Ramazan Ayında Acıkmadan Oruç Tutmanın Yöntemleri 

Ramazan ayında acıkmadan oruç tutmak isteyenler için uzmanlar çeşitli önerilerde bulundu, Bazı besinler kolay kolay acıktırıyor. Ramazan ayında acıktırmayan besin.

Ramazan Ayında Acıkmadan Oruç Tutmanın Yöntemleri 
Ramazan ayında kolay oruç tutmak

Yaz aylarında oruç tutmak zor zahmetli ve oldukça fazla uzun saatler sürdüğü için Oruç tutanların acıka ve susama olasılığı çok yüksek, Uzmanlar Ramazan ayı boyunca acıkmadan ve susamadan oruç tutmanın kolay yollarını paylaştı. Ramazan ayında tok tutan ve susatmayan besinler.

Sahur Vakti İftara Kadar Acıkmadan Nasıl Dayanabilirim

Sahur Vakti İftara Kadar Acıkmadan Nasıl Dayanabilirim

Sahur öğünü, gün içinde enerji stoğunuzu karşılayacak en önemli öğün olduğu için mutlaka sahura kalkmanızı ve sahurda sizi uzun süre tok tutacak besinlerin tercih edilmesi öneriliyor. Lif içeriği yüksek, glisemik indeksi düşük ve kaliteli protein içeriğine sahip besinler uzun süre tokluk sağlıyor.

Sahanda omlet çeşitleri

İftarı Kolay Getirebilmek İçin Omlet Yemelimisiniz

1 tane yumurta, 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 70 gram yağsız lor peynir, 1 tatlı kaşığı sıvıyağ ve 50 gram mantar ile hazırlanacak omlet sağlıklı sahur için lezzetli bir seçenek olabilir.  Yumurta 36 saat süreyle tokluğu sağlayan tek besin olduğundan mutlaka sahurda tüketilmesi gerekiyor. Yumurta, protein kaynağı olduğundan tok kalmayı sağlıyor. 

Haşlanmış yumurta


Hiç Yoktan 1 Yumurta Muhakkak Tüketmeliyiz

 Ramazan’da gün içinde tüketilen öğün sayısının azalmasıyla vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besin öğelerini karşılamak zorlaşıyor. Sahurda yenilen 1 yumurta bu besin öğelerinin bazılarını karşılamaya yardımcı oluyor. Yumurta en kaliteli protein kaynağı olduğundan Ramazan süresince tüketilen yumurta, gereken proteinin bir kısmını almayı sağlıyor. Kaliteli proteinin yanı sıra, yumurta doymamışlar yağlar, A,D,E vitaminleri, tiamin, niacin, riboflavin, demir, çinko, folik asit ve fosfor açısından da önemli bir kaynak. 

Ramazan Ayı oruç tutmak için sahur yemeği


Tuz Oranı Yüksek Olan Ürünler Eklenmemeli

Ramazan’da yumurta tüketmek kadar onu nasıl tükettiğimiz de çok önemli. Sucuk, sosis, pastırma gibi tuz oranı yüksek besinlerle hazırlanan yumurta, oruç sırasında susuzluğun artmasına neden olabilir. Yağda yumurtayı da, sindirim sorunu ve fazla yağlı olması nedeniyle tercih etmemelisiniz. Sahurda yumurtayı haşlanmış olarak, mümkünse, kayısı kıvamında yemelisiniz. Çünkü, kayısı kıvamındaki yumurta, daha kısa sürede haşlandığından daha az besin öğesi kaybına uğruyor.