Mark Zuckerberg Hükümetten Facebook'ta Dahil İnternet düzenlemesi istedi

Zuckerberg, Geçtiğimiz Haftalarda Yeni Zelanda'da aşırı sağcı bir teröristin Cuma günü namaz kılan cemaate silahlı saldırı düzenlemesi ve bu saldırısını sosyal ağ Facebook üzerinden canlı vermesi ile ilgili eleştirilerin hedefi haline gelmişti

Mark Zuckerberg Hükümetten Facebook'ta Dahil İnternet düzenlemesi istedi

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg , yaratılışını bozan sorunların önüne geçemedi. Şimdi yapamadığı işi yapabilecek düzenlemenin önüne geçmeye çalışıyor.

Zuckerberg haftasonu boyunca, hükümet ve düzenleyicilerden zararlı içerik, seçim bütünlüğü, mahremiyet ve veri taşınabilirliği söz konusu olduğunda “daha ​​aktif bir rol oynama” çağrısında bulundu . Bunların hepsi, Facebook'un daha fazla kullanıcıyla bağlantıya geçmesine rağmen corral olamadığı konular .

Bir Washington Post gazetesinde yayınlanan fikirleri, milletvekillerinin temel işini etkileyecek potansiyel yasaları çıkardıklarında, Facebook'un masada nasıl oturduğunu merak ettiğini gösteriyor. Facebook ve Silikon Vadisi akranları ciddi ABD düzenlemelerinin hedefi olmamıştır. Ancak, Zuckerberg'in Kasım 2016'da belirttiğinden bu yana büyük ölçüde değişti , Facebook'taki sahte haberlerin o yılki ABD başkanlık seçimlerinin sonuçlarını etkilediğini düşünmenin " çılgın " olduğunu söyledi.

 

Düzenleme politik aktörleri doğrulamak için ortak standartlar oluştursa sistemlerimiz daha etkili olacaktır.

Bir yıl önce Capitol Hill'e gittiğinde, Zuckerberg uzlaşmacı bir ton aldı  . "Prensip olarak" düzenlemenin gerekli olabileceği konusunda hemfikirdi ancak "detaylar önemli" diyerek tereddüt etti. Yine de, skandalın ardından skandal ağa çarptı. Sonunda: Beyaz bir terörist, Yeni Zelanda'daki 50 Müslüman cinayetinin bir bölümünü yayınlamak için bir akış videosu aracı olan Facebook Live'ı kullandı.

Virginia Demokrat Senatör Mark Warner, "Bay Zuckerberg'in nihayet iki yıldır söylediklerimi kabul ettiğimi kabul ettiğime sevindim: Vahşi Batı bitti sosyal medya dönemi sona erdi," dedi. Bir açıklamada. "Facebook gibi en büyük platformların, muazzam güçlerine uygun olarak daha yüksek bir düzenlemeye tabi tutulması gerektiğinin bilincinde olarak, yasal mevzuattan korkmak için Kongre ile birlikte çalışması gerekiyor."

ABD, teknoloji şirketlerini düzenleme konusunda Avrupa’nın çok gerisinde. Bir yıl önce, AB yeni bir veri gizliliği yasası olan Genel Veri Koruma Yönetmeliği'ni uygulamaya koydu. Kanun, AB vatandaşları hakkında büyük miktarda bilgi toplayan, saklayan veya işleyen şirketler için kuralları değiştirmiştir. Şirketlerin hangi verilere sahip olduğu ve kimlerle paylaştığı konusunda daha fazla açıklık gerektirir.

Kaliforniya geçen yıl sıkı bir veri gizliliği yasasını geçti . Bu önemli çünkü sendikadaki en büyük devlet ve trend belirleyici. Ancak federal yasa devlet kanunlarından mahrumdur; bu nedenle Facebook bu konuyu ele almaya istekli olabilir.

 

Güveni Geri Kazan


Yine de, Facebook yokuş yukarı bir savaşla karşı karşıya. Milletvekilleri, savunma grupları ve diğer teknoloji firmalarının fikirleri ile birlikte gemiye binmesi gerekiyor. Ve en büyük mücadelesi olabilecek güveni yeniden inşa etmesi gerekiyor. Zuckerberg’in Post’ta yaptığı gibi bazı önerilerin yayınlanması, son söz sahibi milletvekilleri olsa bile bir başlangıç.

Georgetown Hukuk Teknoloji Hukuku ve Politikası Enstitüsü'nden eski ve eski bir FCC üyesi olan Gigi Sohn "Bence en önemli şey Facebook'un kullanıcılarının güvenini, yasa koyucuların güvenini ve diğer teknoloji şirketlerinin güvenini yeniden kazanması olduğunu düşünüyorum" dedi. avukat.

ABD'deki teknoloji endüstrisinin devlet düzenlemesi geçmişte önerilmiş, ancak fazla çekiş sağlamamıştır. Virginia'nın Warner'ı, teknoloji şirketlerinin kimlerin siyasi reklamları hedeflediğini ve ne kadara mal olduğunu açıklamasını gerektiren Dürüst Reklamlar Yasası'nı tanıtan milletvekillerinden biriydi.

Facebook bu fikri desteklese de , eylem yasaya geçmedi. Bu arada şirket, kendi politik reklam veritabanını oluşturdu ve bazı ülkelerdeki reklamverenlerin kimliklerini ve adreslerini doğrulamasını istedi. Ancak medya kuruluşları araçta boşluklar buldu ve işletmeler, Facebook'un reklamlarını politik olarak veya ulusal öneme sahip bir konu ile ilgili olarak yanlış sınıflandırmasından şikayet etti

Kesinlikle herhangi bir devlet kurumunun [çevrimiçi] forumların içeriğini nasıl düzenlediğini seçmesini veya seçmesini istemiyoruz.

Facebook'un daha fazla rehberlik için çağırdığı alanlardan biri.

Zuckerberg, "Bir reklamın politik olup olmadığına karar vermek her zaman kolay değildir. Düzenleme politik aktörleri doğrulamak için ortak standartlar oluşturduğu takdirde sistemlerimiz daha etkili olacaktır." Dedi.

Bazı savunuculuk grupları ve hükümet çalışanları , halihazırda hangi içerik şirketlerinin çekmesi gerektiğine dair hükümet kuralları hakkındaki endişeleri de artırıyor.

Zuckerberg, seçime göre, zararlı içerikle nasıl başa çıkılacağı konusunda standartlar olması gerektiğini ve "düzenleme yasaklı olanlar için temel çizgileri belirleyebileceğini" söyledi.

Demokrasi ve Teknoloji Merkezi'nde politika başkan yardımcısı olan Chris Calabrese, içerik için "tek bedene uygun bir çözüm" hakkında endişelendiğini söyledi. “İnternette pek çok farklı platform ve tipte ses ve forum var” dedi. "Ve kesinlikle herhangi bir devlet kurumunun bu forumların içeriğini nasıl düzenlediğini seçmesini veya seçmesini istemiyoruz."

Axios Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Zuckerberg'in, milletvekilleriyle önerdiği fikirler hakkında konuşmak için Washington'a döneceğini belirtti. Bir Facebook sözcüsü bunun olabileceğini söyledi, ancak planlar henüz yapılmadı.

Zuckerberg serin bir resepsiyon alabilirdi.

Rhode Island Demokratı Temsilcisi David Cicilline,  haftasonu boyunca yapılan bir  tweette Zuckerberg'in "artık kuralları koyamadığını", "Facebook'un" kendi kendini düzenleyemediğini "gösterdiğini de sözlerine ekledi.

 

Teknolojinin yanlış yapamadığı günler de sona erdi.

 

Güney Kaliforniya Üniversitesi Annenberg İletişim ve Gazetecilik Yüksek Okulu öğretim üyesi ve eski bir Cumhuriyetçi siyasi danışman olan Dan Schnur, "Hem politika hem de halk algısı söz konusu olduğunda, teknoloji topluluğu uzun yıllar boyunca bir halo giyiyor" dedi. “Şimdi o halo kapalı ve Washington'da çok daha zorlu bir mücadeleyle karşı karşıya kaldılar.”

.