İstanbul Seçimlerinin Tamamının İptali Başvurusu Bugün Karara Bağlanıyor

AKP'nin başvurusu sonrası iptal edilen İstanbul Büyükşehir Belediye seçimleri ile birlikte karşı hamlede bulunan CHP ve İP Tam kanunsuzluk gerekçesi ile İstanbul seçimlerinin tamamının iptalini istemişti, YSK'nın bugün bu başvuruyu karara bağlaması bekleniyor

İstanbul Seçimlerinin Tamamının İptali Başvurusu Bugün Karara Bağlanıyor
İstanbul Seçimlerinin Tamamının İptali Başvurusu Bugün Karara Bağlanıyor

AKP'nin başvurusu sonrası iptal edilen İstanbul Büyükşehir Belediye seçimleri ile birlikte karşı hamlede bulunan CHP ve İP Tam kanunsuzluk gerekçesi ile İstanbul seçimlerinin tamamının iptalini istemişti, YSK'nın bugün bu başvuruyu karara bağlaması bekleniyor.

31 Mart yerel seçim sonuçlarına yapılan itiraz sonucu İstanbul seçimlerinin iptal gerekçesinin bugün Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından açıklanması bekleniyor. Diğer yandan CHP ve İYİ Parti'nin iptal talepleri de karara bağlanacak

YSK, geçtiğimiz haftalarda AK Parti ve MHP'nin İstanbul için olağanüstü itirazlarına yönelik başvurusunu neticelendirmiş ve büyükşehir belediyesi seçiminin yenilenmesine karar vermişti. Seçim tarihini de 23 Haziran 2019 olarak belirlemişti.

 

Aynı Kurullardan Oluşan 24 Haziran Seçimleri de İptal Edilmeli

Millet ittifakının içinde bulunan CHP ve İYİ Parti ise tam kanunsuzluk iddiasıyla yeni bir dilekçe verdi. Dilekçede, "Mademki sandık kurullarının oluşumundaki usulsüzlük nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi iptal ediliyor, o zaman aynı usulle teşkil edilen sandık kurullarının görev yaptığı 24 Haziran seçimleri de iptal edilmeli" görüşü ileri sürüldü.

 

Büyükşehir de Yapılan Yolsuzluk İlçeleri de Etkilemiştir Tamamı İptal Edilmeli

Millet İttifakı, İstanbul'da gerçekleşen 39 ilçedeki tüm seçimlerin iptal edilmesine dair başvuruyu da YSK'ya bildirdi. Dilekçe de bütün oyların aynı kurul ve aynı sandık hatta aynı zarftan kullanıldığı açık olduğu seçimlerin büyükşehir kısmında yolsuzluk tepiti yapılmışsa bu yolsuzluk ilçe, encümen ve muhtarlık seçimlerini de etkilemiştir. 

Büyükşehir iptal ediliyorsa bütün seçimin iptal edilmesi gerekiyor. Görüşüne yer verildi.

Kurulun bugün toplanarak Millet İttifakı partilerinin bu başvurularını karara bağlaması bekleniyor.

Toplantının kurul üyelerinin gelmesiyle saat 14.00'te başlayacağı ifade ediliyor.