Ramazan'da Havaların Isınmasıyla Urfa'da Camilerde Alışıldık Görüntüler

Şanlıurfa Türkiye'nin en sıcak kentlerinden biri hatta en sıcağı da denilebilir. Ramazan'ın gelmesi ile birlikte vatandaşın camilere akın ederek serinlemeye çalışması görüntüleri her sene gündem olurken bu sene orucun başlarında serin geçen havadan dolayı pek görülmese de havaların ısınmaya başladığı bu günlerde yine alışıldık görüntülere geri döndük.

Ramazan'da Havaların Isınmasıyla Urfa'da Camilerde Alışıldık Görüntüler

Şanlıurfa Türkiye'nin en sıcak kentlerinden biri hatta en sıcağı da denilebilir. Ramazan'ın gelmesi ile birlikte vatandaşın camilere akın ederek serinlemeye çalışması görüntüleri her sene gündem olurken bu sene orucun başlarında serin geçen havadan dolayı pek görülmese de havaların ısınmaya başladığı bu günlerde yine alışıldık görüntülere geri döndü Şanlıurfa!...

Ramazan ayında şanlıurfa

 

Termometreler 36 Dereceyi Görünce Vatandaş Camilerde Serinlemeye Akın Etti

Şanlıurfa'da sıcaklığın iyiden iyiye kendini göstermeye başlayınca, vatandaşlarda sıcaklardan korunmak için camilere ve gölge alanlarda serinliyor. 

Türkiye'nin en sıcak kentlerinin başında gelen Şanlıurfa'da hava sıcaklığı 36 dereceyi gördü.

Sıcak havada oruç tutan vatandaşlar, parklara ve camilere akın etti.

Sıcak havadan korunmak için klimalı camilere ve yeşil alanlara serinleyen vatandaşların ilk tercihi ise Balıklıgöl'deki gölgelik alanlar ve camiler oldu.

Cami ve gölgelik alanlarda uzanan ve iftarı bekleyen vatandaşlar, sıcaklardan korunmak için cami ve gölgelik alanlarda serinleyeme çalıştıklarını söylediler.

Ramazan ayında şanlıurfa resimleri

İkaz Ediyoruz Ama Ramazan Günü Gönül Kırmak İstemiyoruz

Cami imamları ve cami görevlileri vatandaşları camilerde yatmama konusunda uyarıyoruz, İkaz ediyoruz ancak bir çoğu bizi pek dinlemiyor! Bu nedenle bizde çok gidemiyoruz üzerlerine öyle ki bu adamlar oruçlu oruçlu bir insanın gönlünü kırmak uygun olmaz diye vatandaşların camilerde serinlemeye çalışması konusunda çaresizliklerini dile getiriyor. 

Bazı imamlar ise durumdan gayet memnun olduklarını ve vatandaşın camide zaman geçirmesi bizim için değerli diyor.

Ramazan Ayında Şanlıurfa Camileri

 

Burası Allahın Evi Bizde Zorlanınca Allahın Evine Sığınıyoruz

Balıklıgöl'ün girişinde bulunan Hasan Paşa Camisinde serinlemek ve dinlenmek için gelen bir kişi "burası Allahın evi bizlerde Allah için oruç tutan müslümanlar olarak sıcaklar ve açlık susuzluk bizi zora sokunca mecburen Allahın evine sığınıyoruz! 

Hem buraların elektrik giderlerini de biz karşılıyoruz bir nevi bizim de payımız var işin içinde.

Ancak yine de abarmamak lazım, çünkü burası klimaların çalıştığı kapalı bir mekan insanlar burada yattığı zaman belli bir koku içeri siniyor ve cemaatin bu kokudan rahatsız olma ihtimali bulunuyor. 

Bu sebeple kısa süreli serinlemek ve dinlenmek için buraya gelinebilir ama gelip saatlerce burada yatıp sabahtan akşama camiyi serin diye mesken tutmak da uygun bir hareket değildir" dedi.

İftara yakın şanlıurfa fırınları

 

İftar Saati Yaklaşınca Fırınlar Yemek Tepsileri İle Dolar 

Şanlıurfa'da fırın kültürünün devam etmesi İftar saatlerine yakın Fırınlarda yoğunluğu arttırır, Evlerde hazırlanan yemekler pişirilmek üzere fırınlara gönderilir, Öyleki içlerinde fırında pirinç pilavı bile var.