Eylem Yücel ile Mulla Zincir TBMM’de Eylem Yapacaklardı Yakalandılar

Türkiye Büyük Millet Meclisinde Eylem Yücel ile Mulla Zincir adlı 2 DHKP-C üyesi 2 terörist TBMM'de eylem yapma planı içerisindeyken yakalandılar.

Eylem Yücel ile Mulla Zincir TBMM’de Eylem Yapacaklardı Yakalandılar
Eylem Yücel ile Mulla Zincir adlı 2 DHKP-C üyesi

Meclis'te HDP'li milletvekilleri ve bir grup kadın, cezaevindeki açlık eylemlerine destek için HDP Grup Salonu'nda eylem yaptı. Aynı saatlerde Mulla Zincir ile Eylem Yücel de, Dikmen kapısından Meclis'e girmek istedi. Zincir ve Yücel CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal'ı ziyarete geldiklerini söylediler. 


5 Yıl Öncede Eylem Yapmak İstemişler  

Meclis görevlileri, iki kişiyi içeri almadan önce inceleme yaptı ve i kayıtlarda Eylem Yücel'in 2015 yılında Meclis'te pankart açtığı ve TBMM'ye giriş yasağı olduğunu belirledi. Görevliler, tahditli olan Yücel’e içeri giremeyeceğini bildirirken, diğer eylemci Zincir yanında bulunan ve ucunda kesici alet olan bir kalemle görevlilere saldırmak istedi. Güvenlik görevlileri iki teröristi de etkisiz hale getirerek gözaltına aldı. 


Eylem Yücel'in Çantasında Boş Düzenek Bulundu

Eylem Yücel'in çantasında da ‘bomba düzeneğine benzeyen bantlanmış telli siyah bir kutu' bulundu. Ancak yapılan kontrolde düzeneğin içinin boş olduğu belirlendi. Her iki teröristin, DHKP-C üyesi olmak ve örgüt propagandası yapmak suçlarından kaydı olduğu ve haklarında kamu davası açıldığı tespit edildi.

Ankara Cumhuriyet başsavcılığı eylem yücel açıklaması

Olay Sonrası Savcılıktan Açıklama 

Ankara Cumhuriyet Savcılığı da olaydan sonra şu açıklamayı yaptı: ”TBMM Ziyaretçi Kabulüne gelerek görevli personele ucunda jilete benzer madde sarılı kalem ile saldıran Mulla Zincir ve Eylem Yücel isimli şahıslar TBMM Koruma Daire Başkanlığı personelince orantılı güç kullanılarak etkisiz hale getirilerek yakalanmışlardır. Eylem Yücel’in yanında bulunan çanta içerisinde yapılan aramada bomba düzeneğine benzeyen ve dışarısında kablolar bulunan bantlanmış siyah kutu bulunmuş, uzmanlarca yapılan kontrolde içerisinin boş olduğu anlaşılmıştır.

 

Eylem Yücel'in Tam Bir Suç Makinası Oldu Açıklandı

Adı geçen şahısların yapılan UYAP/ARŞİV tetkikinde; DHKP/C terör örgütü üyesi olmak, örgüt propagandası yapmak, Kanuna Aykırı Toplantı ve Yürüyüşlere Silahsız Katılarak İhtara Rağmen Kendiliğinden Dağılmama suçlarından bir çok suç kaydının olduğu ve haklarında açılmış kamu davalarının bulunduğu tespit edilmiş ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile gözaltına alınmışlardır”