Kredi Faizi Düştü Fiyatlar Uçtu Gariban Yine Evsiz Kaldı

Geçtiğimiz ay başında açıklanan düşük faizli konut kredileri konut piyasasını canlandırdı ancak bu canlanma sadece müteahhit ve ev sahiplerinin işine yaradı, ev alma hayali kuran garibanın eli yine boş kaldı.

Kredi Faizi Düştü Fiyatlar Uçtu Gariban Yine Evsiz Kaldı
Kredi Faizi Düştü Fiyatlar Uçtu Gariban Yine Evsiz Kaldı

Geçtiğimiz ay başında açıklanan düşük faizli konut kredileri konut piyasasını canlandırdı ancak bu canlanma sadece müteahhit ve ev sahiplerinin işine yaradı,  ev alma hayali kuran garibanın eli yine boş kaldı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, konut satışlarının geçen ay yüzde 209,7 arttığını, 190 bin 12 ile tarihin en yüksek haziran rakamlarına ulaşıldığını belirtti.

Bir Ayda 190 Bin Konut Satıldı

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada, "Tek başına 250 alt sektörü harekete geçiren konut sektöründe kamu bankalarımızın düşük maliyetli destekleri etkisini gösterdi. Konut satışları geçen ay yüzde 209,7 artarak 190 bin 12 ile tarihinin en yüksek Haziran rakamlarına ulaştı. Ev sahibi olan vatandaşlarımıza hayırlı olsun" dedi.

Parası Olan Aldı Gariban Baktı

Kredi faizlerinin düşmesi ile birlikte elinde parası olan bir çok kişi ikinci üçüncü evi kiraya vermek için aldı, bir çok kişi ise hali hazırdaki evini eşinin yada kardeşinin üzerine tapulayarak düşük faizli kredi çekip başka işlerde kullandı. 

Şanlıurfa'da emlak sektöründe çalışan bir çok emlakçı söz konusu kredilerin daha çok müteahhit ve yatırımcılara yönelik olduğunu bir çok kişinin hali hazırda olan evlerinin yanında ikinci ve üçüncüyü de aldıklarını ancak ev alma hayali kuran garibanın yine hayallerinin suya düştüğünü belirtiyor. 

Sektör temsilcilerinin verdiği bilgiye göre daire fiyatlarında piyasaya göre ortalama yüzde 25 civarında bir artış söz konusu ancak bazı satıcıların durumu biraz daha abartarak bunu tüzde 50'ye kadar çıkarabildiklerini belirterek, önceleri kredi faizleri yüksek iken fiyatlar makul düzeyde idi ancak şu an faizler düşük fiyatlar pahalı. 

Kısaca özetlemek gerekirse 200 bin TL bir daire şu an yaklaşık 270 ila 280 bin arası fiyat biçiliyor yani yaklaşık 70 - 80 bin TL arası fiyat farkı oluşmuş durumda böyle bir daire için kredi çekildiğini varsayarsak ve bu daire için 200 bin TL kredi kullandırıldığını var sayarsak ortalama aylık ödenecek tutar 2.520 TL X 120 ay = 302.400 TL + 70.000 peşinat, toplam 372.400 TL. Birde önceki dönemde yani kredi faizleri ortalama yüzde birin üzerinde olduğu döneme bir bakalım yine aynı daireyi baz alıyoruz Daire fiyatı 200.000 TL 70.000 TL peşinat verildiğinde geriye kalan 130.000 TL için söz konusu dönemde kredi faiz oranları yüzde 1,1 olarak hesaplayacak olursak aylık taksit tutarı 1.955 TL X 120 ay = 234.600 TL + 70.000 TL peşinat, toplam 304.600 TL. olarak hesaplanıyor. 

Bu durumun garibanı çok hırpaladığını belirten sektör temsilcileri şu an konutları daha çok yatırımcılar alıyor elinde parası olup bunu bir yere yatırmak isteyen yada başta da belirttiğimiz gibi aile içinde tapu devri yapılarak düşük faizli kredi çekilerek farklı sektörlerde işler yapıldığını belirtiyorlar.