Fabrika İşçilerinin Korona Virüs Sınavı

Bir tekstil fabrikasında çalışan yaklaşık 100 işçiden iddiaya göre 14 kişide Korona virüs testi pozitif çıktı testi pozitif çıkanlar tedavi altına alınırken iddiaya göre diğer işçiler çalışmaya zorlandı. Çalışmayan işçilerin ise işten kovulmakla tehdit edildiği iddia edildi.

Fabrika İşçilerinin Korona Virüs Sınavı
Fabrika İşçilerinin Korona Virüs Sınavı

Bir tekstil fabrikasında çalışan yaklaşık 100 işçiden iddiaya göre 14 kişide Korona virüs testi pozitif çıktı testi pozitif çıkanlar tedavi altına alınırken iddiaya göre diğer işçiler çalışmaya zorlandı. Çalışmayan işçilerin ise işten kovulmakla tehdit edildiği iddia edildi.

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesinde bulunan bir tekstil fabrikasında 4 işçinin corona virüsü testi pozitif çıktı. 100'e yakın işçi, temas halinde oldukları gerekçesiyle iddiaya göre işletmeden test yapılmasını ve faaliyetlerinin durdurulması istedi.

İşletme yetkilileri, iddiaya göre faaliyetlerin durdurulmayacağını ve hastaneye izinsiz gidenlerin işten çıkarılacağını bildirdi. Bu duruma tepki gösteren çalışanlar, işlerini bırakıp test yaptırmak için toplu halde hastanenin önüne geldi. Fabrikada üretime ara verilirken, testleri pozitif çıkan işçiler hastanede tedaviye alındı.

İşletmede Hiç Bir Ünlem Alınmıyor

Tekstil fabrikasında çalışan Nursel Çalışır, eve gitmeye korktuklarını ve işletmenin herhangi bir kontrol yaptırmadığını savundu. Çalışır, “İkici dalga çıktıktan bu yana hiçbir önlem alınmıyor. Bizim iş yerimizde 10-15 kişiye yakın vaka çıktı. İşletmeden önlem alınmıyor, dezenfektan yok, sağlık konusunda sıfır önlem var.

100'e yakın kişi çalışıyoruz, hepimiz hastaneye geldik, eve gitmeye korkuyoruz. Vaka çıkmasına rağmen iş yeri inkar ediyor, şuan 20 kişi iş yerinde çalışıyor, biz de işi bıraktık o şartlar altında çalışamayız. Pozitif olan arkadaşlar hastanede. İnsan sağlığı bu kadar ucuz olmamalı, biz orada tekstil işinde sürekli temas halindeyiz” dedi.

Çalışanların Testinin Pozitif Çıkması İşi Durdurmaya Yetmedi

Çalışanlardan Kübra Orakçı, pozitif vaka çıkmasına rağmen işletmenin inkar ederek elemanları çalıştırmaya devam ettiğini savundu.

2 arkadaşlarının corona virüsü testinin pozitif çıktığını söyleyen Orakçı, şunları aktardı:

* İlkin var dediler, elemanlar itiraz etmeye başlayınca test negatif çıktı dediler, inkar ettiler. Buna rağmen çalışmaya devam ettiler.


* Şirket bir şey yapmıyor diye biz gidelim dedik, bize ücretsiz izne ayıracaklarını, sonradan çıkışımızı vereceklerini söyleyerek tehdit ettiler. Biz ustalara elemanlarda vaka var dedik, onlarda genç olduğumuzu bize bir şey olmaz diye salladılar. Her girişimizde parmak basıyoruz, temas halindeyiz.

* İş yerine söylüyoruz onlarda herkes kendinden sorumlu dediler, kendinizde belirti varsa gidip test yaptırın dediler” diye konuştu.

Gençsiniz Atlatırsınız!

Kendisinde belirti olduğunu vurgulayan Yeter Azbay ise yöneticilerin kendilerine genç oldukları için atlatabileceklerini ve bunu söyleyen işletme yetkilisinin de corona virüsüne yakalandığını ileri sürdü.

Azbay, “Bende boğaz yanması halsizlik ve ayakta duramıyorum, biz belirtilerimizi söylediğimizde inanmayın sizde bir şey yok diyorlar. Bunu bize söyleyen ustamız coronaya yakalandı. Bizi tehdit ettiler, işten çıkartacaklar diye. Ölüm yok diyorlar gençsiniz atlatırsınız, diyorlar maske vermiyorlar” şeklinde konuştu.

Atıklardan Maske Yapılarak İşçilere Dağıtıldı

Çalışanlardan Mehmet Menekşe ise fabrikada çöp parçası olan tekstil malzemeleri ile yaptıkları maskeleri işçilere dağıttıklarını, medikal meskeninde olmadığını ileri sürdü.

Menekşe, “Denetleme gelecek diye bize bez parçası içi resmen kokan, parça verdiler. Takacaksın takmasan tutanak tutacağız dediler, ben de normal maske verin dedim o da yok dediler. Fabrikada artan çöpe giden parçaları alıp maske yaptılar, direk bize verdiler” ifadeleri kullandı.

İşten Çıkarma Tehditi Doğru Değil

Fabrika yetkilileri ise iş yerinde çalışan 4 kişide corona virüsü tespit edildiğini, işçilerin de izole edildiğini ifade etti. İşletme yetkilileri tehdit veya işten çıkarma konusunun kesinlikle doğru olmadığını savundu.