Şanlıurfa Mahalli Sanatçıları

Şanlıurfa müziğine damgasını vurmuş bilinen 36 mahalli sanatçıları kimisi hayata veda ederken kimisi ise halen hayatını devam ettirmektedir, Şanlıurfa'nın bilinen 36 mahalli sanatçısının hayatı, öz geçmişi, albümleri ve başarı hikayeleri.

1. Eyüp Uyanıkoğlu

Eyüp Uyanıkoğlu
Şanlıurfalı sanatçı; Eyüp Uyanıkoğlu

Şanlıurfa mahalli sanatçıları arasına adını yazdıran isimlerden birtanesi Eyüp Uyanıkoğlu, Şanlıurfa'da hayata gözlerini 1938 yılında açan mahalli sanatçımız kısa süre sonra İstanbula ikamet ediyor.

1938 yılında Şanlıurfa’da doğdu.Babası Mehmet Nuri Bey,annesi Fatma Hanım’dır.İlk ve Orta okul öğrenimini bitirdikten sonra ailesi ile birlikte İstanbula yerleşti.Lise eğitimini Sultanahmet San’at Enstitüsünü tamamlayarak bitirdi.

1959 yılında bir gazetenin düzenlediği ses yarışmasına katılarak irinciliği kazandı.Küçük yaştan itibaren ilgisi ve hevesi olduğu musıki alemine ilk adımını attı. Colombia Plak şirketinin teklifi üzerine o yıl ilk plağını okudu.1960 yılında İstanbul Radyosu’na amatör olarak giren sanatçı İleri Türk Msusıkisi Konservatuarına devam ederek bilgisini arttırmaya çalıştı.1962 yılında Ödemiş Kızılcaavlu İlkokulu’nda yedek subay öğretmen olarak vatani vazifesini yerine getirdi.Askerlik görevinin bitiminden sonra İstanbul Radyosu’nda açılan sınavı derece ile kazanarak solo yapma hakkı elde etti.

Güzel San’atlara karşı derin bir sevgi ve ilgisi olan sanatçı Sezer Sezin ile birlikte çevirdikleri ‘’Turist Zehra’’ filminde başrol oynadı.Bir çok filmlerde şarkı söyledi. Çeşitli gazinolarda salonlarda san’at icra etti.
TRT repertuarında kayıtlı 18 ve toplamda 60 bestesi bulunan aynı zamanda iyi bir udi idi.19 Kasım 2004 yılında aramızdan ayrılmıştır.

Eyüp Uyanıkoğlu Türküleri

Anladım kader böyle
Aşkımız bitti
Ela Gözlerini Sevdiğim Dilber
Söz gümüşse sukut altın
Sanma ki vefasız unuttum seni

Ayrıca başka bir kaynak ise; Trt Türk sanat müziği sanatçılarından olan Eyüp Uyanıkoğlu Ocak 1938 tarihinde Şanlıurfa Balıklıgöle 100 metre mesafede olan bir evde dünyaya gelmiştir. Türk sanat müziğinde kadife sesli sanatçı olarak un yapmıştır. Turist Zehra adlı bir filmde oynayan tek Eyüp Uyanıkoğlu'nun şarkıarı bir çok türk filminde seslendirilmiştir. Bilinen en iyi bestesi "beyaz gülüm vardı onuda eller aldi" şarkısıdır. Bu şarkı Cumhuriyetin 50.yılında en iyi sarki seçilmiştir. Son olarak Eyüp Uyanıkoğlu 2004 yılında hayata gözlerini yummuştur.

2. İsmail Badıllı

İsmail Badıllı
İsmail Badıllı

1950 yılında Şanlıurfa’da doğdu. Sesinin güzel olması dolayısıyla genç yaşta dikkatleri çekti. Esas mesleği kaportacılıktır. Bir müddet Kültür Bakanlığı Şanlıurfa Türk Halk Müziği Korosu’nda misafir ses sanatçısı olarak çalıştı. Aziz Çekirge, Mehmet Nacak, Kemancı Şefik, Kazancı Bedih gibi ustalarla zaman zaman müzik çalışmaları yapmıştır.
Bir çok mahalli kaset ve plak çalışmaları vardır, birçok deneme ve beste çalışmaları yapmıştır, bir müddet profesyonel sahne çalışmaları yapmıştır.

İsmail Badıllı Türküleri 

Kadife Yorgan Yüzü - Şarkısı Dinle
Ruhumda Sıkıntı Var - Şarkısı Dinle
Ateşine Düştüm - Şarkısı Dinle
Yalan Sevgililer - Şarkısı Dinle
Le Zeriye - Şarkısı Dinle
Emo - Şarkısı Dinle
Ay Dilberi - Şarkısı Dinle
Bağçaya Gel Nara Gel - Şarkısı Dinle
Ağlaram - Şarkısı Dinle
Potbori - Şarkısı Dinle
Fırat - Şarkısı Dinle
Havar Diley - Şarkısı
Zor Gelir - Şarkısı Dinle
Leyla - Şarkısı Dinle
Arap Kızı Leyla - Şarkısı Dinle

İsmail Badıllı Şanlıurfa müziğine bir çok katkıda bulunmuş bölgede sevilen ses sanatçısıdır, Bir çok şarkı seslendirmiş Şanlıurfa sıra gecelerinde solistlik yapmıştır. İsmail Badıllı'nın hayatı ile ilgili daha fazla bilgiyi şu linkten inceleyebilirsiniz. 

3. Halil Hafız Uzungöl

Halil Hafız Uzungöl
Halil Hafız Uzungöl

Halil Hafız Uzungöl 1928 yılında Şanlıurfa ‘da doğmuştur, evli altı çocuk babasıdır, çeşitli camilerde müezzinlik ve imamlık yapmıştır, babası meşhur gazelhanlardan Bozan Emmi’dir. Şanlıurfa’nın son yıllarda yetiştirmiş olduğu en güzel ses ve en güzel tavıra sahip olan kişilerden biridir, Halil Hafız Uzungöl etkileyici ve gür bir sese sahiptir, ilk hafızlık derslerini Kurra Mehmet Hafız’dan almış olup makam derslerini de Hacı Nuri Hafız’dan almıştır, Halil Hafız Uzungöl 1992 yılında hayata gözlerini yummuştur. 

Halil Hafız Uzungöl türküleri

Gazel,
Aşiran Gaze
Ya Sahibel Cemali
Merhaba Bahri
Rızık İçin Çekme Gamı 

Halil Hafız Uzungöl'ün seslendirmiş olduğu toplamda 5 adet türküye erişim sağlayabildik. Urfanews müdavimlerine. 

4. Hamit Hafız Belli

Hamit Hafız Belli
Hamit Hafız Benli

Şanlıurfalı türkücü Hamit Hafız Benli Şanlıurfa’da doğdu ancak doğum yılı ile ilgili bir bilgi bulunmamaktadır,  Babası Çolak Aziz Hafız’dır Kur’an eğitimini babasından almıştır, Gazel okumasını yörenin gazelhanlarını dinleyerek öğrenmiştir, Hamit Hafız Benli bir çok mahalli plak ve kaset yapmıştır, Şanlıurfa’da ikamet etmediğinden dolayı diğer gazelhanlar gibi tanınmamıştır, Plakları ve kasetleri beğenilerek dinlenmektedir, Hamit Hafız Benli göç ettiği İstanbul’da vefat etmiştir.

Hamit Hafız Belli Türküleri

Aşkın Yaralar Açtı,
Kaside
Geldi Meh-i Mâtem Yine Bunda Cân Dayanmaz

5. Dede Osman Aydın

Dede Osman Aydın
Dede Osman Aydın

1918 yılında Şanlıurfa’da doğmuştur.Uzun yıllar ayakkabı imalatçılığını yapmıştır. Uzun süre mevlithanlık yapmıştır .Kadiri tarikatına mensup olan Hac Kermozade Şıh Hüseyin Efendi’nin müridi olarak hizmet etmiştir.Yöre halkı tarafından tanınan bir kişidir.Müzik merakı genç yaşlarda vuk’u bulmuştur.Gazel geleneğini kendine has üslubuyla yorumlamıştır.İcra ettiği eserlerde çoğunlukla tasavvufi duyguları işlemiştir.Bir çok ilahinin derlenmesinde katkısı olmuştur,çok sayıda mahalli kasetleri mevcuttur.1994 yılında aramızdan ayrılmıştır.
Dede Osman Türküleri

İlahi,
Uzun Hava,
Kadiri Marşı

6. Damburacı Derviş

Damburacı Derviş

1877 yılında Şanlıurfa’da doğdu. 1957 yılında vefat etti. “Tamburacı” lakabı dayılarından kendisine gelmiştir. Kendisi baba tarafından Timur oğullarındandı, Esas mesleği oturakçı (Bedesten’de halıcı) idi. Küçük yaşlardan beri müziğe meraklıydı. Devrin birçok ustalarına hizmet etti ve olgunlaştı. Ustaları; Mehiş’in oğlu Ali Hafız, Hacı İbiş, Cürre Mehemet, Mehsim’in oğlu Mehmet’ tir. Urfa’nın makam geleneklerini çok iyi bilirdi. En çok sevdiği ve okuduğu makamlar Rast, Hicaz, Segah, Saba ve Araban dır. Kırk sene içki içenlerle gezmiş ve arkadaşlık yapmıştır. Fakat ağzına içki koymamıştır. Günümüzde okunan gazel, hoyrat ve anonim türkülerimizin oluşmasında çok önemli katkıları olmuştur. Birçok ustalar yetiştirmiştir.

7. Bekir Yurtsever ( Bekçi Bakır )

Bekir Yurtsever ( Bekçi Bakır )

1909 Yılında Urfa’da doğmuş, 1985 yılında vefat etmiştir. Musıkiye küçük yaşlarda başlamıştır.

Ustası Pehel’in oğlu Ahmet Hafız’dan makamları öğrenmiştir. Hacı Nuri Hafız’dan da mevlit okumasını öğrenmiştir. 30 sene kadar mevlithanlık yapmıştır.
Bekçilik yaptığı için kendisine “Bekçi Bakır” denilmiştir. Muzaffer Sarısözenin hazırladığı “Yurtlar Sesler” programına zaman zaman çağrılmıştır.
Ayrıca Radyoda çeşitli Urfa programlarına katılmıştır. TRT repertuarında derlemeleri yer almaktadır. Birçok plak yapmıştır.

BAKIR YURTSEVER (Bekçi Bakır) Türküleri

Bu Yoldan Hanım Geçer,

Sakın Terk i Edeple Kuyi Hudadır,

Ey Gül Bilmezdim

8. İbrahim Tatlıses

İbrahim Tatlıses
İbrahim Tatlıses

Şanlıurfalı olduğunu her platformda dile getiren ünlü türkücü İbrahim Tatlıses 1952 yılında Urfa’da doğdu daha sonra inşaatlarda çalışmaya başladı, İnşaatlarda soğuk demir ustalığı yaptı. İnşaatta türkü söylerken Adanalı bir sinemacı tarafından keşfedildi, İlk başlarda Adana’da daha sonra Ankara’ya gelerek burada gazinolarda, pavyonlarda sahne aldı. 1974′te Ankara’daki Kınalı Pavyon’da söylediği “Ayağında Kundura” ile ünlenerek önce Ankara Radyosu’na, sonra da bir yılbaşı gecesi televizyona çıktı.
70′li yılların ortalarına doğru İstanbul’a geçerek burada sahne almaya başladı, burada, kendisine soyadını veren müzisyen Yılmaz Tatlıses ile tanıştı. “Kara Kız” ile “Beni Yakma Gel Sevdiğim” adlarında 45′likler ile müzik dünyasına giriş yaptı. 
30 Haziran 1976 tarihinde dışardan bitirdiği ilkokulun diplomasını Kilis’teki Kartalbey İlkokulu’ndan aldı, 1978 yılında Ayağında Kundura-Ceylan filmiyle sinema sektörüne giriş yaptı, 1979 yılında Kara Yazma filminde Perihan Savaş ile rol aldı, İbrahim Tatlıses bir çok sinema filmi ve dizilerde oynadı ayrıca yönetmenlik de yaptı çok sayıda yurtiçi ve yurt dışı konserlere katıldı, uzun yıllar ‘’İBO SHOW ‘’ adı altında televizyon programı yaptı, 1987′de İDOBAY plak ve kaset şirketini kurdu, 90′larda ünü, Yunanistan ve Orta Doğu’ya kadar genişledi, İbrahim Tatlıses aynı zamanda yönetmen, oyuncu, senarist, söz yazarı, köşe yazarı, besteci, programcı ve yorumcu kimliğiyle ile de tanınmıştır. İbrahim Tatlıses’in sahip olduğu şirketler; gıda, film, yapım, turizm, havacılık ve yayıncılık gurubu dallarında faaliyetlerini sürdürmektedir.

İbrahim Tatlıses tüm şarkıları

Eli Develi
Yallah şöför
Evlerinin Önü Boyalı Direk
Dere Kenarından Geçtim
Leylim Ley
İnsanlar
Gelde Yaşa
Yalnızım
Sevmek
Bırakın Gitsin
Mavi Mavi
Ben İnsan Değilmiyim

Not: İddialara göre İbrahim Tatlıses'in Hüseyin Tatlı adında bir ses sanatçısı daha olduğunu ve müzik piyasasında uzak durması için tembihlendiği belirtilmiştir.
 

9. Mehmet Özbek

Mehmet Özbek

1945 yılında Şanlıurfa’da doğdu. İlk ve orta tahsilini burada tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı öğrenimi gördü.

Aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde “Urfa Türkülerinin Dil ve Anlatım Özellikleri” adlı teziyle doktorasını tamamladı ve “edebiyat doktoru” ünvanını aldı. Öğrencilik yıllarında, İstanbul Belediye Konservatuarının Türk Müziği Nazariyatı Bölümü’ne de iki yıl devam ederek Münir Nurettin Selçuk, Melahat Pars, Muzaffer Birtan, Şefik Gürmeriç, Halil Bedi Yönetken, Süheylâ Altmışdört ve Dürdane Altan gibi hocalardan ders aldı.

1966 yılında TRT kurumunun açmış olduğu sınavı kazandı ve İstanbul Radyosu’nda Türk Halk Müziği Stajyer Sanatçı, 1969 yılından sonra da sanatçı olarak çalışmalarını sürdürdü. 1977 yılında aynı radyonun Türk Halk Müziği ve Oyunları Şube Müdürlüğü, 1982 yılında da TRT Müzik Dairesi Türk Halk Müziği ve Oyunları Müdürlüğü görevlerine atandı. 1983-1995 yılları arasında Hacettepe, 1998-2000 yılları arasında Gazi, 2006-2007 ders yılında ise Ankara Üniversiteleri Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümleri Halk Bilimi Anabilim Dallarında Türk Halk Müziği dersleri verdi. 1996-2002 yılları arasında Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Bilim Kurulu Üyesi olup Müzik Perde ve Sahne Sanatları Kolu Başkanı olarak çalıştı. Haziran 1986’dan başlayarak kuruluşunu gerçekleştirdiği Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosu’nun şefi olarak görevini sürdüren Özbek, ekim 2007’de kendi isteğiyle bu kurumdan emekliye ayrıldı.

1966 yılından başlayarak profesyonelce Türk Halk Müziği ses sanatçısı ve şefi olarak çalıştı. 1977-1986 yılları arasında TRT Türk Halk Müziği Denetleme ve Repertuar Kurullarında da üye ve başkan olarak görev yaptı. Başta Urfa olmak üzere Anadolu’da birçok yörenin; yurtdışında ise Irak, Azerbaycan, Yugoslavya ve Bulgaristan Türklerinin halk ezgilerini derledi. Sözlü ve sözsüz olmak üzere bunların 300 kadarını TRT repertuarına kazandırdı. TRT kurumunda bulunduğu dönemlerde radyoda hazırladığı: ”Aşıklık Geleneği”, ”Türk Halk Çalgıları”, ”Türküler Ne Der”, ”Türkülerin Dünü Bugünü”, “Bilnce Sevdiklerimiz”; televizyonda hazırladığı: ”Yurdun Sesi” programıyla o güne kadar radyo bünyesinde kullanılmayan Tar, Kaval, Zurna, Tulum gibi çalgıları ilk defa bir orkestra disiplini içinde kullanarak Türk Halk Müziğinin çalgı ve repertuar bakımından temel değerlerini ortaya koyup alışıla gelmişin dışında yaptığı icralarla bu müziğin zenginliğini ve evrenselleşmeye açık olduğunu vurguladı. ”Elimizden Obamızdan”, ”Kervan” adlı TV programlarla yine o güne kadar yabancısı bulunduğumuz, Kazak, Kırgız, Özbek ve Türkmenlerin oyun ve müziklerinden örnekler vererek Türk dünyasının genişliğini ve bu alan içindeki kültür birliğini vurgulamaya çalıştı.
Japonya, Suudi Arabistan, Yugoslavya, Irak, Almanya, Hollanda, Danimarka, İsveç, Mısır ve Azerbeycan olmak üzere yurt dışında ve yurt içinde konserler vererek Türk Halk Müziği’ni tanıttı. Japonya’nın en büyük kültür kurumu olan MİN-ON’un davetlisi olarak 1980 yılında gittiği Japonya’nın 10 şehrinde, Prof. Koizumi yönetiminde verdikleri açıklamalı konserlerle başta Urfa türkü ve hoyratları olmak Türk halk müziğinin zengin ve orijinal değerlerini tanıttı. Konserlerin bazı ezgileri Sony şirketi tarafından LP haline getirildi. Yaptığı basın toplantısıyla Türkleri ve onların kültürlerinin tanıtılmasını ve sevilmesini sağladı. 1987 yılında Babil Festivali’nde gerek yönettiği koro, gerekse yaptığı solo, dinleyicilerde büyük ilgi ve heyecan yarattı. Arap ve Türkmen gazeteleri kendisinden ve korosundan büyük bir övgüyle bahsetti.
Altun hızma, Türkülerin Dilinden, Mum Kimin Yanan Kerkük, Yadigâr Türküler adlı albümleri; uzunçalarları ve 45’lik plakları; Folklor ve Türkülerimiz, Müzik Eğitimi, Türk Halk Çalgı Bilgisi, Türk Halk Müziği Terimleri Sözlüğü, Türkülerin Dili adlı kitapları da bulunan Özbek’e bu örnek hizmetlerinden dolayı Haran Üniversitesi tarafından da “Fahri Doktor” unvanı verildi.

Mehmet Özbek Türküleri Dinle

Kerkük,Güzellerden Üç Güzel,Güzele Bak Güzele

10. Mahmut Güzelgöz(Tenekeci Mahmut)

Mahmut Güzelgöz(Tenekeci Mahmut)

1919 yılında Şanlıurfa’da doğdu.1988 yılında vefat etti.Babasının adı İbrahim annesinin adı İslimdir..Esas mesleği tenekeciliktir.Kütütphane memurluğundan emekli olmuştur.

Şanlıurfa’nın folklor tarihinde en büyük müzisyen ve kaynak kişilerden biridir..Devrin en Büyük ustalarından istifade etmiştir.Şanlıurfa repertuarında icra edilen türküleri Hoyratları,gazelleri bilir ve makam esasına göre eksiksiz okurdu.Urfa ile ilgili; hikaye, masal mani sahibi idi.Büyük bir halk bilimcisi ve müzik üstadıdır .Şanlıurfa adına bir çok türküyü TRT repertuarına kazandırmıştır.Ayrıca Milli Folklor Araştırma Dairesi tarafından yapılan derleme çalışmalarında kendisinden kaynak kişi olarak faydalanılmıştır

Bilinmeyen Süper Bir Türkü, Keçe Gule Kürtçe Türküsü,Kürdün Develeri Çekilir Dağa

11. Müslüm Görgün(Necim Şıh)

Müslüm Görgün(Necim Şıh)

1925 yılında Şanlıurfa’da doğdu.Müzik merakı yöredeki sanatçıları başlamıştır.Müzik ile ilgili icrası sanat müziği formatındaki eserleri kendine has üslubuyla icra etmiştir.Bir çok yurt içi konserlere katılmıştır.Çok sayıda sıra gecesi etkinliğine katılmıştır .Devlet memurluğundan dolayı çok sayıda kaseti vardır.Kasetleri günümüzde beğeni ile dinlenmektedir.1976 yılında vefat etmiştir.

Şanlıurfa sanatcısı Müslüm Görgün(Necim Şıh) Türküsü Dinle

İşte Seni Seven Benim,
Karşıyakada İzmirin Gülü

12. Hamza Şenses

Hamza Şenses

1904 yılında Şanlıurfa’da doğmuştur.Tanburacıoğlu ailesindendir.Dönemin ustalarından hoyratlar öğrenerek kendine has üslubuyla hoyratları yorumlamıştır.O dönemde sıra gecelerine katılmıştır.Şanlırfa ‘ da o devirde halk evinde ve balıklıgöl’de programlar yapmıştır.Taş plaklara okuduğu eserler : ‘’Kışlalar Doldu Bugün ‘’ Duman Duman Olmuş Karşıki Dağlar ’dır.

Hamza Şenses Türküleri

Kışlar Dolu Bugün,
Ne Hoş olur Mapushane Havası,
Kırmızı Gül

13. Mukım Tahir

Mukım Tahir

1900 yılında Urfa’nın Bıçakçı Mahallesi’nde doğan Tahir Oturan , Nevai Aşireti’nin Büyükhatipoğlu sülalesindendir.
Babası Mukimler’den Hacı Abdurrahman, annesi Fatma hanımdır.
Mukim Tahir, memlekette sevilen ve sözleri geçen varlıklı bir aileye mensuptu.
Ailesinin elinde çok geniş ve verimli araziler vardı. Arazilerinden bir kısmı Suriye topraklarında kalmıştı. Harran ve Bozova bölgesinde 12 köy, Eski Kehriz Bahçesi, Değirmen ve Akarbaşı’nda bir çok ev ve odaları vardı. Balıklıgöl’deki Mecmue’l Bahr Mevkii de kendilerinindi. Büyük ağabeyi Mukim, Harran’da odası olan sayılı bir kişiydi. Bir çok davalar onun odasında halledilirdi. Ailesi valıklı olduğu için Mukim Tahir’in çocukluk ve gençlik yılları bolluk ve zenginlik içinde geçmiştir.
Mukim Tahir; ilk evliliğini İshakoğullarından Fatma hanımla yapmıştır, hanımının ölümü üzerine Zeliha Hanımla evlenmiştir. Evliliklerinden çocuğu olmamıştır.
Mukim Tahir, güzel giyinen, iri yapılı, uzun boylu, kaytan bıyıklı, esmer ve çok yakışıklı biridir. Hoşsohbet biri olup fıkralar, hikâyeler anlatarak sohbetini, konuşmalarını süsleyen, gayet hürmetkâr, bir çocuğa bile hürmet eden bir kişiliğe sahiptir.
Arazi anlaşmazlığı yüzünden bir arkadaşı ile birlikte amcasını öldürür. Kendisine 101 sene, arkadaşına 24 sene mahkûmiyet verilir. Çevresinde çok sevilen, sayılan, sanatçı ruhlu bir kişi olduğundan Mukim Tahir’in cinayet işlediğine kimse inanmak istemez. Urfa cezaevinde hapis yatar. Cumhuriyetin onuncu yıl affından yararlanarak hapisten çıkar. Hanımı bu hadise üzerine hastalanıp verem olur ve ölür.
Hapse girmesi ve hanımının ölümünden sonra yaşantısı bozulur, sefahate dalar. Akşam nerde sabah orda, günlerce evine uğramaz. Elinde olan araziyi ve mülklerini peyderpey satarak harcamaya başlar. Bir süre Akçakale’de bir süre de Suruç ilçelerinde kalır. Birkaç sene içerisinde hem mal varlığını kaybeder, hem alkolün pençesine düşer. O artık; yalnız ve yoksul bir adamdır.
Yapacağı bir meslek olmadığı için çok perişan bir hale düşer. Bir süre hamamcılık yapar. Bir süre de Urfa’nın Haşimiye çarşısındaki dayısının fırınında çalışır, Aynzeliha Parkı’nda bulunan Saz’da (Gazino) bir süre hem okuyuculuk yapar, hem de bağlama ve darbuka çalar. 1939 senesinde Tenekeci Mahmut Güzelgöz ve Hacı Nuri Hafız ile Muhacir Çarşısı’ndaki Aslanlı Han’da bir oda tutarlar. Beraber mevlit okumaya giderler. O arada Mukim Tahir içkiyi bırakmıştır. 1941 yılında Şanlıurfa Halk Evi kahvesini çalıştırır. Aynı zamanda Halkevi saz ekibini de çalıştırarak halk konserleri verdirir.
Mukim Tahir 1946 yılında Zonguldak’ın Yenice İlçesi’nde vefat etmiş ve cenazesi orada defnedilmiştir. Mezarının yeri bilinmemektedir.

Şanlıurfa sanatcısı  Mukım Tahir Türküleri Dinle

Araben Gazel,

Duran Kapıyı Çalan,

Elleri Pamuk

14. Mahmut Tuncer

Mahmut Tuncer

1962 Yılında Şanlıurfa’da doğdu. İlk orta ve lise tahsilini Şanlıurfa’da tamamladı. Şanlıurfaspor’da futbol oynadı. Evli ve üç çocuk babasıdır. 1979 yılında lisede okurken müzik çalışmalarına başladı. Yaptığı mahalli kaset plak yapımcılarının dikkatini çekti ve yapımcının daveti üzerine “Uyandım Sabah İle” adlı ilk plağını 1980 yılında yaptı. Daha sonra Ankara’da ve İstanbul’da gazinolarda ses sanatçısı olarak çalıştı, birçok kaset ve film yaptı. “Uyandım sabah ile”, “Bakkal amca”, “Altın dişli hayriye” gibi 60 ‘a yakın deneme ve eseri vardır.

Mahmut Tuncer Türküleri Dinle

Sen Ağlama,
Oy Gelin Gelin,
Leylo

15. Mehmet Nacak

Mehmet Nacak

1952 Yılında Şanlıurfa’da doğdu. Babasının adı Halil, annesinin adı Rahime’dir. Evli ve 5 çocuk babasıdır. Küçük yaşlardan itibaren bağlama çalmaya başladı.Urfa’dan başka birçok yörelerin müziğine hâkimdir. Bağlama ustası Aziz Çekirge’den oldukça yararlanmıştır. Birçok plak ve kasetlere bağlamasıyla eşlik etmiştir. Ayrıca İbrahim Tatlıses, Seyfettin Sucu gibi birçok ünlü sanatçılara sahnede bağlama çalmıştır. Bağlama çalması kadar sesi de güzeldir. Ses sanatçısı olarak birçok mahalli kaset yapmıştır. Beste çalışmaları da vardır. İki plak yapmıştır.

Şanlıurfa sanatcısı Mehmet Nacak Türküsü

Ezo Gelin ,
Dersini Almışta Etmiyor Ezber,
Urfalıyam Ben

16. Mustafa Ataç(Aliçine Mustafa)

Mustafa Ataç(Aliçine Mustafa)

1928 yılında Şanlıurfa’da doğdu. Müzikle iç içe olan bir aileden gelmektedir. Kaval, cünbüş ve darbukayı çalmayı bilir. Devrin birçok ustalarından yararlanmıştır. 1943 yılında Ankara Radyoevi’ne giden Halkevi saz heyetine ve 1946 yılında yurt gezisine çıkan 18 kişilik heyete saz ekibi müzik şefi olarak katılmıştır. Önemli bir kaynak kişi ve bestekardır.

Türkülerimizin tanınmasında önemli katkıları olmuştur. Eserleri radyo ve televizyonlarda okunmaktadır. En sevilen eserlerinden biri “Bu dere yonca (Alim)” türküsüdür.

17. Kadri Sema

Kadri Sema

1941 yılında Şanlıurfa’da doğdu, 1977 yılında vefat etti. Babasının adı Abdullah, annesinin adı Emine’dir. Genç yaşta vefat etmiştir. Müziğe küçük yaşlarında başlamış ve Sıra ve Asbap gecelerinin aranan kişisi olmuştur. Türkü ve uzun havaları kendi yorumuyla okumuş ve çok sevilmiştir. Beş plak ve birçok mahalli kaset yapmıştır. “Çok bekledim”, “Mecnunum ben mekanım oldu dağlar”, “Ayrılık uzun bitmez”, “Aşk kalbimde yer almış”, “Ahu gözlüm”, “Şeker ezdim dilde ben” okuduğu plaklardan birkaçıdır. Kasetlerinde Halk müziğinin güzel örnekleri yanında Arapça parçalar da okumuştur.
Kadri  Sema Türküleri

Parayla Sadet Olmaz,
Gözlerim,
Nerden Çıktın Sen Karşıma

18. Bedih Yoluk (Kazancı Bedih)

Bedih Yoluk (Kazancı Bedih)

Kazancı Bedih lakabıyla tanınan Bedih Yoluk 1929 senesinde Urfa’nın Hekimdede Mahallesi’nde doğar. Culhacılık yapan babası Halil Usta’nın mesleğinden çocukluk yıllarında ilk sanat zevkini alır. Gençlik döneminde, o yıllarda çok değerli bir sanat olan bakırcılık mesleğine Hasan Diyar Usta’nın yanında başlar ve 15 yıl kadar bu mesleği sürdürür. 1960 lı yıllarda belediyede işe girer ve 26 yıl çalışıp emekli olur.

Kazancı Bedih 17 yaşında Necim Şıhe (Şıhmüslüm Görgün) ile gittiği bir sıra gecesinde öylesine etkileyici bir müzik icrasıyla karşılaşır ki, hayatını etkileyen bir gece yaşar. O geceden sonra müzik meşkleri ve sohbetlerine katılmaya devam eden Kazancı Bedih’in müzik merakı artarak devam eder. Bu yıllarda Necim Şıhe kendisine cümbüş ve tambur çalmasını öğretir. Esasen birer meslek sahibi olup özel zevkleri müzik olan ustalardan; Damburacı Derviş, Hacı Nuri Hafız, Hafız Ahmet Uzungöl, Çulha Hafız, Hafız Şükrü Çadırcı, Tenekeci Mahmut’u müzik meclislerinde ilgi ile dinler ve birlikte olur. Özellikle Tenekeci Mahmut Usta’dan aldığı bilgilerle, müzik meclislerinde kendi tavrıyla okudukça dinleyenlerin beğenisini kazanır.

Bedih Yoluk(Kazancı Bedih) Türküleri

Isırgan Tohumu,Çiğ Köftenin Tarifi,Karagözlüm

19. Abdullah Uyanık

Abdullah Uyanık

1947 yılında Şanlıurfa’da doğdu. Babasının adı Mehmet, annesinin adı Hatice’dir. İlk ve orta öğrenimini Şanlıurfa’da yaptı. Bir müddet sanat okuluna gitti, fakat bazı nedenlerle terk etti. Urfa müzik gecelerinde çok bulundu. Müzik meclislerinde Sanat müziği ağırlıklı olmak üzere Urfa makam geleneğini öğrendi. Urfalı meşhur müzisyenlerden Mehmet Ataç ve Cemil Cankat’tan etkilendi. 1957 yılında il olarak sahneye çıktı. 1969 yılında Mehmet Ataç’ın bestesi olan “Akşam oldu güneş battı” eseriyle ilk plağını yaptı. 1975 yılında ise söz ve müziği kendisine ait olan “Bin defa tövbe” eserini plağa okudu. Birçok Urfalı sanatçıya mahalli kaset yaparak Urfa müzik kültürüne katkısı oldu..

Abdullah Uyanık Türküleri

Nerden Çıktın Sen Karşıma,
Bir Sınıfta Okurken,
O Benim İşte

20. Mustafa Savaş

Mustafa Savaş

1942 yılında Şanlıurfa da doğdu. İlk, orta ve sanat okulunu Şanlıurfa’da tamamladı. Babasının müziğe olan merakından dolayı müziğe başladı. Corci (Circis) Gümüşkalem (Cırco)’den, keman dersleri, Kanuni Eyyüp Erdi (Kanuni Ayıbo)’den kanun dersi aldı. Bağlamayı Sakallı İbrahim’in etkisinde kalarak öğrendi. Urfa’da birçok Musiki meclislerine katılarak birçok ustalarla bulundu. Urfa’yı tanıtıcı birçok radyo ve televizyon programına katıldı. Urfa’ya has mızrabıyla bağlamayı en iyi çalan müzisyenlerimizden biridir. Sesi gür, davudi ve etkileyicidir. Urfa hoyratlarını en iyi icra eden müzisyenlerimizdendir. Birçok deneme ve besteleri vardır, “Cabur dağdan kuş geliyor”, “Karaköprü narlıktır”, “Yaylalar içinde Erzurum yayla” derlemelerinden birkaçıdır.

Mustafa Savaş türküleri

Cabur Dağı,
Adanalılar Esmer Olur,
Dilden dile

21. Yavuz Topçu

Yavuz Topçu

1944 yılında Şanlıurfa’da doğdu. Babasının adı Sabri, annesinin adı Ayşe’dir. İlk orta tahsilini Şanlıurfa’da tamamladı Evli ve dört çocuk babasıdır. Oğullarından biri bestekâr ve ses sanatçısı Kadir Tapucu’dur. Okul yıllarında birçok müzik etkinliklerine ve Urfa müzik meclislerine katıldı.
Zamanın ustalarından istifade etti. TRT’de 30 sene Halk müziği sanatçısı olarak çalıştı ve İstanbul Radyosu’ndan 1999 yılında emekli oldu.
Birçok türkü derleyerek TRT repertuarına kazandırdı. Hayatları değirmi, Tabakta bal olaydım, Şu Urfa’nın kapısı, İşte geldi arpa buğday harmanı, ben bu dağın ağacıyam derlediği türkülerden birkaçıdır.

22. Mahmut Coşkunses

Mahmut Coşkunses

1942 yılında doğdu. Şıh Müslüm Tekke’nın oğludur. İlkokulu dışardan bitirmiştir.  Musikiye 10-12 yaşlarında başlamıştır. Adana ve Ankara’da birçok gazinolarda çalışmıştır. 1962 yılında İstanbul’a yerleşmiştir.  İlk Plağı “Karsın Ceylanı” dır. Bir çok mahalli kaset ve plakları vardır. Plaklarının çok beğenilmesiyle “Eşitmez” olan soyadını “Coşkunses” olarak değiştirmiş ve profesyonel müzik hayatına devam etmiştir. Yurtiçi ve yurtdışında birçok konserler vermiştir. Beste ve derleme çalışmaları vardır. En çok bilinen denemesi “Cunbullu” türküsüdür.

Mahmut Coşkunses Türküleri

Bu Dünya da Sensiz Artar Elemim,
Elele Tutuşup Gezindiğim Anı,
Suriyeden  Çıktımda

 Mahmut Coşkunses hayatı veya biyografisi

23. Abdurrahmen İnalı (KEPEKÇİ AVDE)

Abdurrahmen İnalı (KEPEKÇİ AVDE)

Şanlıurfa’da dünyaya geldi. 1970-80 yılları arasında ünlendi. Mahalli kasetleri elden ele dolaşan  sanatçılarımızdan biri idi. Yurdun birçok yerlerinde konserler verdi. Mersin gazinolarında ses sanatçısı olarak program yaptığı günlerde genç yaşında vefat etti. Yaptığı kasetler yurt çapında sevildi ve Urfa’nın tanınmasında önemli katkıları oldu. Sesi yumuşak, yanık, etkileyici idi. Okurken insanı bazen hüzünlendirir bazen de esprili türkülerle güldürürdü. Mahalli motifleri kullanarak besteler de yapmıştır. En önemli eserlerinden biri “Vara Vara Vardım Sivereğin Hanına” dır.
 

Abdurrahmen İnalı (KEPEKÇİ AVDE) Türküleri Dinle

Saçların Ağarmış Gelin,
Şaşkın,
Bana Neler Vadetin

Abdurrahmen İnalı (KEPEKÇİ AVDE) hayatı veya biyografisi 

24. Abdullah Balak

Abdullah Balak

1938 yılında Urfa’da her Urfalı gibi müzisyen olarak doğdu.Babası Urfa’nın tanınmış eşrafından Osman Vehbi Efendi’dir.İlk ,orta ve lise tahsilini Urfa’da tamamladı.1968 yılında Ankara Üniveritesi Fen Fakültesi Matemetik bölümünden mezun oldu .Daha sonra Urfa Lisesi’nde matemetik öğretmenliğine başladı.Cebir,geometri ve müzik dersleri verdi.Bir dönem Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılığı görevini sürdürdükten sonra tekrar öğretmenliğe döndü.Uzun yıllar öğretmenlik yaptıktan sonra 1994 yılında Harran Üniversitesi kültür ,san’at topluluklarının akademik çalışmalarını yürüttü.1996 yılında Harran Üniversitesi müzik bölümünü kurarak bölümün başkanlığına getirilmiştir.1999 yılında emekli olmuştur.

Abdullah Balak Türküleri

Hadi Gülüm Durma Gel,
Oğul Beyde,
Tım Tım Halimiz Budur

25. Ahmet Uzungöl

Ahmet Uzungöl

Ahmet Uzungöl 1930 yılında Şanlıurfa’da doğdu. Babasının adı Bozan annesinin ismi Emine’dir. Evli altı çocuk babasıdır . Müzik merakı küçük yaşlarda başlamış ve meşhur ustaları dinleyerek makamları öğremiştir .Sonraki zamanlarda ünlü musıki ustalarıyla fasıllara katılmış, okuduğu gazel ve hoyratlarla Şanlıurfa halkının beğenisini kazanmıştır.
Okuduğu gazellerle gazel okuma geleneğini devam ettirmiştir.Şanlıurfa’da çifte ismiyle bilinen ilahileri çok güzel biçimde icra etmiştir.1992 yılında da aramızdan ayrılmıştır.

Ahmet Uzungöl Türküleri

Ben Beni Bilmem Neyim,
Keman Ağlar,
Yanıp Ruhsara Çarağa

26. Nuri Sesigüzel(Nuri Kaçtaş) türküleri

Nuri Sesigüzel(Nuri Kaçtaş) türküleri

1938 yılında Şanlıurfa’nın Birecik Kazası’nda dünyaya geldi. İlk ve ortaokul tahsilini burada tamamladı. Türk halk müziğinde bir devre imzasını atmıştır. Okuduğu türküler; aşk, tabiat, gariplik ve sevda üzerinedir. Çok sayıda plak ve kaset yapmıştır. Yurt içi ve yurt dışında birçok konser vermiştir. Birçok radyo ve televizyon programlarına katılmıştır. Televizyonda programlar yapmıştır. Birçok filmde başrol oynamıştır. Plaklarında ve bantlarında daha ziyade kendi yöresinin türkülerini okumuştur. Kendine ait önemli maya ve türküleri vardır. Duygulu, sevecen ve etkileyici bir sese sahiptir. 

Nuri Sesigüzel(Nuri Kaçtaş) türküleri

27. Nuri Başaran ( Hac Nuri Hafız )

Nuri Başaran ( Hac Nuri Hafız )

1900 yılında Şanlıurfa’da doğdu .Çocuk yaşlarda Kur’an Kerim hafızı oldu.Gençlik dönemlerinde musıki ile ilgilendi .O devrin mevlithanlarından mevlidi de öğrenip mevlüthan oldu.70 yaşlarında vefat etmiştir.Şanlırfa’da musıki ustalığıyla çok önemli bir yere sahiptir.1926 yılında Muzaffer Sarısözen ‘in yaptığı derleme çalışmasında çeşitli türkü ve hoyrat derlemiştir.

28. Seyfettin Sucu

Seyfettin Sucu
Seyfettin Sucu

1942 yılında Şanlıurfa’da doğdu, 1987 yılında vefat etti. Küçük yaşlardan başlayarak müzikle iç içe oldu. Esas mesleği dokumacılık (Culhacılık) tır. Sesi; yumuşak, tesirli ve yanıktır. Müzik camiasında “Şark Bülbülü” diye anılır. 70’e yakın plağı, birçok kaseti vardır. 1967’de yaptığı ilk plağı olan “Bu handan kervan işler” hoyratı çok sevilmiştir. Urfa’nın Kurtuluş günlerinde radyo ve televizyon programlarına katılmıştır. Yurt içi ve yurt dışı konserlerinde memleketimizi en iyi şekilde tanıtmıştır. Yirmi civarında bestesi vardır. Urfa törelerini konu alan “Havar” isimli bir film de yapmıştır.
 

Şanlıurfa sanatcısı  Seyfettin Sucu Türküsü Dinle

Bağla Bohcanı Güzelim,
Kader,
Gözümden Yaşlar Akmaya Başlar

29. Mehmet Akif Baybostancı

Mehmet Akif Baybostancı

1940 yılında Şanlıurfa’da doğdu.1947 yılında ilköğrenimini tamamladı.1952-1957 yılları arasında Şanlıurfa San’at Okulu’ndan mezun oldu 1960-1961 yılları arasında vatani görevini
Sakarya’nın Adapazarı ilçesinde asteğmen olarak tamamladı.1962 yılında öğretmen olarak göreve başladı.1994 yılında öğretmenlik mesleğinden emekliye ayrıldı.Mehmet Akif Baybostancı öğretmenlik yıllarında Şanlıurfa müziği ile ilgilendi.Müzikle her zaman iç içe olan Mehmet Akif Baybostancı cümbüş ve keman enstürmanlarını da en güzel şekilde icra etmiştir.Akif Hoca mevlithanlık yaptığı dönemde Halil Uzungöl ( Halil Hafız ) Ahmet Uzungöl (Ahmet Hafız) ,İbrahim Karataş ( Şıh İbrahim), Şevki Altıngöz (Şevki Hafız ) ve Osman Aydın (Dede Osman) ile birlikte mevlit icra etmişlerdir.Bununla birlikte mahalli kasetleri de mevcuttur.

Mehmet Akif Bostancı türküleri

Derman Aradım Derdime,

Aşkın Yak Kül Et Beni

30. Bedirhan Kırmızı

Bedirhan Kırmızı
Bedirhan Kırmızı

1933 yılında Şanlıurfa’da doğdu. Babasının ismi Mahmut’tur. Evli, iki çocuk babasıdır. Esas mesleği kunduracılıktır. Küçük yaşlarda musıki ile iç içe olmuş ve Urfa musıki meclislerinde yetişmiştir.
İlk musiki derslerini dayısı Osman Çavuş’tan almıştır. Mukim Tahir’i şahsen dinleme imkânı bulmuştur. Tenekeci Mahmut, Mehmet Ataç, Aziz Çekirge gibi musikişinaslarla Urfa Musiki meclislerinde icrada bulunmuştur. Sesi ince, kıvrak,etkileyici, nüansları değişiktir. Urfa ekibi ile birlikte mahalli okuyucu olarak radyo programlarına katılmıştır. Urfa türkülerinin tanıtımında önemli hizmetleri olmuştur. Bestekar, derleyici ve okuyucudur. Besteleri zamanın şöhretleri tarafından okunmuş olup, hala da sevilerek okunmaktadır.

Bedirhan Kırmızı türküleri

Gitmiyor Başımdan Bu Aşk

31. Doğan Güllüoğlu

Doğan Güllüoğlu
Doğan Güllüoğlu

1934 yılında Şanlıurfa’da doğdu.İlk, orta ve lise tahsilini Şanlıurfa’da bitirdi.İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra Şanlıurfa’da avukatlık mesleğini icra etti.70′ten fazla eseri bulunan Doğan Güllüoğlu udi olarak Zeki Müren ve Behiye Aksoy gibi birçok ünlü sanatçıya udi olarak eşlik etmiştir.

Doğan Güllüoğlu türküleri

32. Ahmet Karaoğlan

Ahmet Karaoğlan
Ahmet Karaoğlan

1948 yılında Şanlıurfa’da doğmuştur. Küçük yaşlarda müziğe merak salıp bağlamayıÖğrenmiştir bir çok mahalli kaset yapmıştır. Kendisi hakkında detaylı malumat bulunmamamaktadır.1971 yılında vefat ettiği bilinmektedir

Şanlıurfa sanatcısı Ahmet Karaoğlan  Türküsü Dinle

Sevenler Ayrı Olmaz,
Başa Gelen Çekilirimiş,
Bir Teselli Ver