Şanlıurfa Akaryakıt İstasyonlarının Keyfi Zamları

Son dönemlerde akaryakıta indirim gelmesine rağmen Şanlıurfa'da indirim olcağı halde LPG fiyatlarında zam yapıldı. Bu keyfi zamların ardından Şanlıurfa Barosu basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

Şanlıurfa Akaryakıt İstasyonlarının Keyfi Zamları
Şanlıurfa Barosu Basın Açıklaması

Şanlıurfa Barosu, son günlerde fahiş artan LPG fiyatlarına karşı basın açıklaması düzenledi. Baro, LPG istasyonlarının kendi aralarında anlaştığına dikkat çekerek Türkiye genelinde böyle bir durumun söz konusu olmadığının altını çizdi. 

Şanlıurfa Dışı Mazot Fiyatları

Baro binasında düzenlenen basın açıklamasında gazetecilere açıklama yapan Urfa Barosu Tüketici Hakları Komisyonu Avukat Eyüp Sabri Ahmer,”Son zamanlarda şehrimizdeki LPG fiyatlarında meydana gelen fahiş artışlar, rekabet kavramını ortadan kaldırmış ve tüketiciyi mağdur etmiştir. İki hafta öncesine kadar Şanlıurfa’daki tüm petrollerde 2.95 -3.00 TL aralığında olan LPG fiyatları bir anda 35-40 kuruş artmış ve şu anda lpg litre fiyatı 3.35-3.40 TL aralığında satılmaktadır. LPG’nin litre birim fiyatında herhangi bir değişiklik olmamasına rağmen dağıtıcı istasyonların kendi aralarında anlaşması suretiyle tüketiciye yansıttıkları bu durum şehrimizde LPG’li araç kullanan birçok sürücüyü mağdur etmiş durumdadır.”dedi.

LPG fiyatlarının eski hale dönmesi için görevli kuruluşları göreve davet eden Ahmer, şunları kaydetti:”Petrol istasyon sahipleri kendi aralarında gizli şekillerde anlaşarak rekabet kavramını ortadan kaldırmışlardır. Konu ile ilgili olarak üst birim olan Enerji Piyasası Denetleme Kurulunun fiyatlar üzerindeki tek müdahalesi dağıtım şirketlerinin web sitelerinde belirttikleri rakamın üzerinde olması halinde söz konusu olduğundan tüm dağıtım şirketleri kendi web sitelerinde lpg litre satış fiyatını yüksek gösterme strajesini devam ettirmişlerdir. Oysaki web sitelerinde belirtilen fiyatlar hiçbir zaman reel hayata yansıtılmamış ve üst kurul tarafından cezalandırılmamak için sürekli bir emniyet sübabı olarak kullanılmıştır. Bu şekilde dağıtım şirketleri kanunları dolanmaya çalışmıştır. Akaryakıt ve LPG istasyonlarının kendi aralarında karar alarak ortak fiyat belirlemeleri “rekabeti sınırlayıcı anlaşma” ve “uyumlu eylem” tanımına girmekte olup 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun uyarınca suç teşkil etmektedir. Şehrimizde meydana gelen bu usulsüzlüğün önüne geçebilmek için Şanlıurfa Barosu olarak gerekli çalışmalar başlatılmıştır. LPG fiyatlarının eski hale dönmesi için görevli kuruluşları göreve davet ediyoruz.

HUKUK MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ

Şanlıurfa barosu olarak her zaman olduğu gibi bu gün de yapılan haksız ve hukuka aykırı işlem ve eylemlerin karşısında durmaya devam edeceğiz. Komisyonlarımız aracılığıyla uzmanlık alanlarına göre insanlarımızın mağdur olmaması için hukuk mücadelemizde yılmadan ve yorulmadan devam edeceğiz.”