Karaköprü Kızılaydan PKU Hastası çocuklara Gıda Yardımı

Karaköprü Kızılay şubesi ile Şanlıurfa Fenilketonüri derneği işbirliğiyle ilçe genelinde tespit edilmiş doğuştan Fenilketonüri (PKU) hastası kişilere ulaştırılmak üzere özel olarak hazırlanmış gıda kolileri dağıtıldı

Doğuştan gelen kalıtsal bir hastalık olan vücudun, proteinlerin içerisinde bulunan fenilalanin adı verilen bir maddeyi metabolize edememesi sonucu vücutta biriken fenilalanin maddesi vücutta kalıcı hasar meydana getirerek özellikle zeka geriliğine sebep olmaktadır. Şanlıurfa Karaköprü Kızılay Şubesine bağışta bulunan hayırseverlerin özellikle kent genelinde bulunan PKU hastalarına ulaştırılmak üzere protein miktarı düşürülmüş özel gıdalardan oluşan gıda kolileri dağıtılmasını istedi.

Bunun üzerine harekete geçen Karaköprü Kızılay Şubesi Şanlıurfa'da bulunan Fenilketunöri derneği başkanı Mustafa Çiftçi ile irtibata geçerek ilçe genelinde bulunan PKU hastalarının listesini alarak söz konusu kişilere özel olarak hazırlanmış gıda kolileri dağıttı.

PKU hastalığı hakkında konuşan Şanlıurfa Fenilketunöri derneği başkanı Mustafa Çiftçi, "PKU hastalığı doğuştan gelen kalıtsal bir hastalıktır doğan her 4500 bebekten birinde görülen bu hastalık erken teşhis edilmesi ile tedavisi mümkün olan bir hastalıktır PKU hastalarının en önemli tedavi şekli diyettir günlük hayatta tükettiğimiz yiyecekleri PKU hastaları tüketemez onlar için özel olarak hazırlanmış gıdalar ile beslenmeleri gerekiyor aksi takdirde protein miktarı düşürülmüş gıdalar dışında gıdalar ile beslenmeleri halinde başta zeka geriliği olmak üzere birçok rahatsızlık baş gösterir" dedi.

PKU Hastaları Derneği (Şupku)  Başkanı Mustafa Çiftçi; Şanlıurfada 170 PKU hastamız mevcut, Bu hastalarımızın tükütmiş olduğu Ürünler çok pahalı, PKU hastalarını gözettiği için Karaköprü Kızılay şube başkanı Sn. Av. Osman Aslana teşekkür ediyorum.

PKU Hastalarının tüketmiş olduğu gıda fiyatları

250 gr makarna 25 tl
250 gr pirinç 35 tl
1 kilo un 15 tl
250 gr bulgur 25 tl
Bu ürünler özel düşük proteinli tıbbı ürünler, Şanlıurfa fenilketonüri hastaları derneği (Şupku) 2014 yılında kuruldu hastalarımıza hizmet vermekteyiz

PKU Hastalığı semptomları

– Vücutta çok fazla fenilalaninin neden olduğu nefeste, ciltte veya idrarda küf kokusu
– Nöbetler içerebilecek nörolojik problemler
– Deri döküntüleri (egzama)
– Egzama ve cilt hastalıkları
– Anormal derecede küçük kafa (mikrosefali)
– Hiperaktivite
– Zihinsel engellilik
– Gelişimde gerilik
– Davranışsal, duygusal ve sosyal problemler
– Psikolojik bozukluklar 

Fenilketonüri (PKU) nedir?

Fenilketonüri (genellikle PKU olarak bilinir), kanda fenilalanin adı verilen bir maddenin seviyesini artıran kalıtsal bir hastalıktır. Fenilalanin hidroksilaz, vücudunuzun fenilalanini tirosine dönüştürmek için kullandığı, vücudunuzun epinefrin, norepinefrin ve dopamin gibi nörotransmiterler oluşturmak için ihtiyaç duyduğu bir enzimdir. PKU, fenilalanin hidroksilazı oluşturmaya yardımcı olan gendeki bir kusurdan kaynaklanır. Bu enzim eksik olduğunda, vücudunuz fenilalanini parçalayamaz. Bu vücudunuzda fenilalanin birikmesine neden olur.

Tüm proteinlerde ve bazı yapay tatlandırıcılarda bulunur. Eğer PKU tedavi edilmezse, fenilalanin vücutta zararlı seviyelere kadar yükselebilir ve zihinsel yetersizliğe ve diğer ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.