İstanbul Seçimleri Soruşturmasında 100 Kişi Şüpheli Sıfatıyla İfadeye Çağrıldı

31 Mart seçimlerinin şüphesiz en tartışmalı bölgesi olan ve iktidar partisi AKP'nin kaybettiği seçim sonrası tartışmalar bitmedi, son olarak üç ilçede aralarında ilçe seçim kurulu başkanının da bulunduğu 100 kişi şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrıldı.

İstanbul Seçimleri Soruşturmasında 100 Kişi Şüpheli Sıfatıyla İfadeye Çağrıldı
İstanbul Seçimleri Soruşturması

31 Mart seçimlerinin şüphesiz en tartışmalı bölgesi olan ve iktidar partisi AKP'nin kaybettiği seçim sonrası tartışmalar bitmedi, son olarak üç ilçede aralarında ilçe seçim kurulu müdürünün de bulunduğu 100 kişi şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrıldı.

 

Maltepe Seçim Kurulu Müdürü de İfadeye Çağrıldı

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Maltepe, Ataşehir ve Kadıköy ilçelerinde, 31 Mart Yerel Seçimlerinde sandıklarda usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla yapılan suç duyuruları kapsamında 32 ayrı soruşturma başlatıldı. Soruşturmada 100'ün üzerinde sandık kurulu başkanı ve üyesi "şüpheli" sıfatıyla ifadeye çağrıldı. İfadeye çağrılanlar arasında Maltepe İlçe Seçim Kurulu Müdürü E. K.'nın da olduğu öğrenildi.

Alınan bilgiye göre, yerel seçimlerde sandık sayımlarında ve veri girişlerinde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla, suç duyurularının bir kısmını AK Parti ve MHP, bir kısmını da sandık sayımlarında suç şüphesi olacak durumlar bulunduğu gerekçesiyle İlçe Seçim Kurulu Başkanlıkları yaptı.

Savcılık 32 Ayrı Soruşturma Açtı

Bu suç duyuruları üzerine Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı söz konusu iddiaları araştırmak amacıyla 32 ayrı soruşturma açtı.

Soruşturmalar kapsamında savcılık, ilgili ilçe seçim kurullarından usulsüzlük yapıldığı ileri sürülen sandıklarla ilgili oy sayım tutanakları ve çalışan görevlilerin kimlik bilgilerini istedi.

 

Çeşitli İdialar ile Yaklaşık 100 Kişi İfadeye Çağrıldı

Bilgilerin ulaşmasının ardından savcılık, bu ilçelerde görev yapan sandık kurulu başkanı ve üyeleri ile sandık sayım sonuçlarının veri girişini yapan görevlilerden oluşan 100'ün üzerinde kişiyi "şüpheli" sıfatıyla ifadeye çağırdı.

"Görevi kötüye kullanma" ve "Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un" ilgili maddelerince başlatılan soruşturma kapsamında, bu şüphelilerden 10'unun ifadesine başvuruldu.

Savcılığın ifade alma işlemi sırasında şüphelilere "daha önce bir seçimde görev alıp almadığı", "seçim günü görev dağılımının nasıl gerçekleştirildiği", "sandık sayımının nasıl yapıldığı", "tutanaklara attıkları imzaların kendilerine ait olup olmadığı" şeklinde sorular yönelttiği öğrenildi.