerleyeceği konusunda ısrar ediyor.

 

Washington; Ortaklık Sona Erebilir

Washington’un, Lockheed Martin’in ürettiği yeni nesil F-35 gizli savaşçısını NATO müttefikiyle geliştirmek ve satmak için çok uluslu, trilyon dolarlık bir ortaklığın sona ereceğini belirtti.

Bir dizi analist ve NATO yetkilisi ile konuşan geniş görüş birliği açıktır: Tükürük, Orta Doğu ve Orta Asya'daki ABD politikasında kritik öneme sahip olan bir zamanlar Soğuk Savaş müttefiki ile yıpranmış bir ilişkiye ek bir stres katıyor.

Rusya'nın yeni küresel saldırganlığı, kendi küresel gündemini zorlamada.

NATO ülkesinden bir askeri istihbarat subayı da uçakta ortaklık yaptığını belirten “Sadece bu tür bir felaket değil, F-35 projesinde yer alan herkes için ne kadar büyük bir felaket olacağından bile emin değiliz” diyor.

Anlaşmazlığın ABD dış politikası için önemli etkileri var ve büyük, bizans uluslararası ilişkiler ağına işaret ediyor.

“Avrupa ve Türkiye arasındaki gerginlikler, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın giderek artan otoriter davranışı, ABD’nin Suriye’deki Kürtlere destek vermesini ve Türkiye’nin NATO’nun yörüngesinden ve Rusya’nın dışına kaydığı yönündeki genel duygusuyla öfkeli anonimlik koşuluyla konuşan istihbarat subayı olduğunu söyledi.

“Bütün bu anlaşmazlık daha kötü bir zamanda gelemedi.”

Diğer askeri analistler, çıkmazın beklenmeyen bir durum olduğu için yalnızca diplomatik ve güvenlik çıkarımları net olmadığı için değil, hiç kimse sözleşmenin iptal edilmesinin lojistiğinden bile emin değil. Washington'un bu maliyet ve büyüklükteki bir projede gelişmekte olan bir ortağı atması benzeri görülmedi.

“Açıkçası, buradaki karışıklık seviyesi akıllara durgunluk veriyor.”

Türkiye'nin S-400'ü benimsemesi, Rusya’nın bir zamanlar ABD’nin müttefiklerini, politika ve insan hakları açısından daha az iple gelen silah anlaşmalarıyla agresif bir şekilde kurban bırakmasıyla geliyor.

Bazı NATO müttefikleri için Rus ekipmanı satın alma konusunda duyulmamış olsa da, Polonya ve Çek Cumhuriyeti gibi birçok eski Varşova Paktı ülkesi hala çok miktarda Rus malzeme kullanıyor ve Yunanistan daha az güçlü S-300 uçaksavar sistemini satın alabiliyordu.

Washington, daha önce hiçbir zaman müttefik olarak birbirlerini yenmek için tasarlanan iki ileri teknoloji sistemi kurmaya çalışmadıklarını savunuyor.

Bir F-35 ortağı olarak, Türkler uçaklar için bileşen inşa ediyor.

Londra merkezli askeri analiz firması IHS Markit'in baş analisti Jeremy Binnie, programın dışına atıldığında alternatif tedarikçilerin bulunması gerekecek ”dedi.

Bunun tedarik zinciri problemlerini ne ölçüde yaratacağı henüz bilinmiyor.

Bu düşünce askeri istihbarat subayı tarafından açıkça dile getirild: “Kimse bir şey bilmiyor ve açıkçası, buradaki karışıklık seviyesi akıllara durgunluk veriyor” diyor anonimlik koşuluyla ilgili.

"Her nasılsa Ruslar NATO’nun başına sorun çıkarması için para almayı başardılar.

Bir düzeyde etkileyici ve geri kalan her şeyde bir felaket. ”

 

ABD Türkiye Arasında İlk Anlaşmazlık Patriot Hava Savunma Sistemlerinde Çıktı

 

İlk anlaşmazlık, ABD ve Türkiye arasında, Patriot hava savunma sisteminin gelişmiş bir versiyonunun satılması için yaptığı bir anlaşmadan kaynaklanıyor.

Ancak bu anlaşma sonunda ABD yetkililerinin söylediği şey yüzünden çöktü, ileri düzey sistemlerle bağlantılı teknolojinin transferiyle ilgili küçük tartışmalardı.

Türkiye, müzakerelere itiraz ettiğinde ve 2017'de Rusya'dan yeni S-400 hava savunma sistemini satın almak için bir anlaşma imzaladığında bile, ABD dış politikası ve askeri kuruluş, sorunu Suriye’nin Suriye’de IŞİD’le mücadelesinde tutmaya odaklandı.

Irak, Ankara’nın düşmanlarıyla, Kürtlerle birlikte.

 

 

Türkiye Rusya Teknik Olarak Zıt Tarafta Olsalar da Bağları Güçleniyor

Türkiye Parlamentosu eski üyesi ve şu anda DC merkezli Demokrasi Savunma Vakfı’nın kıdemli bir üyesi olan Aykan Erdemir, “ABD’li yetkililer, uzun süredir Erdoğan’ın S-400 müzakerelerinin bir pazarlık hilesi olduğunu varsaydılar” diyor.

Erdemir, ABD’nin Türkiye / Rusya anlaşmasına göz yummakta yanlış olduğuna inanıyor, çünkü iki ülke Suriye’deki savaşta teknik olarak zıt taraflarda olsa da, iki ülke arasında daha güçlü bir bağ kurulmasına yardımcı oldu.

“İlk günden itibaren, bunun Rus askeri donanımını satın almak için gerçek bir girişim olduğunu ve Erdoğan'ın transatlantik ittifaktan ve değerlerinden uzaklaşma stratejisinin geneline uyduğunu savundum.”

Uluslararası toplumun, Putin'e benzer otoriter bir çizgi ve artan yolsuzluk olarak görülenler için Erdoğan'ı giderek daha fazla eleştirmesi nedeniyle, NATO’nun büyük bir ilgisi çok fazla olan Erdemir’in verdiği “değerler”. Pek çok analistin Rusya’nın Türkiye’yi, Ankara’nın NATO müttefiklerine göre şeffaflık ve insan hakları konusunda daha az baskı altında tutacağını farz ediyorum. Erdemir, “S-400 anlaşması, Putin ile Erdoğan arasındaki derinleşen ilişkinin sadece bir örneği” dedi.

 

S-400'ler F35'lerde Güvenlik Açığı Oluşmasına Sebep Olabilecek

 

Bu sadece bir siyaset meselesi olsaydı, Türkiye ve ABD'nin diğerinin konuyla ilgili kararsızlığını tanımakta başarısız olmaları yeterince karmaşık olurdu. Ancak ABD askeri yetkilileri ve analistleri ayrıca iki hava savunma sisteminin karmaşık bilgisayar ağları aracılığıyla entegre edilmesi gerektiği konusunda ısrar ediyorlar - S-400'ün yanlışlıkla vurmamak için F-35'i "dost" olarak tanımlaması gerekecek.

ABD yetkilileri, bu tür bir entegrasyonun, tüm S-400 sistemlerinin dünyanın diğer bölgelerindeki uçağı tanımlayarak daha iyi bir iş yapmasına yardımcı olarak Amerikan ve müttefikleri pilotları riske sokmasına yardımcı olabilecek bir veri açığa çıkacağını iddia ediyorlar.

Ve F-35, S-400'ü yenmek için tasarlandığından ve bunun tersi de, bu durum onları Türk denetiminde askeri yetkililere göre, geçilemeyecek bir Amerikan ulusal güvenlik redline bağlamaya zorluyor.

 

Türkiye Veri Paylaşımını Yapmayacağını Taahhüt Etsede ABD Tarafı Tereddütlü

 

Türkiye, toplanan verileri Ruslarla paylaşmaktan kaçınmaya söz vermiş olsa da, ABD yetkilileri, Türkiye ile halihazırda mercure bir ilişkinin daha da aşınabileceğinden veya Rus istihbaratının verileri gizlice toplayabileceğinden korkuyor.

Ancak IHS Markit analisti Binnie, buradaki asıl meselenin teknik olduğunu düşünüyor ve iki sistemin uygun bir entegrasyonunun muhtemelen Ankara için çok fazla karmaşık ve pahalı olacağını belirtti.

Türkiye’de, ABD’de ikamet eden kişilerin ve Ankara’nın Ankara’yla ilişkilerinin giderek artması, Türkiye'nin İran’ın yaptırımlardan kaçınmasına yardım ettiği iddiası, Ankara’nın ABD vatandaşlarının ve vatandaşlarının Ankara tarafından tutuklanması gibi bir çok başka konuda aldatılmış bir müttefik tarafından mazeret olabileceğini düşünüyor yanı sıra Erdoğan’ın iç politikaya otoriter yaklaşımı giderek artıyor.

Binnie, “F-35'in yeteneklerinden ödün vermenin nasıl bir sorun olacağından emin değilim” diyor. “F-35’in Türkiye’ye reddedilmesi, dünyadaki tüm F-35 operatörleri için muhtemel bir tehditle haklı bir ceza olabilir.”

Bu arada, ABD ile Türkiye arasındaki ilişki kırılmaya devam ederken, Rusya yalnızca saldırgan politik ve askeri genişlemesine devam edecek .