Kolonyacılar Dertli Biz Fırsatçı Değiliz

Korona Virüs salgını sonrası el dezenfektanı ve kolonya kullanımının teşvik edilmesi kolonya satışlarının astronomik şekilde artmasına neden olurken ithal edilen etil alkol arzında da sıkıntı yaşanması sonrası kolonya fiyatları iki kat arttı.

Kolonyacılar Dertli Biz Fırsatçı Değiliz

Korona Virüs salgını sonrası el dezenfektanı ve kolonya kullanımının teşvik edilmesi kolonya satışlarının astronomik şekilde artmasına neden olurken ithal edilen etil alkol arzında da sıkıntı yaşanması sonrası kolonya fiyatları iki kat arttı.

Kolonya Yapımında Kullanılan Etil Alkol Fiyatı İki Kat Arttı

Balıkesir’de 25 yıldır kolonya üretimi ve satışı yaptığı söyleyen Feyzullah Saçan ise kolonya yapımında kullanılan etil alkol sıkıntısına dikkat çekti. Etil alkolün şu anda litresinin 10 liradan 20-23 liraya kadar yükseldiğini kaydeden Feyzullah Saçan, “Balıkesir’de 25-26 senedir kolonya üretiyoruz ve satıyoruz. Şu anda sektörümüz çok iyi gidiyor. Fakat ben 25 yıldır bu işi yapıyorum şu anda bayramlardan 2-3 kat iş oluyor ama etil alkol sıkıntısı var. Bilindiği gibi etil alkol şu anda dezenfektede kullanılıyor. İthalat olmadığı için şu anda alkol bulamıyoruz. Alkol olmadığı için şu an dükkanları kapatma noktasına geldik. Bunun yanında fiyatlar çok uçtu. Araştırıyoruz ama fiyatlar ikiye katladığı için sıkıntımız var.

Alkolü Tekelden Alıyorduk O da Kapandı

Saçan, konşmasının devamında; Devletimizden bu etil alkol sorununa çözül bulmasını bekliyoruz. Yoksa ciddi anlamda dükkanlar kapanacak. Çünkü eskiden alkolü Tekel’den alıyorduk, ama kapandı. Şu anda ithalat da olmuyor, olmadığı için bazı firmalar fiyatlarını ikiye katladı.

Etil Alkolün Fiyatı İkiye Katlandı 

Önceden 10 liraya aldığımız etil alkolün litresi 20-23 lira bandında seyrediyor. Tabi 23 liraya alkol aldığımız zaman kolonyanın bize 45-50 lira maliyeti olacak, biz de 80 liraya satmak zorunda kalacağız. Biz kolonyayı 80 liraya satamayız.

Müşteri Bize Fırsatçı Diyor

Müşterilerimiz de haklı. Bize 'fırsatçı' diyorlar ama müşteriye laf anlatamıyoruz. Bu işe devletimiz bir çare bulması gerekiyor. Alkol yok. Mesela ben Konya Şeker’i, Afyon Şeker’i aradım. Oradan Nisan’a, Mayıs’a gün veriyorlar.

80 Liraya Kolonya Satamayız

Bu şekilde olursa biz dükkanı kapatırız. Hatta şu an birkaç arkadaşımız dükkanlarını kapattı. 23 liraya alkol alırsak 40-45 liraya mal ederiz 80 liraya kolonya satamayız. Bana sorsanız bu fiyatlara ben de kolonya almam. Bize 'fırsatçı' diyorlar ama biz mal bulamıyoruz. Biz fırsatçı değiliz. Bursa’da, İstanbul’da bu işi yapan arkadaşlarım var 80-90 liraya kolonya sattıklarını söylüyorlar. Ayrıca internette de litresi 90 liraya kolonya var. 90 liraya biz limon kolonyası satamayız. Ama 20-25 liraya alkol alırsak fiyatlar bu şekilde çıkıyor.

Devlet Bize Alkol Bulsun Kazanmadan Satarız

Devletimizin bize bir şekilde yardımcı olması lazım. Devlet bize 10 liraya alkol bulursa biz 20 liraya satalım hiç önemli değil. Para da kazanmayalım bu devirde önemli değil 3 lira 5 lira kazanalım. Biz ona razıyız ama alkol bulamadığımız için dükkanımızı kapatacağız. Dükkanımızı kapatırsak bu sefer halkımız 'bunlar parayı buldu kapattı' diyecekler ve laf olacak. Alkol bulunmazsa sektör kapanma noktasına geldi. Böyle giderse 1 hafta 10 gün içinde dükkanlarımızı kapatmak zorunda kalacağız. Şu anda Balıkesir’de biz şu anda 80 derece liman kolonyasının litresini 35-40 liraya satıyoruz. Bunun bize maliyeti 30 lira. Şu anda 3-4 lira kar için çalışıyoruz ama hiç önemli değil. Ama devletimiz alkol bulursa 20 liraya satalım hiç önemli değil” diye konuştu.