Juan Guaido Venezuela’da Kendini Geçici Devlet Başkanı İlan Etti 

Ulusal Meclis (AN) Başkanı Juan Guaido paylaştığı bir videoda başkent Caracas'ta bir grup askerle beraber, halka askeri kuvvetleri destekleme çağrısında bulundu.

Nicolas Maduro yönetimindeki Venezuela hükümeti, muhalefetle bağlantılı bir grup askerin darbe girişimi başlattığını ve girişimin bastırılmaya çalışıldığını açıkladı.

Venezuela'da kendisini devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido, orduya darbe çağrısı yaptı. 

Guaido'nun çevresinde kendisine destek veren üniformalılar da vardı.

 

Guaido, Darbe Girişimi Başlattı Moduro, Yanlıları Darbeyi Bastırmaya Çalışıyor

Başkent Caracas'taki bir hava kuvvetleri üssünün yakınlarında açıklama yapan Guaido'nun çevresinde üniformalıların da bulunduğu belirtildi. 

Guaido, yanlıları darbe girişimi başlattı. Nicolas Maduro yönetimindeki hükümet, girişimin bastırılmaya çalışıldığını duyurdu.


Muhalif Lider Guaido, Moduro'nun Gaspına Son Verin Çağrısı Yaptı

Guaido videdo, Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun başkanlığına son verme girişiminin başladığını söyleyerek, Venezuelalıları ve orduyu Maduro'nun 'gaspına' son vermek için çağrıda bulundu.

Guaido, Caracas'taki La Carlota Hava Üssü yakınında etrafında bir grup askerle çektiği videoyu Twitter hesabından yayımladı.

Üç dakikalık videoda, bir zırhlı aracın önünde, bir grup askeri ve ev hapsindeki muhalif aktivist Leopoldo Lopez'i yanına alan Guaido, askerleri anayasayı korumak üzere sokağa çıkmaya davet etti.

Başkent Caracas'ta bazı askeri birliklerin yolları kestiği, bazı yollarda da askeri araçların görüldüğü belirtildi.


Juan Guaido, Halkı Sokağa Çıkmaya Davet Etti

Venezuela'da halka ve askeri birliklere sokağa dökülmeleri için çağrıda bulunan kendisini geçici devlet başkanı ilan eden Juan Guaido, 

"Venezuela, siyasi bir çatışmaya gömüldü, Özgürlüğümüzü kurtarmak için birlikte sokağa çıkmamız gerekiyor" şeklinde konuştu.

Başkent Karakas'ta arkasına aldığı üniformalı askerlerle çağrı yapan Guaido, hükümetin yetkilerini üstlenmek için şiddete başvurmadan mücadele edeceğini vurguladı.