İktidar Kesin Kazanacağız / Muhalefet Bütün Seçenekler Masada

İstanbul seçimlerine yapılan olağanüstü itirazın görüşüleceği Pazartesi günü yapılacak kritik toplantı hem iktidarın hem muhalefetin gündemindeydi. İktidar Seçim yenilenirse kesin kazanırız, muhalefet ise boykot ve kamuoyu yoklaması dahil bütün seçenekler masada dedi.

İktidar Kesin Kazanacağız / Muhalefet Bütün Seçenekler Masada

İstanbul seçimlerine yapılan olağanüstü itirazın görüşüleceği Pazartesi günü yapılacak kritik toplantı hem iktidarın hem muhalefetin gündemindeydi. İktidar Seçim yenilenirse kesin kazanırız, muhalefet ise boykot ve kamoyu yoklaması dahil bütün seçenekler masada dedi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart seçimlerinden 35 gün sonra, İstanbul itirazını karara bağlayacak. Sandık kurulu usulsüzlüğü iddiası üzerinden seçimin iptalini bekleyen AK Parti ve MHP tekrar seçimde kazanacağından emin. İptal olasılığını bugüne kadar konuşmayan muhalefet cephesi ise yenileme kararı çıkması durumunda boykot dahil tüm seçenekleri tartışacak görünüyor. Alınacak tutum belirlenirken kamuoyu yoklaması da yapılabileceği belirtiliyor.

 

YSK'nın Nasıl Bir Yöntem ve Takvim İle Müzakere Yapacağı Belli Değil

AK Parti’nin YSK Temsilcisi Recep Özel’in verdiği bilgiye göre Kurul İstanbul seçimlerinin iptal edilip yenilenmesini içeren başvuruyu pazartesi günü görüşmeye başlayacak. Kurul’un nasıl bir yöntem ve takvim içinde dosyayı müzakere edeceği henüz belli değil ama Özel, toplantı başında dosya üzerinde çalışan üyenin bir sunum yapacağını daha sonra da kendisinin parti temsilcisi olarak ilçe seçim kurullarından gelen bilgiler üzerinde bir değerlendirme yapacağını söyledi. YSK’nın talebi doğrultusunda ilçe seçim kurulundan gelen bilgiler içinde, “YSK üyelerini kandırmaya dönük cevaplar” olduğunu söyleyen Özel, “Bunları tek tek tespit ettik. Bu tespitlerimizi söyleyeceğim” dedi.

Dosyayı hazırlayan YSK üyesi ve AK Parti’nin YSK temsilcisi Özel’in açıklamalarının ardından Kurul üyeleri müzakereye geçecek. Müzakere sırasında sandık sayım cetvelleriyle ilgili eksiklikler, kayıp oy pusulaları gibi iddiaların da sisteme girilerek incelemesinin yapılması bekleniyor. Diğer iddialarla ilgili görüşmelerin hangi yöntemle yapılacağına da Kurul o gün karar verecek.

 

AKP Temsilcisi Özel Görüşmeler Kısa Sürede Sonuçlanır

AK Parti’nin YSK temsilcisi Özel, görüşmelerin 1-2 gün içinde sonuçlanmasını beklediklerini söyledi. Özellikle 19 bin 743 sandık kurulu üyesinin kamu görevlisi olmadığı yönündeki iddialarının gelen cevaplarla teyit edildiğini belirten Özel, bunun tek başına iptal için yeterli olduğunu ileri sürdü. Özel, kamu görevlisi olmayanların organize şekilde bu süreçte yer aldığı iddiasına kanıtlardan biri olarak da kamu görevlisi olmayan yaklaşık 19 bin kişinin 2 bin 245’inin yakınlarının KHK ile ihraç edilmiş olmalarını gösterdi.

 

İktidar Cephesi; Seçimin Yenilenmesi Durumunda Muhalefetin Hiç Şansı Yok

YSK’nın İstanbul seçimleriyle ilgili kararına sayılı günler kala “İptal” olasılığı üzerine Ankara’da senaryolar konuşulmaya başlandı. AK Parti’de üst düzey bir yönetici, “Tarihte yenilenen ve muhalefetin kazandığı bir seçim gösteremezsiniz. Emin olun yenileme kararı çıkarsa İstanbul seçimini AK Parti kazanacaktır” dedi.

 

MHP Seçim Tekrarlanırsa Kazanırız Ancak CHP Elimizden Aldılar Mızmızlığı Yapacak

Maltepe üzerinden seçimlerin yenilenmesi yönünde YSK’ya itiraz başvurusu yapan MHP de olası bir tekrar seçim kararında İstanbul’un kazanılacağı görüşünde. MHP’li üst düzey bir yönetici, “Yeniden seçim olsa muhalefet ezer geçer, deniyor. Ama bakın YSK iptal derse nasıl bir tablo ortaya çıkacak? Yenileme kararı alınırsa bu seçimin iptalini isteyen ittifak hukuksuzluğu ispat etmiş, hırsızlık, usulsüzlüğü tespit ettirmiş olacak. Diğer tarafta ise “elimizden aldılar” mızmızlığı yapanlar olacak. Seçim olduğunda, “Elimden alındı, mağdurum” diyenle hukuken usulsüzlüğü tespit ettirenler karşı karşıya gelip, yarışacak. Bu durumda hukuk galebe çalacaktır” dedi.

 

Boykot Dahil Bütün Seçenekler Masada

Muhalefet cephesi “seçim iptal edilirse ne olur?” sorusuna bugüne kadar yanıt vermedi. Ancak bu olasılık kapalı toplantılarda ele alınmaya başlandı. CHP’li üst düzey bir yönetici, yenileme kararı alınması durumunda boykot dahil her seçeneğin konuşulmasının doğal olduğunu söyledi. Seçimin iptali durumunda seçmenlerden de boykot yönünde bir baskı şaşırtıcı olmayacak. Ancak aynı siyasetçi İstanbul seçimine girmeme kararının Meclis’teki varlığı da tartışmaya açacağını belirterek, “Seçime girmeyeceksek Meclis’i de boşaltmamız gerekir. Bunların hiçbiri kolay kararlar değil. Enine boyuna değerlendirilecektir” dedi.

 

CHP İttifak İçindeki Diğer Partiler İle Ortak Karar Almaya Çlışacak

CHP’nin iptal durumunda nasıl bir tutum alacağı henüz bilinmiyor ama iptal kararı verilmesi durumunda İstanbul için ittifak kurulan diğer partiler, oluşumlarla bir değerlendirme yapılıp ortak bir tutum alınmaya çalışılacak. Bir parti yöneticisi alacakları tutumla ilgili geniş bir kamuoyu yoklaması da yapabileceklerini, kararda seçmenin de görüşünü alacak bir mekanizma işletebileceklerini söyledi.

 

AKP İçinde Bir Görüş Seçim yenilenirse farklı kaybederiz

AKP’de İstanbul için öne çıkan bir başka görüş ise seçimlerin tekrarlanması durumunda protesto oylarının çok ciddi anlamda yükseleceği ve bunun AKP’yi olumsuz etkileyeceği yönünde. Bu görüşü savunanlar, özellikle ekonomik krizin oluşturduğu olumsuz etkinin azalmadığını ve AKP’ye oy veren kesimin büyük kısmının da İmamoğlu’nun kazandığına inandığını belirtiyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ndeki çoğunluğun AKP lehine olduğuna dikkat çekilerek, “Bizim istemediğimiz kararların çıkma şansı yok. Bu nedenle ortamı çok germeye de gerek yok. Beraber yönetelim” görüşünü savunuyorlar.

Saadet Partisi başta olmak üzere, birçok kesimin de, seçimlerin tekrarlanması durumunda İmamoğlu’nun yanında yer alacağını savunanlar, yerel seçimde MHP’ye verilen bazı sözlerin halen yerine getirilmediğini, bu nedenle de MHP’den beklenen oyların hepsinin gelemeyebileceğini ifade ediyor.

Seçimlerin tekrarlanması ve İmamoğlu’nun oylarının üzerine birkaç puan daha eklemesi durumunda, erken seçim isteklerinin daha da güçleneceğini savunan AKP'liler, bu riskin alınmaması gerektiğini ifade ediyor.