Huawei'nin Önlenemez Yükselişi / Dünyanın İkinci Büyük Telefon Tedarikçisi Oldu

Son günlerde Apple pazar payını yavaş yavaş kaybetmesi ile birlikte tahtını Çin'li teknoloji üretim ve tedarik devi Huawei'ye kaptırdı, Huawei Samsung'dan sonra Dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon tedarikçisi oldu.

Huawei'nin Önlenemez Yükselişi / Dünyanın İkinci Büyük Telefon Tedarikçisi Oldu

Son günlerde Apple pazar payını yavaş yavaş kaybetmesi ile birlikte tahtını Çin'li teknoloji üretim ve tedarik devi Huawei'ye kaptırdı, Huawei, Samsung'dan sonra Dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon tedarikçisi oldu.

2019 ilk çeyrekte satışlarını artıran tek büyük üretici olan Huawei, Apple`ı geçerek dünyanın ikinci büyük akıllı telefon üreticisi oldu.

Çinli telekomunikasyon ekipmanları devi Huawei Technologies, 2019 ilk çeyrekte Apple'ı geride bırakarak Samsung'un ardından dünyanın ikinci büyük akıllı telefon üreticisi konumuna yükseldi.

 

Rakipleri Kan Kaybederken Huawei Satışlarını Arttırdı

Huawei 2019 ilk çeyrekte satışlarını artıran tek büyük üretici oldu. İlk çeyrekte akıllı telefon satışlarını yüzde 50,3 artırarak 59,1 milyon adede çıkaran Huawei, yüzde 19 pazar payına ulaştı.

 

Geçtiğimiz günlerde Amerika'lı teknoloji devi aynı zamanda akıllı telefon piyasasının en büyüklerinden biri olan Apple satışlarının azaldığını ve bu nedenle daha önce şirket değeri Trilyon dolar eşiğini geçmiş ancak şirket satışların düşmesi sonrası pazarını Çin'li telekomunikasyon ekipmanları devi Huawei Technologies'e kaptırmasına neden oldu.

Apple'ın ürettiği Iphone telefonları ciddi rağbet görmesine rağmen firma akıllı telefonlarının satış fiyatı konusunda oldukça cüretkar davranması ve piyasanın en pahalı telefonlarını satması sonrası Iphone akıllı telefonlara rağbet bir kısım düştü. Firma buna tedbir olarak çıkaracağı yeni modellerinin fiyatını yükseltmeyerek pazarını geri kazanma yerine ürettiği her yeni modelde daha fazla fiyat artışına giderek fiyat artışı konusunda istikrarlı bir şekilde ilerledi. 

En son Iphone Xs Max modelini çıkaran Apple yeni çıkardığı telefon fiyatları aşağıda açıklandığı gibi

iPhone XR 64 GB: 749 dolar 
iPhone XR 128 GB: 799 dolar
iPhone XR 256 GB: 899 dolar
iPhone Xs 64 GB: 999 dolar 
iPhone Xs 256 GB: 1149 dolar 
iPhone Xs 512 GB: 1349 dolar
iPhone Xs Max 64 GB: 1099 dolar
iPhone Xs Max 256 GB: 1249 dolar 
iPhone Xs Max 512 GB: 1449 dolar

Bu fiyatlar vergisiz fiyatlar olup Türkiye gibi ülkelerde buna gümrük vergisi ve benzei diğer vergiler de eklenince ortaya alınması biraz zor bir cihaz olarak çıkıyor.

Huawei Telefonları ise en üst telefonu olan P30 pro 256 GB Türkiye satış fiyatı tüm vergiler dahil 8 bin civarı bir fiyat etiketi bulunuyor.

 

Rakiplerinin Satışı Düşerken Huawei Satışları Arttı

İlk çeyrekte Samsung'un satışları yüzde 8,1 azalarak 71,9 milyon adet olurken, Apple ise yüzde 30,2 düşüşle 36,4 milyon adet telefon sattı.

Xiaomi'nin satışları da ilk çeyrekte yüzde 10,2 düşüşle 25 milyon adet olarak gerçekleşti.