Hasta Taşıyan Ambulans Otomobil İle Çarpışarak Devrildi 8 Yaralı

Şanlıurfa Mardin Karayolunda içinde hasta bulunan bir ambulans kavşakta bir otomobil ile çarpıştı çarpmanın etkisi ile devrilen ambulanstaki hasta ve sağlık görevlileri ile otomobilde bulunanlar dahil 8 kişi yaralandı

Hasta Taşıyan Ambulans Otomobil İle Çarpışarak Devrildi 8 Yaralı
Hasta Taşıyan Ambulans Otomobil İle Çarpışarak Devrildi 8 Yaralı

Şanlıurfa Mardin Karayolunda içinde hasta bulunan bir ambulans kavşakta bir otomobil ile çarpıştı çarpmanın etkisi ile devrilen ambulanstaki hasta ve sağlık görevlileri ile otomobilde bulunanlar dahil 8 kişi yaralandı.

Şanlıurfa'da, içinde hasta bulunan ambulans ile otomobilin çarpışması sonucu aralarında sağlık görevlileri ile bir hastanın da bulunduğu 8 kişi yaralandı.

Kaza, gece saatlerinde Şanlıurfa-Mardin yolunun 3'üncü kilometresindeki İrice Mahallesi kavşağında meydana geldi.

Kent merkezi yönünde ilerleyen Tevfik D. yönetimindeki içinde hasta bulunan 63 AJ 315 plakalı ambulans, Eyüp K. yönetimindeki 33 ACE 94 plakalı otomobil ile çarpıştı.

Çarpışmanın şiddetiyle ambulans devrilirken her iki aracın sürücüleri ile sağlık görevlisi Şamil F., hasta Meryem E. ve otomobildeki Abdulkadir Ç., Züleyha Ç. Veysel A. ve Pero K. yaralandı.

Yaralılar kazayı görenlerin ihbarı ile olay yerine gelen ambulanslarla kentteki hastanelere götürüldü.

 

Geçiş Üstünlüğü Her Türlü Ambulanstadır

Trafik kanunlarına göre ister şehir trafiği ister şehirdışı trafiği olasun bütün yollarda mutlak geçiş üstünlüğü olan tek araçlar hasta taşıyan ambulanslardır. 

Hemen her kentte ve ve muhitte her kes tarafından bilinen bu kural bazı sürücüler tarafından dikkate alınmamakta. 

Ambulans süren sürücü mutlak geçiş üstünlüğü kendisinde olduğunu bildiğinden dolayı ve yetiştirmes gereken bir hasta olduğunu bilmesinden dolayı çoğu zaman kavşak ve benzeri yollara kontrolsüz girebiliyor gerek sesli siren gerek tepe lambaları ile geldiğini bütün çevreye ve sürücülere belli eden ambulans bu şekilde geçiş üztünlüğünü de elde etmiş olmasına rağmen geçme konusunda inat eden bazı sürücüler hem ambulanstaki hasta ve görevli personeli hemde kendi hayatını riske edebiliyor

Jandarma kazayla ilgili soruşturma başlattı.