Hdp Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki 20 Bin Zihinsel Engelli Oy Kullandı İddiası

Hdp Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki 20 Bin Zihinsel Engelli Oy Kullandı İddiasında bulundu, Ak Partinin Çünkü çaldılar sözlerine sert tepki gösteren Mehmet Rüştü Tiryaki'nin meclis konuşması.

Mehmet Rüştü Tiryaki, İstanbul seçimlerinde AKP'nin İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı ve diğer bakanlıklar aracılığı ile çaldığı verileri tek tek açıkladı.

 

Çünkü Çaldılar Sözlerine Açıklık Getirdi 

''Ne diyorsunuz? "Çünkü çaldılar." diyorsunuz. Ben şimdi kimin neyi çaldığını size anlatacağım. Seçimlerin iptali için başvurduğunuzda dediniz ki: "20 bin zihinsel engelli oy kullandı" diyen Tiryaki'nin açıklaması şu şekilde: 

Akp Sandık Kurulu Üyelerinin TC Numarasını Almış

“Sandık kurulu üyelerinin, 9 bini aşkın sandık kurulu üyesinin isimlerini aldınız, TC kimlik numaralarını aldınız, bunların nerede çalıştığına dair bilgileri SGK'den aldınız, BAĞ-KUR'dan aldınız; bütün verileri aldınız, devletin bütün olanaklarını kullandınız. Bunun hiç kimseyle paylaşılması mümkün değilken İçişleri Bakanlığını kendi yan şirketiniz gibi kullandınız, bütün verileri aldınız. Daha başka şeyleri aldınız, bunların ailelerine ilişkin bilgileri aldınız. Dilekçelerinizde var, o valiz valiz, bavul bavul getirdiğiniz dilekçenin ekinde var” 

Batman Milletvekili Kanun İle Cevap Verdi

Şimdi, size bir kanun maddesi okuyacağım, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu madde 6: "Kişilerin ırkı, etnik kökeni, siyasi düşüncesi, felsefi inancı, dini, mezhebi veya diğer inançları, kılık ve kıyafeti, dernek, vakıf ya da sendika üyeliği, sağlığı, cinsel hayatı, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili verileri ile biyometrik ve genetik verileri özel nitelikli kişisel verilerdir. Özel nitelikli kişisel verilerin ilgilinin açık rızası olmaksızın işlenmesi yasaktır." Siz Sağlık Bakanlığı'ndan kişisel verileri çaldınız. Çalan biri var; sizsiniz. Zihinsel engellilerin, 20 bin zihinsel engellinin verisini hukuka aykırı biçimde Sağlık Bakanlığından aldınız.

Ben Sağlık Bakanlığından Zihinsel Engellilerin Verilerini Alabilirmiyim

Ben Mehmet Tiryaki olarak, bir avukat olarak, vekil olarak gidip Sağlık Bakanlığından Türkiye'nin herhangi bir ilinin, herhangi bir ilçesinin zihinsel engellilerinin listesini istesem alabilir miyim? Alamam. Neden? Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na aykırı. İşte, siz Sağlık Bakanlığıyla iş birliği içerisinde bu verileri çaldınız, suç işlediniz. Bu verileri alamazsınız, bu verileri alamazsınız; hiç kimse sizinle paylaşamaz.''