Erken Boşalma Nedir? Erken Boşalmanın Çözümü Nedir?

Dünya üzerinde yaşayan erkelerin önemli bir kısmının adeta kabusu gibidir. Türkiye'de yapılan bir araştırmaya göre 2009 yılı itibariyle tahmini 4.829.901 erken boşalma problemi yaşayan erkek bulunmaktadır ancak bu sayı bilinen ve tedavi için başvuran kişileri gösterir gerçek rakamlar çok daha fazla.

Erken Boşalma Nedir? Erken Boşalmanın Çözümü Nedir?
Erken Boşalma Nedir? Eken Boşalmanın Çözümü Nedir?

Erken Boşalma Nedir?


Boşalma, spermin vücuttan salınmasıdır. Erken boşalma “prematür ejakülasyon” (PE), boşalma bir erkeğin veya eşinin seks sırasında istediğinden daha erken olduğu zamandır. Ara sıra PE, hızlı boşalma, erken doruk veya erken boşalma olarak da bilinir. PE endişe için bir neden olmayabilir. Cinsiyeti daha az eğlenceli hale getirir ve ilişkileri etkiliyorsa sinir bozucu olabilir. Ancak bu sıklıkla gerçekleşir ve sorunlara neden olur;

ABD'de 18 ila 59 yaşları arasındaki 3 erkekten 1'i PE ile problem yaşıyor. Sorunun genellikle psikolojik olduğu düşünülür, ancak biyoloji de bir rol oynayabilir.

 

Boşalma Nasıl Oluşur?

Boşalma merkezi sinir sistemi tarafından kontrol edilir. Erkekler cinsel olarak uyarıldığında, omuriliğinize ve beyninize sinyaller gönderilir. Erkekler belli bir heyecan seviyesine ulaştığında, beyninizden üreme organlarınıza sinyaller gönderilir. Bu, spermin penis yoluyla salınmasına neden olur (boşalma).

Erken boşalmanın sayısal olarak ifadesi ise erkek cinsel organının kadın cinsel organıyla birleşmesinden sonra boşalma ya da boşalmamak için geri çekmeye kadar geçen zamanın 0,9 (54saniye) dakikadan az olmasıdır. Bu tanım ağır derecede erken boşalmayı ifade ederken bu sürenin 0,9-1,3 dakika (54-78 saniye) arasında olması muhtemel erken boşalma problemini gösterir. Erken boşalmayı hayat boyu var olan ve önceleri yokken sonradan ortaya çıkan hastalık olarak ikiye ayırmak mümkündür. Sonradan ortaya çıkan erken boşalma probleminde sebepler genellikle prostat iltihabı, hipertiroidi gibi hormonal bozukluklar, psikolojik ve sinirsel hastalıklar olup bu hastalıkların tedavisiyle erken boşalmada düzelmeler görülmektedir. Ancak hastaların büyük çoğunluğunu oluşturan hayat boyu olan erken boşalmanın tedavisi daha karmaşık ve zordur.

 

Boşalma iki aşamalıdır: emisyon ve Çıkarma

1. Aşama; Emisyon

Emisyon, spermin testislerden prostata geçtiği ve semen yapmak için seminal sıvıyla karıştığı zamandır. Vasa deferentia, spermin testislerden prostattan penis tabanına taşınmasına yardımcı olan tüplerdir. (Bu tüplerden sadece 1 tanesinden söz ederken, buna vas deferens denir.)

 

2. Aşama; Çıkarma

Çıkarma, penis tabanındaki kasların kasıldığı zamandır. Bu penisin dışına sperm yapar. Genellikle, boşalma ve orgazm (doruk) aynı anda gerçekleşir. Bazı erkekler boşalmadan doruğa çıkıyor. Çoğu durumda, ereksiyonlar bu adımdan sonra kaybolur.

 

Erken Boşalma ve Erektil Disfonksiyon (ED)

Bazen PE, ereksiyon problemleri olan erkekler için bir diğer problem (erektil disfonksiyon veya ED). Bu, erkekler seks için yeterince katı olan bir ereksiyonu yapamadığı veya sürdüremediği zamandır. Ereksiyon boşalmadan sonra ortadan kalktığından, sorunun PE mi yoksa ED mi olduğunu bilmek zor olabilir. Önce ED tedavi edilmelidir. ED tedavi edildiğinde erken boşalma bir sorun olmayabilir.

Erken Boşalmanın Başlıca Nedenleri

Serotonin

PE'nin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, serotonin bir rol oynayabilir. Serotonin sinirler tarafından yapılan doğal bir maddedir. Beyindeki yüksek miktarda serotonin, boşalma zamanını arttırır. Düşük miktarlar boşalma süresini kısaltabilir ve PE'ye yol açabilir.

 

Psikolojik Konular

Zihinsel sağlık sorunları PE'ye dahil olabilir:

geçici depresyon
stres
suç
cinsel performans hakkındaki gerçekçi olmayan beklentiler
cinsel baskı öyküsü
genel güven eksikliği
İlişki sorunları
Duygusal sorunları yönetmek çoğu zaman yardımcı olur.

 

İlgili konular

Eeken Boşalma ve Yaş İlişkisi

Erken boşalma her yaşta olabilir. Yaşlanma, doğrudan PE'nin bir nedeni değildir, yaşlanma ereksiyonlarda ve boşalmalarda değişikliklere neden olur. Yaşlı erkekler için ereksiyonlar sert veya büyük olmayabilir. Ereksiyon boşalma gerçekleşmeden önce uzun sürmeyebilir. Boşalmanın gerçekleşmek üzere olduğu hissi daha kısa olabilir. Bu değişiklikler doğal olarak daha erken boşalan yaşlı bir erkeğe yol açabilir.

 

Erken Boşalma ve Eş Durumu

PE ile cinsel partnerinizle paylaşılan bazı yakınlıkları kaybettiğinizi hissedebilirsiniz. Kızgın, utanmış ve üzgün hissedebilir ve eşinizden uzak durabilirsiniz. Erken boşalma yalnızca sizi değil, eşinizi de etkiler. Eşiniz cinsel yakınlıktaki değişiklikten üzgün olabilir. PE, ortakların daha az bağlı hissetmelerine veya incinmiş veya uzak hissetmelerine neden olabilir.

Sorun hakkında konuşmak önemli bir adımdır. Çiftlere danışma veya seks terapisi yardımcı olabilir. Sıkma tekniği gibi egzersizler siz ve eşiniz için ereksiyonu uzatmakta yardımcı olabilir (ayrıntılar için bu makalenin tedavi bölümüne bakın). En önemlisi, bir çift rahatlamanın yollarını öğrenmelidir. Endişe (performans kaygısı gibi) sadece PE'yi daha da kötüleştirir.

 

Erken Boşalma da Teşhis

PE cinsel zevkinize girdiğinde, sağlık hizmeti sağlayıcınızı görmelisiniz. Çoğu zaman, sağlık hizmeti sağlayıcınız fiziksel bir muayeneden ve sizinle konuşmadan sonra PE'yi teşhis eder. Sorabileceği bazı sorular:

 

Erken Boşalma ne sıklıkta görülür?

Bu sorunu ne zamandır yaşıyorsunuz?
Bu sadece bir ortakla mı yoksa her ortakla mı oluyor?
PE her seks denemesinde olur mu?
Ne tür cinsel faaliyetler (yani, ön sevişme, mastürbasyon, cinsel ilişki, görsel ipuçlarını kullanma vb.) Ve ne sıklıkla katılıyorsunuz?
PE cinsel aktivitenizi nasıl etkiledi?
Kişisel ilişkilerin nasıl?
PE'yi daha kötü veya daha iyi yapan herhangi bir şey var mı (örneğin, uyuşturucu, alkol vb.)?
Laboratuar testleri sadece sağlık hizmeti sağlayıcınız fiziksel muayeneniz sırasında bir şey bulursa gereklidir.

 

Erken Boşalma da Tedavi Yöntemleri

Psikolojik tedavi, davranışsal tedavi ve ilaçlar PE için ana tedavi yöntemleridir. Neyin yardımcı olacağına karar vermek için sağlık hizmeti sağlayıcınızla konuşabilirsiniz. Aynı anda birden fazla tedavi türü kullanılabilir.

 

Erken Boşalma da Psikolojik Tedavi

Terapi, cinsel ilişkilerle ilgili sorunlara yol açan olumsuz duygu ve duyguları ele almanın bir yoludur. Psikolojik tedavi tek tedavi olarak kullanılabilir veya tıbbi veya davranışsal terapi ile birlikte kullanılabilir. Terapinin amacı, problemlerin kaynağını öğrenmek ve PE'yi sonlandırabilecek çözümler bulmaktır. Aynı zamanda çiftlerin daha da yakınlaşmayı öğrenmesine yardımcı olabilir. Psikolojik tedavi, cinsel performans konusunda daha az gergin olmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, eşinizin memnuniyetini arttırmak için size daha fazla cinsel güven ve anlayış kazandırabilir.

 

Erken Boşalma da Davranışçı Terapi

Davranışsal terapi, boşalmayı geciktirmek için tolerans geliştirmeye yardımcı egzersizleri kullanır. Amaç, bedeninizi Erken boşalma durumundan uzaklaştırmanıza yardımcı olmaktır. Örnekler, sıkma yöntemini ve dur-başlat yöntemini içerir. Egzersizler iyi çalışır, ancak kalıcı bir cevap olmayabilir. Partnerinizin yardımına bağlıdırlar ki bu her zaman mümkün değildir.

 

Sıkma Yöntemi

Bu yöntemle eşiniz boşalmaya yakın olana kadar penisinizi uyarır. Yaklaştığınızda eşiniz penisini sıkıca sıkıyor, böylece ereksiyonunuz kısmen kayboluyor. Hedef, doruğa giden duyuların farkında olmanızdır. O zaman kendi kendine doruğa daha iyi kontrol ve gecikme yapabilirsiniz.

 

Stop-Start Yöntemi

Bu yöntemde eşiniz boşalmadan hemen önce penisinizi uyarır. Eşiniz daha sonra doruğa dürtüsü izin verene kadar durur. Kontrole yeniden kavuşurken eşinizden penisini tekrar uyarmaya başlamasını isteyin. Bu işlem 3 kez tekrarlanır. Dördüncü kez boşalırsın. Daha fazla kontrol kazanana kadar bu yöntemi haftada 3 kez tekrarlayın.

 

Tıbbi Terapi

ABD'de PE'yi tedavi etmek için hiçbir ilaç onaylanmamıştır. Yine de, PE'li erkeklerde boşalmayı yavaşlattığı gösterilen bazı ilaçlar ve uyuşan kremler veya spreyler vardır.

 

Erken Boşalmanın İlaç İle Tedavisi

Doktorlar, antidepresanlar üzerindeki kadın ve erkeklerin orgazmları geciktirdiğini fark ettiler. Fluoksetin, paroksetin, sertralin ve klomipramin gibi ilaçlar serotonin seviyelerini etkiler. Doktorlar, PE'yi tedavi etmek için bu ilaçları "etiket dışı" (ilacın orijinal kullanımından farklı bir nedenden dolayı) kullanmaya başladı. Bir ilaç işe yaramazsa, doktorunuz farklı bir ilacı denemenizi sağlayabilir. İkinci ilaç işe yaramazsa, diğerleri muhtemelen yardım etmeyeceklerdir.

PE için ilaçlar her gün veya sadece cinsiyetten önce alınabilir. Sağlık hizmeti sağlayıcınız, faaliyet seviyenize göre ne zaman bir ilaç almanız gerektiğine karar verecektir. İlaç almak için en uygun zaman belli değil. Doktorların çoğu seksden 2 ila 6 saat önce öneriyorlar. Bu ilaçları almayı keserseniz PE geri dönebilir. PE'li erkeklerin çoğunun sürekli olarak bu ilaçları alması gerekir.

 

Geciktirici Kremleri veya Spreyler

Bu kremler / spreyler seksen 20 ila 30 dakika önce penisin başına konur. Uyuşturma kremini / spreyi penisinizde önerilenden daha uzun süre bırakırsanız, ereksiyonunuz uzayabilir. Ayrıca, uyuşma kremi / spreyi vajinal seks sırasında açıkta kalan penise bırakılmamalıdır, çünkü vajinal uyuşmaya neden olabilir. Kremayı penisinizden 5 ila 10 dakika önce yıkayın. Prezervatif kullanmak da donukluk hissine yardımcı olabilir.

 

Tedaviden Sonra

Burada listelenen basit tekniklerle, 100 erkekten yaklaşık 95'i PE'den iyileşecektir. İyileşmeyi vaat etmenin bir yolu yoktur, ancak nasıl rahatlanacağını öğrenmek yardımcı olur. Sorun devam ederse, çözüm bulmak için sağlık hizmeti sağlayıcınızla çalışmaya devam edin.