Robotlar Artık Portreler Çizebiliyor Senfoniler Yazabiliyor / Peki Bu Ne Kadar İyi

Bir makine gerçekten yaratıcı olabilir mi? Yoksa rastgele sürprizlerle zekice harmanlanmış birkaç kuralı izleyerek elde edilen gerçek yaratıcılığın soluk bir taklidi midir? Teknoloji gerçekten en iyiyi başarmayı umuyor mu?

Robotlar Artık Portreler Çizebiliyor Senfoniler Yazabiliyor / Peki Bu Ne Kadar İyi

Bu, merak uyandıran bir soru. Eğer bir bilgisayar programlayıcısından kurtuldu ve yaratıcılığın kanıtlarını gösterdiyse, kendi planlarını ve projelerini tasarlayıp tasarlayamayacağını merak edebiliriz - öyleyse neden sadece insani emirlere uymaktan memnun olmalı?

Ancak, robot yönetimli bir distopya konusunda korkunç bir beklenti olmasa bile, makinelerin yaratıcı olabileceği fikri kibirimizin bir göstergesidir.

Yaratıcılık, sonuçta, insanın işareti, başka hiçbir türle paylaşılmayan bir özelliktir.

Bu öz-imge ciddi bir darbe almak üzere olabilir. AI, sürekli artan bilgisayar gücü, robotik gibi diğer bilimlerde şaşırtıcı gelişmelere yönlendirildiği için dev adımlar attı. En sinir bozucu sonuçlardan biri önümüzdeki ay açıklanacak.

Cornwall merkezli Engineered Arts tarafından yaratılan Ai-Da adında çok insansı bir robot tarafından yapılan sanat eserleri sergisi. Biyonik parmaklarına tutturulmuş bir kurşun kalemle, insan deneklerini hayattan çekmekte sağlam bir eldir. Önde gelen AI mühendislerinden ikisi olan Salaheldin Al-Abd ve Ziad Abass'a göre, program “insanı Ai-Da'nın önünde analiz ederek ve Ai-Da'nın kolu için sanal bir yol oluşturarak ilerlemeye başladı. kolun gerçek çizimleri üretmesini sağlayarak gerçek uzay koordinatlarını veren bir yol yürütme algoritmasına beslenir. ”

Bu açıkçası, bir robot gözünün yakaladığı bir taslağı taklit etmekten başka bir şey değil, ancak AI'nın boyamaya yönelik diğer son girişimleri daha yaratıcı görünüyor. Ekim ayında, Christie's, Paris’te bulunan Obvious adlı bir kolektif tarafından yapılan çeşitli tarihi portrelerin bir bileşimi olan AI’yla yaratılmış bir sanat eserini ilk kez sattı. Edmond Belamy'nin Portresi, yüksek bir alına sahip, garip bir şekilde bulanık, 19. yüzyıldan kalma bir centilmeyi gösterir. Bu tahmin, neredeyse 45 katı olan 423.500 $ tutarında şaşırtıcı bir fiyat aldı - ki bu, başka hiçbir şey değilse, kazancı iktidardaki rakipleri algoritdı.

 

2016'da, Microsoft ve Delft Üniversitesi'ndeki bilim insanları, Rembrandt'ın ekranındaki pikselleri kullanarak taklit etmeyi öğrenen bir program geliştirdiler. Toplamda 346 resim, arketipik Rembrandt konusunu izole etmeleri için eleme yapan “derin öğrenme” algoritması ile analiz edildi: yüz kılı, beyaz gömlek ve şapka olan orta yaşlı bir adam.

Bu durumda, kendini algoritma ile eğiten makine, görevi tamamlamak için bırakıldı. Fakat ya öğrenme süreci etkileşimli olsaydı, insanlar ve makine sürekli gelişen diyaloga yerleştirilirse? Sanatçı Mario Klingemann’ın yaklaşmakta olan AI yaratıcılığının sayısız büyüleyici örneklerinden biri olan Londra’daki Barbican Centre’deki İnsandan Fazlası’nın bir parçası olan Circuit Training’in ardındaki fikir bu. Seyircilere, “AI'nın görüntülerini çekmesine izin vererek veri setini oluşturmaya yardım ettikten sonra ağ tarafından üretilen görsellerden birini seçerek, ilginç bulduklarını öğretmek için bize yardım etti” denildi. tercihler, yani sanat evrimi. AI kurulumu zaten zengin renkli ve merakla çarpıtılmış yüzlerden oluşan akışlar oluşturdu.

Son zamanlarda, akıllı telefonlarından birine Schubert'in Unfinished Symphony'nin yazılı olmayan üçüncü ve dördüncü hareketlerini tamamlayacak kadar iyi beslenmeyi öğretmeyi içeren Çinli telekom şirketi Huawei tarafından farklı bir AI yaratıcılığı ortaya çıkarıldı. Huawei Batı Avrupa Başkanı Walter Ji'nin dediği gibi, “Senfoninin mevcut birinci ve ikinci hareketlerinin tını, adım ve metrelerini analiz ederek, AI öğrendiklerine ve üretebildiklerine dayanarak benzer melodileri öngördü. Kayıp müziğin melodisi. ”Film bestecisi Lucas Cantor'un biraz yardımı ile, telefon tam bir skoru“ besteledi ”ve sonuçları Şubat ayında hazırlandı.

Teknik düzeyde, tüm bunlar bir mucize ve insanın yaratıcılığına bir övgüdür. Fakat sonuçlar aslında hiç iyi değil mi?

Ai-Da'nın çizimleri dikkatli ama cansız, sanki öznenin özeti basitçe mekanik olarak izlenmiş. Makine tarafından üretilen “Rembrandt” kesinlikle bir bakışta Rembrandt'a benziyordu, ancak yakından incelendiğinde değildi. “Resim” tam olarak beklediğiniz şeydir, hiç görmediğiniz tüm Rembrandt portrelerinin bir bileşimi, sıfır bireysellik ve gözler için tuhaf bir ölümcül.

 

Akıllı telefon tarafından tamamlanan Schubert senfonisine gelince, sonuçlar lamine edilebilir. Yeni üçüncü harekette, müzik tuhaf bir şekilde garip geçişlerle rastgele bir yürüyüş gibi bir fikirden diğerine gizlenir. Dördüncü harekette işler daha da kötüye gider. Schubert'in tarzının herhangi bir anlamı geride kaldı. Orkestrasyon, bir anakronistik Çaykovski ihtişamına kabarıyor ve Smetana'nın Vltava'sının tuhaf yankıları, müzik karşısında uçtu - ve senfoninin Schubert'in telafi etmesi muhtemel olmayan ilk iki hareketinden sürekli yapılan alıntılar.

Bu noktada neşelendirebiliriz ve tüm bunların insan yaratıcılığını asla bir kurallara aykırı bir şekilde yapışan bir makine tarafından yeniden yaratılamayacağını kanıtlayabiliriz. Ah, ama AI sadece bir dizi kurala uymakla ilgili değil, diyor Marcus du Sautoy. Pırıl pırıl ve düşündürücü yeni kitabı Yaratıcılık Yasası büyüleyici - ve bazen de korkutucu - makinelerin şu anda ne kadar hızlı olduğunu, tam da “kutunun dışında düşünmeyi” gerektiren karmaşık zihinsel becerilerde ustalaştığını gösteriyor. yaratıcılık damgasını.

Du Sautoy, bilgisayarların aldatıcı derecede zor Çin oyununu Go'yu oynamayı ilk öğrendiği zamanların perçinleyen hikayesini anlatıyor. Oyunun torunları, sadece bir bilgisayar tarafından dövülebilecekleri fikrine hapsedildi, ancak kısa sürede yaralandılar. Matematik, bilgisayarların hali hazırda, insan matematikçilerinin elde ettiği şeylerden “aşağıdan yukarıya” bir öğrenme süreci ile, hem yeni hem de gerçekten ilginç olan yeni teoremleri vurabilecekleri başka bir alandır.

Du Sautoy'un kitabının asıl mesajı, bilgisayarların artık bir programı takip etmek zorunda kalmayacaklarıdır. Artık hatalarını öğrenebilir, taktiklerini değiştirebilir ve hatta tamamen yeni bir strateji denemek için bilinmeyene doğru cesur bir adım atabilirler - ki bu Go'nun en iyi oyuncularını yenmelerine izin verdi.

Oysa Huawei ekibi tarafından Schubert'in Unfinished Symphony'nin eksik hareketlerini oluşturmak için tasarlanan böyle bir “öğrenme” algoritmasıydı - öyleyse neden böyle bir başarısızlık oldu? Bu durumda benim hissim, makinenin suçlanamayacağı yönünde. Zayıflık, AI başarısızlıklarında sık sık olduğu gibi, insanlara aittir. Schubert'in tarzını yeterince anlamak için telefonun, yalnızca senfoninin ilk iki hareketinin sağlayabileceğinden çok daha büyük bir veri setine ihtiyacı vardı. En az iki veya üç daha fazla senfoni ve muhtemelen de son piyano sonatalarını taramalıydı.

Nexus Studios'un ön yazısı

 

Huawei senfonisinde garip olan şey, teknolojinin çok daha az karmaşık olduğu 20 veya 30 yıl öncesine dayanan AI müziği besteleme girişimlerinden çok daha kötü olmasıydı. AI bilim insanı Kemal Ebcioğlu tarafından geliştirilen bir program tarafından bestelenen JS Bach'ın tarzında uyumlaştırılmış oldukça iyi koroları dinleyen 80'lerde hatırlıyorum. Ama sonra, bir kola bir senfoniden çok daha az karmaşık ve bir dizi kurala uyarak oluşması çok daha kolay.

Bir model ortaya çıkmaya başlıyor. Bir insanın dünyayı duyusal olarak algılayışının makul bir şekilde verilere indirgenebildiği bu yaratıcılık biçimlerinde, AI (oldukça) iyi yapar. Veriler, sonetten senfoniye kadar birçok sanat formunun tanımlayıcı özelliklerinden sonra tekrar eden kalıplar veya formüller için taranabilir. Ancak, canlı bir metafor oluşturmak veya bir roman yazmak gibi bu tür bir indirgemeciliğin tamamen elverişsiz olduğu yaratıcılık yönleri nelerdir?

Bu tür görevlerin bilgisayarlara yönelik en büyük zorluk olmasının nedenleri, bizi gerçek yaratıcılığın neden AI'yı atlattığının kalbine götürüyor ve her zaman olacağından şüpheliyim. Bilgisayarlar, dilin sadece bir tarafını oluşturabilir, “sözdizimi” olarak adlandırdığımız taraf - kelimeleri cümlelere dönüştüren şey. Diğer taraf olan “anlambilim” - örneğin “sandalye” kelimesini okuduğumuzda aklımızda ortaya çıkan “sandalye” düşüncesi - her zaman bundan kaçınacaktır, çünkü bir bilgisayarda “zihin” yoktur.

Bu nedenle, makine edebi eserler yaratma girişimleri gerçekten sadece gizlenmiş kalıp karıştırmasıdır. AI, anlamın önemli olmadığı modernist deyim türünde kısa şiirler yaratmakta oldukça iyidir. Füturolog Ray Kurzweil tarafından yaratılan Sibernetik Şair, stillerin herhangi bir birleşiminde bitmeyen belirsizlik örneklerini ortaya çıkarabilir. Burada, örneğin, Walt Whitman tarzında bir haiku var : “Cinsiyette Yaşlar ve Pembe, Tüm Vücudumun Seslerinin Kaynağı”. Ancak, gerçek dünya ile belirlenebilir bir ilişki gerektiren bir şey kısa sürede yener.

Bilgisayarların semantiği kavramadaki yetersizliği, makinelerin yaratıcı olmak için gerekli olan öznitelikten yoksun olduğunu, başka bir deyişle bilinç olduğunu söylemenin başka bir yoludur. Bazıları, du Sautoy gibi, bu “makinedeki hayaletin” yeniden yaratılacağını umuyor. Bunun boşuna bir umut olduğunu düşünüyorum, çünkü sahip olduğumuzdan daha temel bir şey var, ancak makineler değil.

İnsanlar sadece “bir kutudaki beyinler” değildir. Onlar ayrıca, yiyecek, barınak ve cinsiyete acil ihtiyaç duyan canlılar. İnanılmaz derecede karmaşık, sosyal olarak inşa edilmiş bir dünyada, diğer benzer yaratıklarla sürekli etkileşim halinde yaşıyorlar. Bütün bunlar onlara arzularla, duygularla, düşüncelerle, planlarla ve hayallerle kaynaşarak zengin bir içsel yaşam verir.

Bir organizma olmayan bir bilgisayarın hiçbiri yoktur. Arzuları yok, iç hayatı yok, geçmişe pişmanlık yok, gelecek için umut yok. Bu nedenle, sanata ya da herhangi bir şekilde yaratıcılığa ihtiyacı yok.

Bu nedenle, makinelerdeki yaratıcılığın yeniden yaratılması için verimsiz bir arayışla uğraşmak yerine - makinelerin sadece pasif kölelerimiz olacağı bir proje, asla istekli işbirlikçilerimiz - neden gerçekten gerçekten olabileceği tek bir yerde onu beslememek ve desteklememek bulundu - bu yanılabilir, kusurlu, ama harika denilen insanlarda denilen şey şaşırtıcı ve şaşırtıcı şeyler.