Şanlıurfalı Eski Belediye Başkanı Katil Zanlısı Yakalandı

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde bir dönem Belediye Başkanlığı yapan Salih Tekinalp ile oğlu Sait Tekinalp'ın katil zanlısı olduğu ileri sürülen bir kişi emniyet güçlerinin operasyonu ile yakalandı.

Şanlıurfalı Eski Belediye Başkanı Katil Zanlısı Yakalandı
Öldürülen Suruç Eski Belediye Başkanı Salih Tekinalp

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde bir dönem Belediye Başkanlığı yapan Salih Tekinalp ile oğlu Sait Tekinalp'ın katil zanlısı olduğu ileri sürülen bir kişi emniyet güçlerinin operasyonu ile yakalandı.

Edinilen son dakika bilgisine göre; İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranan PKK'lı terörist Sabri Dal polis ve MİT operasyonuyla yakalandı. Şanlıurfa'da öldürülen Suruç ilçesi eski belediye başkanı Salih Tekinalp ile oğlu Sait Tekinalp'in faili ve birçok kanlı eylemin sorumlusu olarak kırmızı bültenle aranan Dal'ın Şırnak'ın Silopi ilçesinden Irak'a kaçmaya çalışırken yakalandığı bildirildi.

Şırnak İl Emniyet Müdürlüğü ve MİT Başkanlığı tarafından PKK/KCK terör örgütü faaliyetlerinin deşifresine yönelik olarak yapılan müşterek çalışma kapsamında; Interpol tarafından kırmızı bültenle aranan Sabri Dal'ın, Şırnak'ın Silopi ilçesinde bulunduğu ve Irak'ın kuzeyine geçme hazırlığında olduğu belirlendi. Ekipler, dün gece düzenledikleri operasyonla terörist Dal'ı yakaladı. Gözaltına alınan teröristin emniyetteki işlemleri sürerken, hakkında 2013 yılında güvenlik korucusu Mehmet Sait Coşkun'un Cizre'de şehit edilmesi ve Şanlıurfa'nın Suruç ilçesi eski Belediye Başkanı Salih Tekinalp ile oğlu Sait Tekinalp'in öldürülmesi olaylarının faillerinden olduğu belirlendi. Aynı zamanda Şırnak 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nce 'Devletin Birliğini ve Ülke Bütünlüğünü Bozma', 'Kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle 1 kişiyi öldürme', Cizre 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nce 'Silahlı terör örgütüne üye olma', Cizre Sulh Ceza Mahkemesi'nce ise 'Resmi belgede sahtecilik' ve Şanlıurfa 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nce 'Kasten öldürme' suçundan ve Interpol tarafından kırmızı bülten ile arandığı belirtildi.

Ne Olmuştu?

1994 yılında CHP’den Suruç Belediye Başkanı seçilen babası Salih Tekinalp ile birlikte Şanlıurfa’dan Suruç’a döndüğü öğrenilen Sinan Tekinalp yönetimindeki 33 B 3254 plakalı otomobile, Aligör Mahallesi yakınlarında kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce uzun namlulu tüfeklerle ateş açılmış. Açılan ateş sonucu baba- oğul vurulurken, otomobilde kontrolden çıkarak bariyerlere çarptı. Olayda Eski Başkan ve veteriner oğlu yaşamını yitirmişti. Olayın faili olarak PKK terör örgütü üyesi Sabri Dal kırmızı bültenle en çok arananlar listesine alınmıştı.