Endonezya'da Yapılan Seçimlerde Sayım Yapan 272 Kişi Hayatı Kaybetti

Dünyanın 4. büyük nüfusuna sahip ülke olan Endonezya'da yaklaşık 193 Milyon seçmen sandık başına gitti. Seçimlerden Sonra yapılan oy sayımında 272 kişi hayatını kaybederken 1.878 kişi hastanelerde tedavi altına alındı.

Endonezya'da Yapılan Seçimlerde Sayım Yapan 272 Kişi Hayatı Kaybetti

Bir yetkili, Endonezya'daki 272 seçim görevlisinin, uzun saatler süren çalışmaların neden olduğu ve milyonlarca oy pusulasını sayan çalışmalardan kaynaklanan yorgunluktan dolayı öldüğünü söyledi.

Oy Sayımında 1.878 Kişi Hastanelik Oldu

Genel Seçim Komisyonu (KPU) sözcüsü Arief Priyo Susanto, 1.878 diğer personelin hastalandığını söyledi.

Yaklaşık yedi milyon insan 17 Nisan seçimlerinin sayılmasına ve izlenmesine yardım ediyordu.

Personelin, gece boyunca birçok insanı ağır bir şekilde etkileyen ağır bir fiziksel kriz geçiren terleme koşullarında çalışması bekleniyordu.

Endonezya'da Seçimler, ilk kez 260 milyon insanın seçim bütçesinden tasarruf amaçlı cumhurbaşkanlığı seçimlerini ulusal ve bölgesel parlamento oylarıyla birleştirmesiydi.

193 milyon seçmeni bulunan ülkede, Seçime katılma oranı yaklaşık % 80 dolaylarındaydı.

Yaklaşık 177 milyon seçmen 800.000 'den fazla oy kullanma merkezinde oy kullandı.

Ancak, büyük rakamlar, memurların aksine, işe başlamadan önce tıbbi muayeneye tabi olmayan geçici seçim personelini olumsuz etkiledi.

 

Sayım Döküm İşlemleri Esnasında 272 Kişi Hayatını Kaybetti

KPU sözcüsü, 272 seçim işçisinin aşırı işle ilgili hastalıklardan öldüğünü söyledi.

Endonezya seçim komisyonu, hayatta kalan ailelerin 36 milyon rupisini (15.000TL) tazminat ödemeyi planlıyor - Nikkei Asian Review'e göre, bu rakam ölen her işçi için yaklaşık bir yıllık asgari ücrete eşdeğer.

Eleştirmenler, hükümetin seçimleri birleştirmeye ve geçici personelin gerçekçi olmayan beklentilerini yaratmaya hazır olmadığını söylüyorlar.

Hem Cumhurbaşkanı Joko Widodo hem de muhalif cumhurbaşkanı adayı Prabowo Subianto zaferi ilan etti, ancak hızlı sayımlar, Bay Widodo'nun seçimi yaklaşık 9-10 puan kazandığını öne sürdü.

KPU oy sayımını bitirecek ve 22 Mayıs'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerini kazanacak.