Ekonomide 32 Maddelik Torba Yasa Meclise Geliyor

Akparti Grup başkan vekili Mehmet Muş, TBMM'ye sunulacak yeni torba yasa ile ilgili detayları kamuoyu ile paylaştı. Buna göre Merkez Bankasındaki yedek akçe, yurt dışına çıkış harcı, yurda kaçak yollarla getirilen telefonların kayda geçirilmesi ve buna benzer diğer maddeler hakkında bilgi verdi.

Ekonomide 32 Maddelik Torba Yasa Meclise Geliyor
Ekonomide 32 Maddelik Torba Yasa Meclise Geliyor

Akparti Grup başkan vekili Mehmet Muş, TBMM'ye sunulacak yeni torba yasa ile ilgili detayları kamuoyu ile paylaştı.

Buna göre Merkez Bankasındaki yedek akçe, yurt dışına çıkış harcı, yurda kaçak yollarla getirilen telefonların kayda geçirilmesi ve buna benzer diğer maddeler hakkında bilgi verdi.

 

Varlık Barışı 6 Ay uzatılacak

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, ekonomide yeni düzenlemeler içeren 32 maddelik kanun teklifinin detaylarını açıkladı. AK Partili Muş, Varlık Barışının süresini 6 ay daha uzatmayı ve yurt dışına çıkış harcının 15 TL'den 50'ye çıkarılmasını teklif ettiklerini ifade etti.

AK Parti Grup Başkanvekili Muş'un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

"Bugün AK Parti olarak yeni bir teklif veriyoruz. Teklifimiz 32 maddeden oluşmaktadır. Bazı bilgiler vermek istiyorum.

Bu paketimizin içerisinde varlık barışının süresini 6 ay daha uzatmayı teklif ediyoruz. Merkez Bankası'nın kanununda değişikliğe gidiyoruz. Zorunlu karşılıklarla ilgili yine pasif tarafına değil aktif tarafına da bakmak suretiyle Merkez Bankası'na bazı yetkiler vermeyi teklif ediyoruz."

 

Yedek Akçeleri Türk Ticaret Kanununa Uyumlu Hale Getiriyoruz

Mehmet Muş, teklifte TCMB Yedek Akçesi'nin yüzde 10 olarak ayrılmasının da yer aldığını kaydetti. Muş "Merkez Bankası'nın kanununda değişikliğe gidiyoruz. Yedek akçe olarak ayrılan oranları Türk Ticaret Kanunu ile uyumlu hale getiriyoruz. Yüzde 10 olarak yedek akçenin ayrılmasını teklif ediyoruz" ifadesini kullandı.

 

Yurtdışı Çıkış Harcı 15 TL'den 50 TL'ye Çıkartılacak

Yurt dışına çıkış harcının 15 TL'den 50'ye çıkarılmasını teklif ettiklerini belirten Muş "Mali sistemde bulunan firmaların borçlarının yapılandırılması için düzenleme getiriyoruz. İstanbul Yaklaşımı benzeri bir sistem. 2 yıllık sürede şirketler müracaat etmesi halinde belli başlı teşvikler olacak ve borçlar yapılandırılacaktır" diye konuştu.

 

Yurda Kaçak Yollardan Sokulan Telefonlara 4 Ay Süre tanınacak

Muş ayrıca, "Klonlanmış telefonların, 4 ay içerisinde kullanıma kapatılacak. Bunların sisteme dahil olabilmesi için, vatandaşlar 1 yıl içerisinde müracaat edip 250 lira yatırmaları halinde entegre edilecektir." dedi.

 

MB Başkanının Görevden El Çektirilmesi Kanuna Uygun

Merkez Bankası Başkanı'nın görev değişikliğine de değinen Muş, "Kamuoyunda Merkez Bankası Başkanının görev değişimiyle ilgili 'hukuksuz', 'kanunsuz' olduğuyla alakalı pek çok açıklama yapıldı. Bunlar doğru değildir. Kullanılan tasarruf Cumhurbaşkanına tanınan yetki çerçevesinde yapılmıştır. Yapılan uygulama hukukidir. Bunda herhangi bir tartışma söz konusu değildir."dedi.