Kurban Satışlarında Sahte Paraya Dikkat ! Sahte Para Nasıl Anlaşılır ?

Kurban Bayramına sayılı günler kala etrafta sahte paralar arttı . Dolandırıcılar sahte paralarını yutturacak vatandaş arıyor. Dolandırıcıların sahte parayı saç spreyiyle eskitmeleri son yöntemleri arasında.

Kurban Satışlarında Sahte Paraya Dikkat ! Sahte Para Nasıl Anlaşılır ?

GERÇEK PARADA OLMASI GEREKENLER

■ HİSSİ FARKLI: Gerçek para pamuklu kağıda basılıyor. Sahte para ise sadece kağıttan yapılıyor ve dokununca farkı hissedebiliyorsunuz.

■ KABARTMA BASKI: Atatürk portresi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yazısı ve banknotun değerini gösteren sayılardaki kabartma baskı en önemli özelliklerden.

■ ATATÜRK GÖRSELİ: En bilinen uygulama parayı ışığa tutup Atatürk görselini bulmak. Ancak kötü niyetli kişiler bunu dahi yapabiliyor.

■ EMNİYET ŞERİDİ: Tüm banknotlarda gömülü bulunan emniyet şeridi ışığa tutulduğunda her iki yüzden kesintisiz bir hat şeklinde görünüyor ve şerit üzerinde paranın değeri ile TL harfleri bulunuyor.

■ RENKLİ ŞERİT: Üzerinde banknot değeri ve TL harfleri bulunan bu şerit banknota farklı açılardan bakıldığında altın sarısına dönüşüyor.

■ HOLOGRAM ŞERİT: Banknota farklı açılardan bakıldığında motifler renkli ve parlak yansımalar veriyor. Dikdörtgen şekil içerisindeki TL harfleri de banknotun değerine dönüşüyor.

■ BÜTÜNLEŞEN BANKNOT: Işığa tutulunca banknotun sol üstündeki şekiller arka yüzdeki şekiller ile birleşip banknot değerini ortaya çıkarıyor.

■ TAKLİDİ OLMAYAN MİKRO YAZI: Banknotun ön yüzünde ay yıldız motifinin içerisinde banknot değeri ve TL harfleri, holografik şerit folyo üzerinde de dikdörtgen şeklin alt ve üstünde TCMB ibaresi mikro yazı ile basılı.

 BRAILLE ALFABESİ: Ön yüzün sol üstünde, görme engelliler için Braille alfabesi ile yazılan ve dokunulduğunda fark edilen noktalar var.

■ MOR ÖTESİ ÖZELLİK: Gerçek para, UV ışınları altında mavi ve kırmızı renkte parlar. Emniyet şeridinde ultraviyole ışığı altında banknotun, 5 ve 10 TL’de mavi, 20 ve 50 TL’de kırmızı, 100 ve 200 TL’de sarı renkte parlama yapması gerekir.

Sahte para, fark edildiği gibi emniyete bilgi verilmeli. Bu paralar imha ediliyor, değiştirilmesi söz konusu olmuyor.

Eskİ para güvenilir demeyin: Bu kişiler paraları saç spreyiyle eskitiyor, banka Atm’lerinden hesaplara yatırıyor ve bu şekilde yayılıyor.