Hem Lezzetli Hem Şifa Kaynağı / Koruk Suyu Yazın Vazgeçilmezi

Henüz olgunlaşmamış üzümlerin dalından koparılıp bir dizi işlemden geçirilerek içecek haline getirilmesi ile ortaya çıkan "Koruk Suyu" özellikle sıcak mevsim yaşayan bölgelerde yaz sofralarının vazgeçilmez tatlarından birisi oluyor. Litresi yaklaşık 15 TL'ye alıcı bulan Koruk Suyunu bir içen bir daha istiyor.

Hem Lezzetli Hem Şifa Kaynağı / Koruk Suyu Yazın Vazgeçilmezi
Hem Lezzetli Hem Şifa Kaynağı / Koruk Suyu Yazın Vazgeçilmezi

Henüz olgunlaşmamış üzümlerin dalından koparılıp bir dizi işlemden geçirilerek içecek haline getirilmesi ile ortaya çıkan "Koruk Suyu" özellikle sıcak mevsim yaşayan bölgelerde yaz sofralarının vazgeçilmez tatlarından birisi oluyor. Litresi yaklaşık 15 TL'ye alıcı bulan Koruk Suyunu bir içen bir daha istiyor.

Şanlıurfa’da geleneksel yöntemlerle yapılan üzümün olgunlaşmamış halinden elde edilen koruk suyu, ekşimsi tadıyla şifa dağıtıyor. 

Şanlıurfa’da geleneksel yöntemlerle üzümün olgunlaşmamış halinden yapılan koruk suyu, özellikle yaz aylarında serinlemek amacıyla tercih ediliyor.

Metabolizmayı hızlandıran koruk suyu, sindirim sistemi başta olmak üzere cilt hastalıkları ve kronik rahatsızlıkların tedavisinde de öneriliyor.

Koruk suyunun şeker hastalığına da iyi geldiğini ileri süren esnaf Mustafa Bülbül, "Koruk üzümün taze halidir. Koruğun tadı ekşidir.

Koruk suyu şeker hastalığına iyi geliyor.

Koruk suyu ekşimsi tat veriyor.

Koruk yılda bir kez çıkar, sezonluktur.

Koruk, üzümün olmamış halidir. Vatandaşlar ekşi olduğu için alıyor" dedi. 

Koruk suyunun olgunlaşmamış üzüm tanelerinin kaynatılmasıyla elde edildiğini belirten Bülbül, litresini 15 TL'ye sattıklarını ifade etti 

 

Koruk Henüz Olgunlaşmamış Meyveye Verilen İsimdir

Henüz tam olgunlaşmamış üzümlere verilen isim olan koruk ezilip sıkıldığında ya da zeytinyağlı bamya, zeytinyağlı dolma gibi yemek tariflerinde kullanılıp tüketildiğinde ise faydaları say say bitmeyen koruk suyuna dönüşüyor.

Üzüm bahçelerinin yetiştiği her yerde yapılan koruk suyu serinletici etkisiyle meşrubat gibi tüketilirken aynı zamanda çoğu yörede zeytinyağlı yemeklere ekşi bir lezzet vermek için limon suyu yerine de kullanılıyor.

Gelin o zaman bu şifalı meyveyi daha yakından tanıyıp "Koruk suyu nedir?", "Koruk suyu nasıl yapılır?", "Koruk suyunun faydaları nelerdir?" sorularının cevaplarını birlikte öğrenelim.

 

Zeytinyağlı Yemeklerin Yanıda Meşrubat Olarak İçilir

Olgunlaşmamış üzümlere koruk dendiğinden yazımın başında bahsetmiştik. Doğal bir su olan koruk suyu ise bu üzümlerin ezilmesinden ortaya çıkıyor. Üzümler henüz ham olduğundan bu su da doğal olarak ekşi olarak karşımıza çıkıyor. Bu yüzden zeytinyağlı bamya, zeytinyağlı dolma gibi tariflerde kullanıldığında ona ayrı bir aroma ve lezzet katıyor. Özellikle Batı Ege'de büyük öneme sahip olan koruk suyu salatalara da çok yakışıyor.

 

Koruk Suyu Nasıl Yapılır? Püf Noktaları Nelerdir?

Koruk suyu evde oldukça kolay bir şekilde hazırlayabileceğiniz bir tarif. Tek ihtiyacınız olan malzeme ise koruk yani olgunlaşmamış üzüm.

3 kilo kadar koruğu iyice temizleyin ve sirkeli suda bir süre bekletin, ardından temiz suyla iyice durulayın.

Temiz korukların suyunu çıkarmak için en uygun yöntem ise katı meyve sıkacağı kullanmak. Korukları katı meyve sıkacağında sıkın, çıkan posayı da yeniden sıkın.

Posa iyice kuruyana kadar bu sıkma işlemini devam ettirin. Katı meyve sıkacağında sıkmanın en uygun yöntem olmasının sebebini de hemen söyleyelim: Meyvenin vitamin ve minerallerini bu şekilde kaybetmezsiniz.

Diğer bir yöntem ise korukları mutfak robotunda sıkmak. Burada dikkat etmeniz gereken nokta robottan geçirdiğiniz korukları yeniden süzgeçten geçirmek ve kalan posayı tahta kaşıkla iyice ezerek suyunu çıkarmak.

Koruk suyu hazırlarken çıplak elle pek temas etmemeye çalışın. Kaşıntı gibi yan etkilere maruz kalabilirsiniz.

Son olarak koruk suyunu 6 ay boyunca buzdolabında bozulmadan saklayabileceğinizi de ekleyelim.

 

Koruk Suyunun Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?

Koruk suyunun insan sağlığına faydaları saymakla bitmiyor. En önemlilerini şöyle sıralamak mümkün:

Sindirimi rahatlatır.

Bağırsakları çalıştırıp tembellikten kurtarır.

Kabızlık sorununa çözüm olur.

Bağışıklık sisteminin kuvvetlendirir.

Vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Antioksidan özelliği vardır.

İştah açıcı etkisi vardır.

Ciltteki kızarıklıklara iyi gelir. Kurdeşen ve egzema hastalığında sıklıkla başvurulan doğal bir yöntemdir.

Göz ağrılarını dindirme özelliğini de sahiptir.

Koruk Suyu özellikle Eğe ve Marmara bölgesinin kırsal kesimleri ile Güneydoğu Anadolu bölgesi gibi mevsimlerin sıcak olduğu bölgelerde çokça tercih edilen doğal bir meşrubat olarak bilinir.