Memurlara Zam Ne Zaman Geliyor Belli Oldu !

Hükümet ile memur sendikaları arasındaki ilk görüşme bitti. Hükümet, 5.2 milyon memur ve sözleşmeli personel için maaş zam teklifini 16 Ağustos'ta yapacak

Memurlara Zam Ne Zaman Geliyor Belli Oldu !

3 milyon 200 bin memur ile 2 milyona yakın memur emeklisinin 2020 ve 2021 senelerindeki mali ve sosyal haklarının tayin edileceği 5. Dönem Toplu Sözleşmesi'nin görüşmeleri yapıldı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un başkanlığında, Bakanlığın Reşat Moralı Salonunda yapılan toplantıya, Kamu İşveren Heyeti temsilcileri ile Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, KESK Genel Sekreteri Ramazan Gürbüz ve hizmet kollarında yetkili sendikaların temsilcileri iştirak etti.

Bakan Selçuk, giriş konuşmasında, sendika temsilcilerine hitaben "Her zaman olduğu gibi Türkiye için el ele vereceğimize güveniyorum" diyerek, "Bunun için, talepleri ve imkanları bir arada, bütüncül bir bakışla değerlendirerek makul bir sonucu beraberce tesis edeceğiz inşallah" sözlerini kullandı.


Selçuk, "Toplu sözleşme görüşmeleri aktif ve dinamik bir süreç. Bu süreçte tüm tarafların konulara bütüncül bir bakış ve yaklaşımla yaklaşmalarını önemsiyoruz. Yasa gereği toplu sözleşme görüşmeleri ağustos ayında sonuçlanmalı. Birazdan çalışma takvimi belirleyeceğiz. Talepler yarından itibaren başlayacak. İkinci masa toplantısına da müzakerelerle devam edeceğiz" dedi

"20 MİLYON KİŞİYİ BU GÖRÜŞMEYİ BEKLİYOR"

Ardından Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın söz aldı. Yalçın özet olarak şunları söyledi:

"Süreç boyunca masanın bütün öznelerinin sürecin uzlaşmayla sonuçlanması adına hareket edeceklerine inanıyorum. Toplu pazarlık masası kamu işveren açısından nimeti hakça bölüştürmenin, gelir dağılımını gidermenin aracı olarak görülmelidir. Bu görüşme ailelerle birlikte 20 milyon kişiyi doğrudan etkiliyor. Daha önceden 4 kez tekrarlandı. 4 sözleşme pratiğine sahibiz. Biz bu masada insana ve emeğe fiyat biçmeyeceğiz. Kamu görevlileri güvenceli çalışmak istiyorlar. Doğalgaz zammı ifade ettiğimiz bandı gösterdi. Bu kamu görevlilerine yansıyan bir zamdır. Masanın hakkını vermek siyasi iradenin en büyük başarısıdır.

KONFEDERASYONLARIN İSTEKLERİ

Toplu sözleşme masasında 11 hizmet kolunun tamamıyla yetkili konfederasyon olan Memur-Sen, taban aylığa seyyanen 200 lira, ilk yıl yüzde 8+7, ikinci yıl yüzde 6+6 zam ve birinci yıl yüzde 3, ikinci yıl yüzde 2 refah payı talebinde bulunmuştu.

Türkiye Kamu-Sen ise taban aylığa seyyanen 600 lira, ilk yıl yüzde 10+10, ikinci yıl yüzde 8+8 zam ve her iki yıl için yüzde 3 refah payının yanında, memurlara da bayram ikramiyesi ödenmesini talep etmişti. Pazarlık masasının diğer üyesi KESK, 2020 için toplam yüzde 38 artış, 2021 yılı için de 2020 enflasyonu, artı 3 puan refah payı istemişti.

TEKLİF TAM 16 AĞUSTOSTA

Hükümet ve memur sendikaları arasındaki ilk görüşme bitti. Hükümet, 5.2 milyon memur, sözleşmeli personel ve memur emeklisinin 2020 ve 2021 yılları maaş zamları için teklifini 16 Ağustos'ta açıklayacak. Bugünkü ilk toplantıda toplu sözleşme görüşmelerinin takvimi planlandı.

Hükümetle Memur-Sen'in masadaki zam pazarlığı 22 Ağustos'a kadar sürecek. Bu tarihe kadar uzlaşma sağlanamazsa 3 gün içinde hakem heyetine başvurulacak. Hakem heyeti de 5 gün içinde kararını açıklayacak.