Notre Dame Katedrali Yangını Son Durum

Paris'teki Notre Dame Katedrali'nin üstündeki ikonik sivri kule pazartesi başlayan yangın nedeni ile küle döndü, Notre Dame Katedrali Yangınında Son Durum

Notre Dame fire Hakkında Neler Biliyoruz?

 

  1. Pazartesi günü Paris'teki Notre Dame Katedrali'nde büyük bir yangın çıktı.
  2. Yenilenmekte olan katedral, büyük hasar gördü.
  3. Yetkililer, yangının nedenini belirlemedi.
  4. Yangın kontrol altına alındı.
  5. Hiç ölüm rapor edilmedi.
  6. Notre Dame inşaatı 1163'te başlamış ve 1345'te tamamlanmıştır.


Paris'teki Notre Dame Katedrali'nin üstündeki ikonik sivri, büyük bir yangının Pazartesi akşamı patlaması üzerine çöktü. Video, katedralin çatısının bir kısmının kendi üzerine çöktüğünü gösterdi.


Reuters haber ajansının haberine göre, alevler kontrol altına alındı, ancak hala sönmedi, Fransız Junior İçişleri Bakanı Laurent Nunez Salı sabahı düzenlediği bir konferansa konuştu.

Reuters, Paris itfaiye şefi Jean-Claude Gallet'in Pazartesi akşamı gazetecilere verdiği demeçte, itfaiyecilerin katedralin dönüm noktası dikdörtgen kulelerini yangından kurtarmayı başardıklarına inandığını söyledi. Yetkili, iç yapıların bazılarının yıkılma riskinin hala devam ettiğini söyledi. 

 

Bir Paris belediye başkan yardımcısı Emmanuel Gregoire, katedralin "büyük hasarlara" uğradığını söyledi.

Fransa cumhurbaşkanı dönüm noktasını yeniden inşa etme sözü verdi.

Associated Press’e göre, Paris makamları, en azından şu anda - kundakçılık ve olası terörle ilgili nedenleri olası nedenlerle dışladıklarını ve yangını kaza olarak değerlendirdiklerini söylediler.

 

Notre Dame Katedrali'nin Tarihçisi

 

Notre Dame Katedrali'nin Tarihçisi


Vanderbilt Üniversitesi'nde sanat tarihi profesörü ve başkanı olan Kevin Murphy, Pazartesi gecesi CBSN'ye Notre Dame Katedrali'nin mimarisini ve tarihini tartışmasını söyledi.

Murphy, "Paris kentini sembolize ediyor, Paris'in bir katedrali, ama aynı zamanda her zaman Fransa'nın bir katedrali olarak görülüyor" dedi. “Sembolizmi gerçekten dini önemi ve medeni ve ulusal önemi ile yankılanıyor.”