Huawei 8K ve 5G Özellikli TV İle Sektöre İddialı Giriş Yapmaya Hazırlanıyor

Çin'li teknoloji devi Huawei yaptığı başarılı telefonlar ile sektörün devleri Samsung ve Apple'den sonra en büyük telefon ve telekominikasyon altyapı üreticisi olmayı başardı, firma sene sonunda teknoloji harikası TV ürettiğini ve sene sonunda piyasaya süreceğini belirtti.

Huawei 8K ve 5G Özellikli TV İle Sektöre İddialı Giriş Yapmaya Hazırlanıyor

Huawei Technologies, dünyanın ilk 5G televizyonunu bu yılın başlarında sunmayı planlıyor. 

Çin teknoloji devi üç yılda ilk beş PC üreticisi olmayı hedefliyor.

Nikkei Asian Review'in anlattığı plana aşina olan kaynaklar 5G modülünün yanı sıra yüksek kaliteli 8K çözünürlüklü ekranla donatılacak.

Bu, izleyicilerin her yöne izleyebilecekleri 360 derece videolar ve sanal gerçeklik programları gibi veri ağırlıklı içeriği indirmek için yeni nesil ağı kullanabilecekleri anlamına geliyor.

Bununla birlikte, bu tür hizmetler için daha geniş ekosistemin ne kadar sürede hazır olacağı konusunda sorular var.

Huawei'nin TV seti yapma konusundaki ilk girişimi, tüketici elektroniğinin "ekosistemini" tamamlama arzusundan kaynaklanıyor - ki bu da zaten akıllı telefonlardan giyilebilir cihazlara kadar her şeyi içeriyor - analistler bile marka imajının gücünden şüphe duyuyor olsa bile.

 

Piyasadaki En Gelişmiş Ekran Teknolojisine Sahip Olacak

Bir 5G TV'nin potansiyel faydaları arasında, geleneksel kablo veya uydu yayın servislerinin yaptığı fiber optik veya kablo kutuları gerekmeyeceği gerçeğidir.

TV, bir evdeki diğer tüm elektronik cihazlar için bir yönlendirici hub gibi davranabilir.

Bu arada, ultra yüksek 8K çözünürlüklü, standart 1080 piksel yüksek tanımlamaya göre 16 kat daha fazla pikselle piyasadaki en gelişmiş TV ekranını temsil ediyor.

Dünyanın en büyük telekom donanımı üreticisi olan Huawei, bu yılın ilk çeyreğinde, Samsung'un hemen arkasındaki gönderiler tarafından en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi haline geldi.

5G döneminde önde olma kararlılığını ortaya koyan şirket, 5G baz istasyonlarının yanı sıra, Huawei zaten bir 5G katlanabilir akıllı telefonunu ve bu yıl sonunda piyasaya sürülecek olan birkaç ev içi kullanım 5G yönlendiricisini tanıttı.

8K da Önemli Bir Savaş Alanı Olarak Şekilleniyor.

Samsung şu anda dünyanın en büyük TV yapımcısı ve bu bahar 4.999 dolardan başlayarak 5G özelliği olmadan kendi 8K televizyonunu piyasaya sürmeye başladı.

Apple, 1993 yılında Macintosh TV'yi tanıttı ancak bu bir hit olmadı ve California teknoloji devi o zamandan beri kendi televizyon setini piyasaya sürmedi.

Bununla birlikte, 2006 yılında Apple TV adlı bir dijital yayın kutusunu tanıttı ve Netflix de dahil olmak üzere üçüncü taraf uygulamaları dahil etmek için birkaç kez güncelledi.

Bu Mart ayında şirket, Apple TV plus'ı Oprah Winfrey, Jennifer Aniston ve Reese Witherspoon gibi süper starlarda rol alan orijinal Apple içeriği için bir abonelik hizmeti olarak tanıttı.

Birçok önde gelen TV ve kamera üreticisi, 2020 yılına kadar 8K ürünlerini piyasaya sürmeyi planlıyor, çünkü Japon yayıncı NHK, 2020 Tokyo Olimpiyatlarını çok yüksek çözünürlükte yayınlamaya hazırlanıyor. Samsung,  LG Electronics , Sharp , Çin'in TCL ve Hisense , bu yılın başlarında Tüketici Elektroniği Şovunda 8 bin TV'yi sergilediler.

Araştırma şirketi IHS Markit, 8K TV'nin gönderilerinin geçen yıl 20.000 setten daha az bu yıl 430.000'e ve gelecek yıl 2 milyona çıkacağını tahmin ediyor.

 

Huawei Televizyon Sektöründe Yeni Değil

Huawei televizyon sektöründe tamamen yeni değil. Çinli şirketin yonga kolu Hisilicon Technologies, Tayvanlı MediaTek'ten sonra dünyanın en büyük ikinci TV yonga seti sağlayıcısı ve Sharp'ın yanı sıra Hisense, Skyworth ve Changhong gibi çeşitli yerel markalara da tedarik ediyor. Ayrıca kendi 5G modem yongasını kendi bünyesinde inşa ediyor. Modem çipleri, veri aktarım hızını ve telefon görüşmelerinin kalitesini belirlemeye yardımcı olan önemli bir bileşendir.

Her ne kadar Huawei yerel üreticilerin BOE Teknoloji Grubu ve Çin Yıldızı Optoelektronik Teknolojisi'nden büyük TV ekranlarını temin edebilse de, büyük, yüksek kaliteli 8K ekranların tedarikine hala Samsung Panel'in kolu olan Samsung Display'in hakim olduğunu belirtti.

WitsView analisti Eric Chiu, "Mevcut TV yapımcılarıyla karşılaştırıldığında, Huawei muhtemelen 5G ile ilgili en fazla kaynağa ve bilgiye sahip ... bu yüzden sektöre girmek isteyeceği zaman çok doğal" dedi. “Huawei'nin hızlı bir şekilde pazar payını alıp almadığı henüz bilinmiyor, ancak böyle bir hareket kesinlikle Çinli şirketin markasını yeni bir pazara genişletmesine ve ekosistemini artırmasına yardımcı olabilir.”

Taipei merkezli TrendForce'de teknoloji analisti olan CY Yao, 5G özellikli 8K TV'ler için hala birçok zorluk olduğunu söyledi. "5G baz istasyonlarına ek olarak, bölgedeki küçük hücreli istasyonlara da ihtiyacınız var ve 8K için kameralar ve 8K içerik yayınlayan 8K TV işlemcileri, kodlayıcılar ve kod çözücüler de dahil olmak üzere bir ekosistemin olması gerekiyor. ."

Yao, 5G servisini desteklemek için telekom operatörleri ile işbirliğinin de gerekli olduğunu belirtti.

Nikkei'ye verdiği demeçte, Huawei, TV'lere girmenin yanı sıra, 2021'de ilk beş bilgisayar üreticisi olma hedefini belirleyerek 2019'da bu segmentte gönderileri üçe katlamayı hedefliyor. Huawei, dizüstü bilgisayarlar için işlemci yongaları için yoğun bir şekilde Intel'e güveniyor olsa da, Çinli şirketin bilgisayar üretim hattı için kendi merkezi işlem birimlerini veya CPU'larını geliştirdiğini söyledi.

Araştırma şirketi IDC'ye göre Huawei, 2017 yılının sonlarında ilk dizüstü bilgisayarını tanıttı ve bu yıl pazarda gecikti. Yaklaşık 259 milyon adet toplam PC pazarında geçen yıl yaklaşık 1 milyon adet sevk etti. MacBook dizüstü bilgisayarları, Huawei'nin MateBook ve MagicBook'larına ilham kaynağı olan Apple, geçen yıl 18 milyon adete ulaşan dünyanın 4 numaralı bilgisayar üreticisi.

Huawei Tüketici Ticaret Grubu'nun Tablet ve PC Ürün Hattı Başkanı Linford Wang Nikkei'ye, şirketinin tüketici elektroniği ekosistemini tamamlama umuduyla bilgisayar ürettiğini söyledi. "Ancak pazar payımızı genişletebilirsek, bu da memnuniyetle karşılanır."

IDC analisti Joey Yen, Huawei'nin yeni gelişmekte olan bilgisayar sektörünün Çin yerel piyasasında iyi bir performans sergilediğini ve geçtiğimiz yıl girmesine rağmen geçen yıl% 4'lük bir paya sahip olduğunu ve Acer ve Asustek gibi daha küçük bilgisayar üreticileri üzerinde kademeli baskı yapabileceğini söyledi Bilgisayar. Yen, "İlk önce gelişmekte olan pazarlarda genişleme şansı var" dedi.

Huawei'nin Apple'ın güçlü marka imajına itiraz etme yeteneği konusunda daha az kendine güvenirken, şirketin stratejisinin arkasındaki düşünceye dikkat çekti. “Dizüstü bilgisayarlar, akıllı hoparlörler, kulaklıklar ve TV gibi temel tüketici elektroniği ürünleri inşa etmenin tüketicilerin ekosistemi içinde kalmasına ve Huawei'nin telefonlarına daha sadık olmalarına kesinlikle yardımcı olacağını umuyorum.”

Huawei'nin tüketici elektroniği birimi, 2018'de ilk kez şirketin en büyük gelir katkısı haline geldi ve yıllık satışların% 48,4'ünü 721,2 milyar yuan (105,2 milyar $) yaptı.

Bununla birlikte, amiral gemisi telekom teçhizatı işi, ABD'nin siber casusluk endişelerini öne sürerek, Çinli şirketin teçhizatını kritik ağ altyapısında kullanmasını yasaklamak için müttefikleri lobi ettiği için pek çok pazarda büyük bir rüzgâr yaşadı.

Huawei, tüm iddiaları tutarlı bir şekilde reddetti ve 7 Mart'ta Amerikan hükümetine ülkeden engellendiği için dava açtı.

Huawei, Apple Watch ve Fitbit'in teklifine benzer şekilde akıllı saatler ve bileklikler de dahil olmak üzere giyilebilir bir ürün yelpazesini piyasaya sürdü. Aynı zamanda, Apple AirPod'larına karşı rekabet edebilmek için, difüzyon hattı Honor'dan kablosuz kulaklık FreeBuds ve FlyPod'ları da üretiyor. Şirketin AI konuşmacısı geçen Ekim ayında Apple'ın sesle çalışan Homepod'unun cevabı olarak açıkladı.

2018 yılında, 206 milyon adet akıllı telefon gönderdi ve Samsung ve Apple'ın hemen arkasında dünyanın üçüncü büyük satıcısı olarak derecelendirildi.