Fed'in Trump'ın Faiz Oranlarını Düşürme Çağrısını Görmezden Gelmesi Bekleniyor

ABD Başkanı Donald Trump'ın faiz oranlarını düşürme baskısına karşı direnen ABD Merkez Bankası, (FED) güçlü ekonomik büyümenin ortasında “hasta” para politikası duruşunu sürdürmesi nedeniyle Çarşamba günü borçlanma maliyetlerinde değişiklik yapması bekleniyor.

Fed'in Trump'ın Faiz Oranlarını Düşürme Çağrısını Görmezden Gelmesi Bekleniyor
Fed'in Trump'ın Faiz Oranlarını Düşürme Çağrısını Görmezden Gelmesi Bekleniyor

ABD merkez bankasını ekonomik büyümeyi artırma çabalarını kısmakla suçlayan Trump, Salı günü Twitter’da Fed’in gecelik borç verme oranını indirerek trilyonlarca dolar pompalayan nicel gevşeme programını yenilemesi gerektiğini söyledi 2007-2009 mali krizine ve durgunluğa cevaben ekonomiye girdi.

Fed yetkilileri, Trump'ın yorum yaptığı iki günlük politika toplantılarının ortasındaydı.

Ortodoks olmayan tavsiyelerin - politik spektrumun en solundaki ekonomistlerin savunuculuklarına neyin uyduracağına paralel olarak - şu anki hedef faiz oranını kabaca büyüyen ABD ekonomisini ayakta tutması gereken yerlerde gören bir merkez bankası tarafından dikkate alınmaması muhtemel hatta bir omurga.

ABD hükümeti geçen hafta, ekonominin yılın ilk üç ayında yıllık bazda yüzde 3,2 oranında büyüdüğünü ve verilerin yavaşlama sinyali vermesini bekleyen şaşırtıcı Fed yetkililerinin bildirdiğini bildirdi.

ABD işverenleri Mart ayında yaklaşık 200.000 iş ekledi, işgücü piyasasındaki gücün devam ettiğini gösteren kanıtlar ve Fed'in 2018'deki dört faiz artışının ekonomiyi kısıtlamadığının bir işareti.

Cornerstone Makro analisti Roberto Perli, bu noktada oranları kesmek veya arttırmak için net bir neden olmadan Çarşamba günkü odağın politika belirleyici Federal Açık Piyasa Komitesinin olası planları hakkında herhangi bir yeni sinyal sağlayıp sağlamadığına odaklanacağını söyledi.

Perli, Salı günü bir notta “Muhtemelen bu toplantıda eşiğin fiyatları düşürmek için ne olması gerektiği konusunda tartışmalar olacak” dedi. “Ancak görüş çeşitliliği ve yakın bir karara açık bir ihtiyaç duyulmaması durumunda, FOMC'un şimdi belirli bir şeyi kabul etmesi ve net bir sinyal göndermesi pek mümkün görünmüyor” dedi.

ENFLASYON ÖNEMİ
Fed, geçen yıl dört kez faiz oranlarını yükselterek, politika faiz oranını yüzde 2,25 ile yüzde 2,50 seviyesine yükseltti. Aralık ayındaki son oran zammından sonra, Fed Trump'tan özellikle sert eleştiriler aldı.

Bazı merkez bankası politika yapıcıları, işaret oranlarının çok yüksek olabileceğinden, halen Fed'in yüzde 2 hedefinin oldukça altında olan devam eden zayıf enflasyonu belirttiler.

Fed'in son politika bildirisini saat 14: 00'de (1800 GMT) EDT'de yayınlaması bekleniyor. Yeni ekonomik veya faiz oranı projeksiyonları sağlamayacak, ancak Başkan Jerome Powell'ın kısa bir süre sonra bir basın toplantısı düzenlenmesi planlanıyor.

Teknik değişiklik yetkililerinin yapabileceği teknik değişikliklerden biri, bankalara ödenen faiz oranlarındaki federal faiz oranını yüzde 2,40'tan yüzde 2,35'e düşürmektir. Amaç, hedeflenen federal fon oranının mevcut aralığının üzerine çıkmasını önlemektir.

Bankaların gecelik krediler için birbirlerini talep ettikleri federal fonlar oranı, bankaların rezerv taleplerini karşılamak için daha agresif bir şekilde rekabet ettiklerinden, bu hafta bu seviyenin üzerine çıkmıştır.