İzlanda'nın Gözü Korktu; Milli Takıma Havaalanında Büyük Saygısızlık

2020 Avrupa Kupası elemelerinde fırtına gibi esen ve son olarak son Dünya Şampiyonu Fransa'yı 2 - 0 gibi net bir skorla deviren Milliler gruptaki 4. maçını da almak için gittiği İzlanda'da büyük bir saygısızlık ile karşılaştı. İzlanda Futbol Federasyonu olayı araştırıyoruz dedi.

İzlanda'nın Gözü Korktu; Milli Takıma Havaalanında Büyük Saygısızlık
Milli Takıma Havaalanında Büyük Saygısızlık

2020 Avrupa Kupası elemelerinde fırtına gibi esen ve son olarak son Dünya Şampiyonu Fransa'yı 2 - 0 gibi net bir skorla deviren Milliler gruptaki 4. maçını da almak için gittiği İzlanda'da büyük bir saygısızlık ile karşılaştı. İzlanda Futbol Federasyonu olayı araştırıyoruz dedi.

Grupta çıktığı 3 maçında da galibiyet ile ayrılan millilerimiz İzlanda'nın gözünü baya bir kortkutmuş olacak ki futbolcuları maçtan önce havaalanında psikolojik olarak baskı altına alarak moral bozmaya çalışıyor şeklinde yorumlanan hareketler karşısında İzlanda Futbol Federasyonu Açıklama yaptı.

 

İzlanda'ya Giden Milli Takım Kafilesi İzlanda'lı Görevlilerin Keyfi Uygulamalarına Maruz Kaldı

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri'nde H Grubu'ndaki 4. maç için İzlanda'ya giden Milli Takım, İzlanda'da alışagelmişin dışında bir uygulamayla karşılaştı. Burak Yılmaz, havalimanında 3 saat bekletildiklerini açıkladı. Türkiye A Milli Futbol Takımı'nın İzlanda girişinde yaşadığı sıkıntı hakkında konuşan Emre Belözoğlu'na, tuvalet fırçası uzattılar. Olaylara ilişkin İzlanda'dan açıklama geldi.

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri'ne harika bir başlayan ve 3 maçta 9 puan toplayan A Milli Takımımız, H Grubu'ndaki dördüncü maçı için İzlanda'ya gitti.

Konya'dan özel uçakla İzlanda'ya gelen A Milli Takım kafilesi, İzlanda'da büyük bir saygısızlıkla karşılaştı. İHA'da yer alan habere göre Futbolcuların çantalarını tekrar tekrar arayan güvenlik görevlileri, kafileyi 3 saate yakın süre beklettikten sonra pasaporttan geçirdi.

 

Bizi 3 Saat Beklettiler

Havalimanı çıkışında açıklamada bulunan Burak Yılmaz, çok büyük saygısızlık yapıldığını belirterek, "3 saattir orada bekliyoruz. Herkesin çantasını alıyorlar, kremlerini alıyorlar, tekrar tekrar kontrolden geçiriyorlar. 6.5 saat uçtuk, 3 saattir de bekliyoruz orada. Hala içeride arkadaşlarımız var. Şu anda çıkabilen geliyor buraya" dedi.

 

Milli Futbolcu Emre'ye Büyük Saygısızlık

Havalimanında muhabirlere kısa bir açıklama yapan Emre, bu açıklamasını yaptığı anlarda terbiyesizlikle karşılaştı. Tecrübeli futbolcu gazetecilere açıklama yaparken bir İzlanda taraftarı, yıldız futbolcuya tuvalet fırçası uzattı.

 

İzlanda Futbol Federasyonundan Açıklama

Konuya dair bu sabah saat 04:00 sularında konuşan İzlanda Futbol Federasyonu Güvenlik Sorumlusu Vidir Reynisson "Bu konu her haliyle çok garip. Federasyon sabah ilk iş olarak bir toplantı yapacak ve konu hakkında açıklama yapacaktır" dedi.

 

Türk Dışişlerinden İzlanda'ya Durumu Kınayan Nota Verildi

İzlanda'ya varan A Milli Futbol Takımımız'a, havalimanında pasaport kontrolü sırasında çıkarılan zorluk sebebiyle Türkiye, A Milli Futbol Takımının Keflavik Havalimanında maruz kaldığı muamele nedeniyle İzlanda'ya durumu kınayan nota verdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun konu ile ilgili İzlanda Dışişleri Bakanı ile görüşecek.


İzlanda'yla karşılıklı yerleşik diplomatik temsilciliği bulunmuyor. Bu sebeple de Oslo Büyükelçisi aynı zamanda İzlanda'ya akredite olarak görev yapıyor. Bu sebepten dolayı notanın Norveç Elçiliği aracılığıyla verileceği ifade edildi.