Ramazan'da Öpüşmek Orucu Bozar mı? Hocam Sorusuna Cevap 

Ramazan ayında en çok merak edilenler arasında yer alan öpücük ile ilgili ünlü ilahiyatçıdan cevap geldi, Ramazan ayında öp-üşürsem orucum bozulur mu?

Ramazan'da Öpüşmek Orucu Bozar mı? Hocam Sorusuna Cevap 
Öpüşmek ile ilgili oruç yorumları

Ramazan ayında sevgilim ile öpüşürsem orucum bozulur mu? Ramazan ayında yabancı biri ile öpüşürsem orucum bozulur mu? Aklınızdaki bu soruların yanıtı Ünlü İlahiyat Profesörü Nihat Hatipoğlu'ndan, Ramazan ayının gelmesiyle birlikte, orucu bozan ve bozmayan durumlar merak konusu oldu. En çok merak edilenlerden biri olan: "Öpüşmek orucu bozar mı?" sorusu oldu.

Öpüşmek orucu bozar mı sorusu

En Çok Sorulan Soru Öpüşmek Oldu 

Ramazan ayında her sene gündemden düşmeyen şey de orucu bozan ve bozmayan durumlar. Oruç tutan kişilerden birçoğu her yıl olduğu gibi yine orucu bozan ve bozmayan şeyler hakkında soruların yanıtını araştırıyor. 'Öpüşmek orucu bozar mı' sorusu da bunlardan biri.

Karı koca öpüşmesi orucu bozar mı?

Eşi İle Öpüşen Kişinin Orucu Bozulur mu?


"Ramazan'da oruçlu iken insan hanımını öpse orucu bozulur mu?", "Kadın da erkek de oruçluyken öpüşürse oruçları bozulur mu?", "Erkek oruçluyken eşini öpse orucunu daha sonra kaza etmesi gerekir mi?" İlahiyat Profesörü Nihat Hatipoğlu çok merak edilen o soruya kameraları aracılığı ile bakın nasıl yanıt verdi: 

Yanaktan öpüşmek oruç bozar mı?

 

Yanaktan Öpmek Orucu Bozar mı?

Karı koca arasındaki öpüşme normal, beyinizi yolcu ederken yanağını öpüyorsunuz, 'güle güle' diyorsunuz. Eve geldiğinde karı koca birbirlerini öpebilirler, sarılabilirler... Netice itibariyle bu olağan bir şey. Sakıncası yok. Hz. Peygamberimizin (S.A.V) buna müsaade ettiğini biliyoruz çünkü. Burada önemli olan aşırıya gitmemektir. Sakınsa iyi olur mu? Daha da iyi olur bundan sakınsa. Netice itibariyle her şeye dikkat edilmelidir. Ama sadece öpmekle oruca zarar gelmez.