Şanlıurfa Belediyelerinin Yapmadığını Gaziantep belediyesi Yapıyor

Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinde Atatürk barajı gölü nedeni ile oluşan yapay göl ve sular atında kalan yerleşim yerleri ile adeta turizmin saklı cenneti gibi olan Halfeti kıyıları için nereyse hiç bir proje üret(e)meyen Şanlıurfa Belediyelerinin aksine Gaziantep Büyükşehir Belediyesi harekete geçirerek bölgenin Gaziantep'e olan kıyısında çok önemli turizm projelerini hayata geçirmeye çalışıyor.

Şanlıurfa Belediyelerinin Yapmadığını Gaziantep belediyesi Yapıyor
Şanlıurfa Belediyelerinin Yapmadığını Gaziantep belediyesi Yapıyor

Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinde Atatürk barajı gölü nedeni ile oluşan yapay göl ve sular atında kalan yerleşim yerleri ile adeta turizmin saklı cenneti gibi olan Halfeti kıyıları için bir kaç ufak tefek çalışma dışında nereyse hiç bir proje üret(e)meyen Şanlıurfa Belediyelerinin aksine Gaziantep Büyükşehir Belediyesi harekete geçirerek bölgenin Gaziantep'e olan kıyısında çok önemli turizm projelerini hayata geçirmeye çalışıyor.

'Saklı Cennet' olarak nitelendirilen Halfeti'de düzenleme çalışmalarına başlayan Gaziantep Belediyesi, bölgenin turizm potansiyelini değerlendirmek istiyor. Bu kapsamda Halfeti'nin Gaziantep kıyısı Rumkale'de belediye ekipleri, çevre düzenleme projelerine başladı. 

Ekipler tarafından 6 ay sürecek uygulama projesinde; dik yamaçlara 100 adet seyir terası, kıyıda satış birimleri ve otopark yapılacak. 

Gaziantep, yapılacak bu projeler ile Rumkale’nin turizm potansiyelini arttırmayı planlarken, Belediye Başkanı Fatma Şahin de sık sık bölgeyi ziyaret ederek çalışmaları takip ediyor.  

Güneydoğu'da bozkırın ortasında bulunan ve Birecik Baraj Gölü sayesinde sahil kentini andıran Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesi, turizm poansiyeli değerlendirildiğinde bütün bölgeyi kalkındırabilecek potansiyeli bünyesinde barındırıyor.

Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesinin 2013 yılında "Sakin şehir" ağına dahil ettiği Halfeti ilçesi, tarihi taş evleri ve doğal güzellikleriyle Güneydoğu'nun saklı cenneti olarak da adlandırılıyor.

Turizm sezonunda bölgeye giden yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgi odağı olan ilçe, doğal özellikleri sayesinde konuklarını cezbediyor.

Yaklaşık 2 yıl önce İçişleri Bakanlığınca kanun hükmünde kararname kapsamında görevlendirme yapılan Halfeti Belediyesinin yürüttüğü çalışmalar sayesinde geçen yıl turizmde parlak bir sezon geçiren ve 600 bin civarında konuk ağırlayan ilçenin bu yıl, 2019'un "Göbeklitepe Yılı" ilan edilmesinin de etkisiyle daha çok turist çekiyor. 

Turizm patlaması yapması gereken yerde halen istenen düzeyde tanıtımı yapılmaması gerek turistlerin bölgede tutabilecek tesisler gerek bölgede yapılacak çalışmalar ile Güneydoğunun saklı cenneti bölge insanının ekonomisi ve turistlerin gezi ve keşif merakına hedye edilebilir. 

Özellikle, bölgede çok sayıda yerleşim yerinin sulara gömülmesi sonrası dalgıçların özel ilgisinin bu bölgeye çeklimesi sağlanabilir. Böylece sulara gömülen evler okullar camiler ve benzeri yerlerin su altı keşifleri ile ilgilenen kişilerin ilgi odağı haline gelmesi sağlanabilir.

Bunun gibi bir çok proje yüzeysel olarak bölgede yapılıyor olabilir ancak bunlar profesyonel anlamda yapılmamakla beraber tanıtım konusunda da ciddi eksiklikler mevcut. 

Tanıtım konusunda Belediyelere düşen en önemli görev gerek ulusal gerek global turizm firma yetkilileri ve uzmanları ile sık sık temaslar kurularak bunların ilgisini bu bölgeye çekerek buralara yatırım yapmalarını sağlamak.

Böylece hem bölgeye yatırım çekilmiş olur hemde söz konusu ulusal ve global firmaların yapacakları büyük bütçeli reklamlar ile söz konusu belediyeler bütçelerinden beş kuruç harcamadan bölgenin reklam ve tanıtımını yapmış olurlar