Şanlıurfa Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Bilgi

Şanlıurfa Seyahatinizde rehberlik edeceğini düşündüğümüz 10 bilgi. Rotamızda Şanlıurfa varsa bölge hakkında rehberlik edeceğini düşündüğümüz şu bilgileri not almanızı öneririz. Şanlıurfa Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Bilgi

Şanlıurfa Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Bilgi
Şanlıurfa Gezi Rehberi

Halk arasında eski adı ile Urfa olarak bilinen "Şanlıurfa" tarihten buyana bilinen Ruha,Edessa gibi isimlerle bilinmektedir. Büyük Babil imparatorluğuna ev sahipliği yapmış olan Şanlıurfa'nın güncel nufusu yaklaşık olarak 2.200.000 kişiden oluşmaktadır. Türkiye'nin en kalabalık 8. ili ünvanına sahip, Doğusunda Mardin. Batısında Gaziantep, Kuzeyince Adıyaman, Kuzeydoğusunda Diyarbakır, Güneyinde ise Suriye bulunmaktadır.

1. Şanlıurfa Gezilecek Yerleri Nerelerdir?

Şanlıurfa'da keyifle gezilecek ve hakkında derin sırlar barındıran 25 kritik bölge bulunmaktadır. Bu bölgeleri gezdiğiniz zaman kim zaman hakkında uydurulan hurafeler ile tebessüm edeceğiniz gibi, Kimi bölgelerde huzuru bulacaksınız. Şanlıurfa'da bir çok gezilecek yer olduğundan dolayı tatilinizi kısa tutmamanızı öneririz.

Hz. İbrahim'in Doğduğu Mağara

İbrahim Peygamberin Doğduğu Mağara

İbrahim aleyhisselamın Urfa'da doğduğu mağara olarak ilinen Halil-ür Rahman ve Aynzeliha göllerinin 100 metre doğusunda yer almaktadır.Şanlıurfa Mevlid-i Halil Camii avlusu içerisine osmanlı döneminde alınmıştır. İbrahim peygamberin bu mağarada 7 yaşına kadar kaldığı ve mağaradaki şifalı suyun pek çok hastalığa iyi geldiğine bölge halkı inanılmaktadır.

Balıklıgöl

Şanlıurfa Balıklıgöl

Balıklıgöl, Şanlıurfa şehir merkezinin güneybatısında yer alan ve İbrahim Peygamberin ateşe atıldığında düştüğü yer olarak bilinen bu iki göl, kutsal balıkları ve çevrelerindeki tarihi eserler ile Şanlıurfa'nın en çok ziyaretçi çeken yerlerindendir. Balıklıgöl ile alakalı söylenilen bir çok hurafe bulunmaktadır, Bunların en başında gelen ise, İbrahim peygamberin düştüğü ateş su olmuş, odunlar ise balık olmuştur.
Adres: Merkez, Balıklı Göl Cd., 63210 Eyyübiye/Şanlıurfa, Türkiye
Çalışma saatleri: 24 saat açık

Mor Petrus - Mor Pavlus Kilisesi 

Mor-Petrus-Mor-Pavlus-Kilisesi 

Nimetullah Mahallesi'ndeki Ellisekiz Meydanı'nın kuzeyinde, Hz. İsa'nın iki havarisinin hatırasına inşa edilmiş olan Mar Petrus ve Mar Paulus adlı bir kilise bulunuyor.
Mar Petrus ve Mar Paulus Kilisesi'nin giriş kapısı üzerindeki 10 satırlık Süryanice kitabede, kilisenin 1861 yılında inşa edildiği yazılıdır. Urfalı Süryanilerin 1924 yılında Halep'e göç edişlerine kadar, kilise ve medrese olarak kullanılmıştır.

Germuş Ermeni Kilisesi

Şanlıurfa Germuş Ermeni Klisesi

19. yüz yılda yapıldığı bilinen Şanlıurfa Germuş Kilisesi global adı ile Surp Asdvadzadzin Kilisesi olarakta bilinmektedir., Şanlıurfa'nın Haliliye ilçesine bağlı Germuş mahallesinde yer alan Ermeni kilisesidir. En son restorasyon çalışması 1881 yılında "Hagop Ardvisyan" tarafından yapılmıştır.  
Germuş Klisesinin Son Halini İzleyin Video ►

 

Hz. Eyyûb Peygamberin Sabır Makamı

Eyyüb Peygamber Sabır Makamı

Şanlıurfa/Eyyübiye ilçesinde bulunan Eyyüb paygamber sabır makamı; Peygamberler arasında sabrı ile tanınan Hz. Eyyüb’ün hastalanarak çile çektiği mağaranın yer aldığı makamıdır, Türkiye'de sabır dileyen tüm insanların uğrak mekanlarındandır. Kaynaklara göre; Amansız bir hastalığa yakalanan Eyyüb peygamber iyileşene kadar kaldığı yer olarak biliniyor, Sabır makamını ziyaret edenler, Hz Eyyüb’ün hastalığı süresince kaldığı çile mağarası ile hastalığı esnasında tedavi olduğu belirtilen su kuyusu ve Eyyüb peygamberin sırtını dayadığı sabır taşını da görme imkanı buluyor. 

Bulunduğu yer: Eyüp Peygamber Cami
Adres: Eyyüp Nebi, Eyyüp Peygamber Cd. No:247, 63200 Şanlıurfa Merkez/Şanlıurfa 

Harran Kümbet Evleri

Harran Kümbet Evler

Şanlıurfa/Harran'da bulunan kümbet evlerin tarihi bilinmesede yaklaşık 220 yıldır kullanılmaktadır, kubbeli Harran Evleri‘nin dünyada bir benzeri daha bulunmamaktadır. Yanyana dizilmiş bir kaç huniyi andıran ve yazın oldukça serin, kışın oldukça sıcak oaln Harran Evleri‘nin eski dönemlerde özel bir toprağın gülyağıyla ezilip karıştırılmasından yapıldığı söyleniyor. SİT alanı olarak ilan edildiği için yeni evlerin yapılmadığı Harran’da eski evlerden birini yöreye gelen ziyaretçiler için örnek olarak düzenlenmiş ve gezilebiliyor. Örnek eve girerken Harran Evleri‘ni anlatan bir levha gözünüze çarpar. Levhada Harran Evleri‘ni, “Harran’ın konik kubbeli evleri ören yerinden toplanan tuğlalarla 150-200 yıl önce inşa edilmiştir. Kare, ya da kareye yakın prizmatik bir temel üzerine indirme tekniğinde tuğlalardan yapılmıştır. En çok 5 metre yüksekliğindeki kubbeler 30-40 tuğla dizisiyle örülmüştür. Her kubbe kemerlerle diğer bir kubbeye bağlanarak içeride geniş mekanlar oluşturulmuştur. Harran Evleri bölge iklimine uygun olup, yazın serin, kışın sıcaktır” şeklinde anlatır.

Tarihin Sıfır Noktası Göbekli Tepe

Şanlıurfa Göbeklitepe

On İkibin yıllık tarihi geçmişi olduğu söylenen göbeklitepe Şanlıurfa'nın doğusunda bulunan bir inanç merkezi olduğu iddia ediliyor, İçerisinde çeşitli figüranların olduğu Göbeklitepe'ye giriş bedeli 43 tl'dir. İngiltere’de bulunan “Stonehenge”den yaklaşık 7.000, “Mısır Piramitleri”nden ise yaklaşık 7.500 yıl eski olan Göbeklitepe Anadolu’nun uygarlık tarihindeki yerini göstermesi bakımından da ayrı bir öneme sahip. 

Bir Başka Medeniyet Olan "Şuayb Şehri"

Şuayb ve Musa bu bölgede yaşamıştır

Şuayip Şehri, Şanlıurfa'nın Harran ilçesine bağlı bir mahalledir. Şuayb ve Musa bu bölgede yaşamıştır. Mahallede ilköğretim okulu ve içme suyu şebekesi bulunmaktadır. Vikipedi 

Fırat Nehri Altında Kaldıktan Sonra Olgunlaşan Şehir "Halfeti"

Şanlıurfa Halfeti ilçesi

Şanlıurfa'nın doğası ile ünlü ilçesi "Halfeti" fırat nehrinin altında kaldıktan sonra olgunlaştığı ve daha çok tanınmıştır, Batık şehir halfeti dünya genelinde binlerce Turist ağırlıyor, Halfeti ilçesini ziyaret edenler bolca resim çektirmeyide ihmal etmiyor.

Büyük Komutan Selahaddin Eyyubi Camii

Hasan Pada Camii

Dünyanın İlk Eğitim Üniversitesi

Harran İlçesinin Kalesi

Bazda Mağaraları

Hayat El-Harrani Türbesi

Şanlıurfa Fırfırlı Camii

Tarihin Müzesi

Haleplibahçe Mozaik Müzesi 

Kızlar Sarayı

Sipahi Pazarı

Sakıbın Köşkü

Gümrük Hanı

Hz Eyyüp Sabır Makamı

Sogmator