Ekrem İmamoğlu Görevden Alındı / Yerine Kayyum Atandı

İstanbul Büyük şehir Belediye başkanı Ekrem İmamoğlu görevden alınarak yerine Kayyım atandı, İstanbul büyük şehir belediyesi için tekrar seçim zamanı

Ekrem İmamoğlu Görevden Alındı / Yerine Kayyum Atandı
Ysk istanbul seçimi

Yüksek Seçim Kurulu'nun günlerdir merakla beklenen İstanbul seçimleriyle ilgili kararı akşam saatlerinde açıklandı. Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) kararını, sandık kurulu başkan ve üyelerinin kanunun açık hükmüne rağmen kamu görevlisi olmaması nedeniyle aldığı öğrenildi. 


YSK, 31 Mart'ta yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin ardından İstanbul seçim sonuçlarıyla ilgili AK Partinin olağanüstü itirazını kabul ederek, seçimin yenilenmesini kararlaştırdı.

Kurul'un, 4 üyeye karşı 7 üyenin oy çokluğuyla aldığı kararı, sandık kurulu başkan ve üyelerinin kanunun açık hükmüne rağmen kamu görevlisi olmaması nedeniyle aldığı öğrenildi.

AK Parti'nin itirazları sonucu, 225 sandık kurulu başkanı ile 3 bin 500 sandık kurulu üyesinin kanunun açık hükmüne rağmen kamu görevlisi olmadığı, bu sandıklarda kullanılan oyların da aradaki farkı etkiler nitelikte olduğu sonucuna varıldı. 

"İKİ BAŞLIĞA ÇOK GÜVENİYORLARDI"

Öte yandan CNN Türk Ankara Temsilcisi Dicle Canova, seçimin yenilenmesi ile ilgili şu bilgileri aktardı:

"İtirazlarda iki başlığa çok güveniyorlardı. İlk aşamada edindiğim bilgilere göre YSK'da seçimin yenilenmesi kararını verirken, sandık kurullarının oluşumuna yönelik usulsüzlükleri ele aldı. Ve seçimin yenilenmesi kararını verdi. 

Ak parti seçim iptali iddiaları

Ak Parti İstanbul Seçimleri İçin İddialar 

AK Parti iddiası neydi? İstanbul'daki birçok sandık kurulunda; sandık kurulu başkan ve üyelerinin memurlar arasından belirlenmediği iddiasıydı. Kaymakamların hazırladığı listenin, büyük bir kısmının bu seçimde kullanılmadığı, dışarıdan memur olmayan; bankalardan veya özel sektörde çalışanlardan bazı isimlerin görevlendirildiği iddiası vardı.

İddia'ya Göre Fetö Bağlantısı Var 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da soruşturma başlatmıştı. 43 ismin FETÖ ile bağlantısı tespit edilmişti. AK Parti'nin iddiaları bu yöndeydi.

16 binin üzerinde sandıkta usulsüzlük tespit ettiği yönünde bilgi vardı. Sandıkların geneline bakıldığı zaman, oradan AK Parti veya CHP'nin daha fazla oy almış alması da değerlendirilmemelidir." ifadelerini kullandı.

Ekrem İmamoğlu Ysk Açıklaması

Seçim İptaline Ekrem İmamoğlu Ne Dedi? 

YSK, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ve yenilenmesine karar verdi. Kararın ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Sultanbeyli’de katıldığı iftar yemeğinde şunları söyledi:

"YSK'nın resmi açıklamasını bekleyeceğim. Beni bekleyin bu akşam size geniş geniş fikirlerimi anlatacağım. Hiç endişeniz olmasın. Ben her anımı bu şehrin güzel insanlarıyla payaşacağıma söz vermiştim. İnşallah açıklama yapılsın sizlere açıklama yapacağım. Her şey çok güzel olacak benim vatandaşlarım, umudunuzu kaybetmeyin benim güzel insanlarım. Birileri yanlış işler yapacak, yanlış yollara sapacak, ama her şey çok güzel olacak.

Seçim İptaline Binali Yıldırım Ne Dedi?

Binali Yıldırım İstanbul Seçiminin İptaline Ne Dedi? 

Yıldırım Twitter üzerinden, "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin tekrarlanacağı yönünde YSK kararı kamuoyuna duyuruldu. YSK‘nın resmi açıklamasından sonra kapsamlı bir değerlendirme yapacağım. Karar İstanbul’umuz için hayırlı ve güzel sonuçlara vesile olsun inşallah" yorumunda bulundu.