Rus Yetkili, Türkiye İle Teknolojik Altyapı Konularında Ortaklığa Hazırız

ABD ve Avrupa'nın yükselen ırkçı söylemleri ve tehditler ile yaptırım kararları günden güne Türkiye ile Rusyayı bir birine yaklaştırmaya devam ediyor. Rusya Dijital Gelişim, Haberleşme ve Kitle İletişim Bakan Yardımcısı Mihail Mamonov, Moskova'da bir fuarda Türkiye ile ortaklık konularında yaptığı açıklamalarda teknoloji transferleri de dahil bir çok konuda Moskova, Ankara ile işbirliğine hazır mesajı verdi.

Rus Yetkili, Türkiye İle Teknolojik Altyapı Konularında Ortaklığa Hazırız
Rus Yetkili, Türkiye İle Teknolojik Altyapı Konularında Ortaklığa Hazırız

ABD ve Avrupa'nın yükselen ırkçı söylemleri ve tehditler ile yaptırım kararları günden güne Türkiye ile Rusyayı bir birine yaklaştırmaya devam ediyor. Rusya Dijital Gelişim, Haberleşme ve Kitle İletişim Bakan Yardımcısı Mihail Mamonov, Moskova'da bir fuarda Türkiye ile ortaklık konularında yaptığı açıklamalarda teknoloji transferleri de dahil bir çok konuda Moskova,  Ankara ile işbirliğine hazır mesajı verdi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın ilk resmi yurtdışı ziyaretini gerçekleştirdiği Rusya'da düzenlenen 9. Moskova Kentsel Forumu'nun ardından, Rusya Dijital Gelişim, Haberleşme ve Kitle İletişim Bakan Yardımcısı Mihail Mamonov da Ankara-Moskova arasındaki işbirliğine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 

5G Konusunda Bilgi Paylaşımı Yaparak Süper Hızlı İnternet Altyapısı Oluşturabiliriz

Rus resmi haber ajansı Sputnik’e konuşan Mamonov, iki şehrin kentsel bilişim teknolojileri anlamında önemli işbirlikleri içinde bulunabileceğine işaret ederek “Bildiğiniz üzere, Moskova ve Ankara, bir mutabakat metnine imza attı. İki taraf da, kentsel bilişim teknolojileri hususunda etkin bir işbirliğinin öneminde hemfikir. Rus tarafı olarak biz, 5G teknolojilerinin uygulanması dahil pek çok konuda paylaşıma açığız. Moskova, 5G Süper Hızlı İnternet Projesi için pilot bölge seçilmişti. Yılın sonuna kadar da 5G hızında internet hizmetini vermeye başlayacağız” dedi. 

 

Dijital Devlet Hizmetlerinde Çok İleri Teknolojilerimiz Var Paylaşabiliriz

Rusya Dijital Gelişim, Haberleşme ve Kitle İletişim Bakan Yardımcısı Mamonov “Paylaşımda bulunabileceğimiz pek çok alan var. Örneğin, e-hükümet sistemimiz, gurur duyacağımız nitelikte. Bu sistem vatandaşlarımızın karar alma süreçlerine aktif katılımının önünü açıyor. Bunların dışında, akıllı ulaştırma sistemleri, büyük veri teknolojileri, yönetim sistemleri ve diğer akıllı çözümler konusunda paylaşıma açığız. Dahası, vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak için akıllı haritalardan online halk oylamalarının önünü açan pek çok uygulamaya sahibiz” ifadelerini kullandı. 

 

Bütün Büroksi İşleri Online Yaparak Vatandaşların hayatı Kolaylaştırılablir

Bakan Yardımcısı Mamonov “Mesela, e-hükümet sistemimiz olan ‘gosuslugi.ru’ sadece basit hizmetlere erişimle sınırlı değil, hükümeti daha etkin ve şeffaf çalışmaya itecek güçte. Zira bu sistem yalnızca vatandaşlarımıza değil, işletmelere de temel hizmetler vererek yardımcı oluyor. İnsanlar, okul kaydından nikah başvurularına kadar her şeyi bu uygulama üzerinden yapıyor” dedi ve devam etti: 

“Türk ortaklarımızın ilgilenebileceğine inandığımız projelerimizden birisi de, ‘Küçük Şehir’ ismini verdiğimiz uygulama. Moskovalılar bu e-hizmet veren uygulama sayesinde, referanduma online portal aracılığıyla katılabiliyor, oylarını evlerinden verebiliyor. Buna benzer, park yeri bulmaktan, sosyal aktivitelere kadar pek çok alanı kapsayan çeşitli online hizmetlerimiz var. Bu alanlardaki tecrübelerimizi Türk ortaklarımızla paylaşmaya hazırız” 

 

İşbirliğinin Moskova Ankara Değil Rusya Türkiye Arasında Olmasından Yanayız

Türkiye ve Rusya arasındaki işbirliğinin kendileri açısından önemine de değinen Mamonov “Rus bilgi teknolojileri (BT) şirketleri bir süredir Türkiye’de faaliyet gösteriyor. Mesela, Rusya’nın en büyük BT şirketi Yandex, Türkiye’de dikkate değer ölçüde faaliyet gösteriyor. Keza, son derece etkileyici bir proje olan İstanbul Havalimanı’nın dijital sistemleri Rus TrueConf şirketinin teknolojilerden oluşuyor. Havalimanına yerleştirilen interaktif video birimleri buna bir örnek. Bu yüzden biz işbirliğinin yalnızca Moskova-Ankara hattında değil Rusya ile Türkiye arasında olacağına inanıyoruz” diye anlattı. 

 

Moskova ve Ankara Çeyrek Asırdır Kardeş Şehir

Moskova ve Ankara’nın 1993’den bu yana kardeş şehirler olduğunun hatırlatılması ve o dönemden bu yana hangi adımların atıldığının sorulması üzerine Mamonov “İki şehir on yıllardır işbirliği halinde. Kültür alanındaki işbirliklerine Moskova’daki ‘Ankara Günleri’ ve Ankara’daki ‘Moskova Günleri’ etkinlikleri örnek gösterilebilir. Bu işbirliğini de göz önünde bulundurursak, 9. Moskova Kentsel Forumu’nda imzalanan anlaşmanın yeni bir anlaşma olmadığını da hatırlatmak gerekir. Zira 2015-2017 programı kapsamında Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin ile Ankara’nın eski belediye başkanı Melih Gökçek arasında da anlaşma imzalanmıştı. Söz konusu plan, şehir planlaması, toplu konut projeleri, sosyal güvenlik, çevre ve bilgi teknolojileri alanlarından tecrübe alışverişini içeriyordu” diye konuştu. 

“Yakın zamanda Türk yetkililerle görüşme planı var mı?” sorusuna ise Mamonov “Türk ortaklarımızla işbirliği anlaşmamızı detaylıca ele almak için görüşme ayarlama aşamasındayız” diye yanıt verdi.