Evren Sanayi Esnafının Yol ve Altyapı ile İmtihanı

Şanlıurfa-Gaziantep kara yolu üzerinde bulunan Evren Sanayi Sitesinde bulunan esnaflar bu aralar yeni yapılan yollar ve alt yapı ile dertli bölge esnafı plansız yapılan yollar bölge esnafını zora soktu

Evren Sanayi Esnafının Yol ve Altyapı ile İmtihanı

Şanlıurfa-Gaziantep kara yolu üzerinde bulunan Evren Sanayi Sitesinde bulunan esnaflar bu aralar yeni yapılan yollar ve alt yapı ile dertli bölge esnafı plansız yapılan yollar bölge esnafını zora soktu

Şanlıurfa'da bulunan yukarı sanayi olarak bilinen Evren Sanayi Sitesinde bulunan esnaflar yeni yapılan alt yapı ve yollardan dolayı sıkıntılı günler yaşıyor. 

Mevcut eski yapıların yetersiz kalması üzerine yeni yapılaşma ile genişletilen alan ve yeni yapılan dükkanlar için uzun zamandan bu yana alt yapı ve yol çalışmaları yapılıyor. Yapılan alt yapı ve yollardan dolayı bazı esnafların mağdur olduğu ve kot farkından dolayı bazı dükkanların yolun altında bazı dükkanların ise orantısız bir şekilde yolun çok üstünde kaldığı belirtildi.

Bölgede bazı esnafların iddiasına göre yeni yapılan dükkanlarda aylarca altyapı ve su şebekesi çekilmedi. Üretim yapan bazı firmaların bölgede çalışma yapmak için gerekli olan elektrik ve altyapı çalışmalarının ağır aksak ilerlemesinden dolayı işlerinin aksadığı ve aldıkları siparişleri zamanında yetiştirememekten dolayı ciddi mağduriyetler yaşadıkları belirtildi.

Bölgede üretim yapan iş adamı Mustafa Çınar, yaklaşık iki yıl önce yapımı tamamlanan atölyeye yerleşerek üretim yapmaya başladıklarını ancak su, kanalizasyon ve elektrik sorunundan dolayı üretimlerinin ağır aksak ilerlediğini belirterek aldıkları siparişleri söz konusu altyapı eksikliğinden dolayı zamanında yetiştirememe sorunu ile karşı karşıya kaldıklarını belitti. 

Çınar yaptığı açıklamada "Eyyübiye Belediyesi Evren Sanayi Sitesinde yeni yapılan her iş yerine farklı kot ile imar izni vermiştir.  2 yılı çamur içinde geçirdikten sonra büyük şehir belediye ekipleri şu anda yol çalışması yapmaktadır. Fakat Eyyübiye belediyesinin yanlış verdiği kot paylarından dolayı iş yerimiz yaklaşık 2 metre yukarıda kalmıştır içeriye malzeme alamıyoruz ve dışarıya malzeme çıkartamıyoruz mağdur olmuş durumdayız. Bunlara ek olarak kanalizasyon yoktur iş yerindeki tuvalet giderleri yol üzerine akmaktadır nereye başvuru yaptıysak sorunumuz giderilemedi.  İstanbul’dan buraya gelip kendi memleketimize yatırım yaptık fakat belediyenin bizi mağdur etmesinden dolayı hayal kırıklığı yaşıyoruz artık firmayı kapatma noktasına geldik. Etrafımızdaki birçok esnaf bizimle aynı mağduriyeti yaşamaktadır" dedi.