Okullar Ne Zaman Açılacak? MEB Ne Diyor?

Küresel salgın ilan edilen korona Virüs ülkemize giriş yaptığı 11 Mart tarihinden sonra kademeli olarak alınan tedbirlerin başında okulların kapatılması yer alıyordu halen kapalı olan okulların, salgının yavaşladığı ülkemizde ne zaman açılacağı merak konusu olurken Milli Eğitim Bakanı Selçuk takvimi açıkladı.

Okullar Ne Zaman Açılacak? MEB Ne Diyor?

Küresel salgın ilan edilen korona Virüs ülkemize giriş yaptığı 11 Mart tarihinden sonra kademeli olarak alınan tedbirlerin başında okulların kapatılması yer alıyordu halen kapalı olan okulların, salgının yavaşladığı ülkemizde ne zaman açılacağı merak konusu olurken Bilim kurulu resmi bir açıklama yapmadı ancak kurula dayandırılan iddialar ile Milli Eğitim Bakanının açıklamaları uyuşmuyor.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okullarda derslerin başlamasıyla ilgili olarak, Bilim Kurulu'nun da uygun görmesi durumunda 1 Haziran'ı işaret etmişti. Hürriyet'ten Nuran Çakmakçı'nın haberine göre, haziranın ilk haftası, lise ve üniversite sınavına girecek olan 8 ve 12'nci sınıflar ile bağımsız anaokulu ve kreşler açılışa hazırlanıyor. Haziranın ikinci yarısında da tüm kademelere 'telafi eğitimi' için okullar açılacak. 

İlk Önce Ortaokul ve Lise Mezun Sınıfı

Habere göre, ilk etapta Liselere Giriş Sınavı'na (LGS) girecek 8'inci sınıf öğrencileri ile Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) girecek 12'nci sınıf öğrencileri okula çağrılacak. Pandeminin yarattığı kaygıyla birlikte sınav stresi artan öğrencileri öğretmenleriyle, sınıfla buluşturarak biraz olsun rahatlatmak hedefleniyor.

Haberde okula devam zorunluluğunun da olmayacağı, okula gitmenin isteğe bağlı olacağı ve ders programlarının da tüm gün değil esnek olmasının planlandığı belirtiliyor.

Katılım Zorunlu Olmayacak

Telafi eğitimlerinin bir kısmının haziranın ikinci yarısı, diğer kısmının da eylülde okulların açıldığı zaman yapılmasının planlandığı ifade edildi. Telafi eğitimine de katılım zorunlu değil.